Menu

Progresivní webové aplikace nahradí stávající Chrome aplikace

Google na příští rok chystá změnu ohledně Chrom aplikací. Stávající aplikace z internetového obchodu Chrome, mají nahradit nové progresivní webové aplikace.

Co jsou progresivní webové aplikace?

Progresivní webová aplikace (PWA) je v podstatě hybridem klasické webové stránky a mobilní aplikace. V době, kdy chytré telefony přicházely na svět byly používány hlavně nativní aplikace díky vyššímu výkonu. Nyní je chce Google nahradit progresivními webovými aplikacemi. Při používání má člověk pocit, že používá klasickou aplikaci v telefonu.

webové aplikace

Internetový obchod Chrome slouží jako rozbočovač pro instalaci aplikací, motivů a rozšíření do prohlížeče. V brzké době je má nahradit jedna aplikace s názvem Progressive Web App. Po její instalaci budou uživatelé schopni instalovat webové aplikace a spouštět je pomocí ikon, nebo zkratek. Tyto aplikace jsou responzivní (pro všechny velikosti displeje) a dají se používat i offline. Jejich komunikace probíhá pouze přes HTTPS, což zabrání odposlechu a změně načítaných dat.

Důvod této změny je jasný. Nativní aplikace jsou vždy vázány na jednu určitou platformu. Chrome aplikace jsou omezeny na prohlížeč Chrome. Progresivní webové aplikace jsou univerzální a jejich část běží v prohlížečiDají se použít napříč, jak platformami, tak prohlížeči. Ke změně by mělo dojít v prvním čtvrtletí roku 2018.

Setkali jste se už s nějakou progresivní webovou aplikací?

Zdroj: androidpolice.com

 

Komentáře

vml

7.12.2017 7:55

Není těžké si takovou aplikaci představit, jednou z nich je třeba aliexpress – který je možné právě jako PWA používat. Pro uživatele to asi může být matoucí a hlavně relativně nepodstatné, jaký typ aplikace to je. Pro vývojáře je to možnost, jak přidat aplikaci do nového kanálu – jako doplněk k webu. Je možné, že se objeví nějaký Plugin do WordPress a do Prestashop, takže bude nasazení PWA na web doslova na pár kliknutí. Z dlouhodobého hlediska se tím pročistí obchod Play od aplikací jako je Alza, Aukro a jim podobné jen zobrazující weby. Palec nahoru pro Google :-)

Josef Ježek

7.12.2017 14:42

Dalsi vyhodou PWA aplikaci je jejich velikost, kdy na 3G sitich lehkou PWA rychleji stahneme. Zde jsou pekne statistiky… pwastats .com

Diky projektu Polymer muzeme tvorit rychle a modularni PWA aplikace, vice info zde
github .com/Polymeristi/readme

Marcel Pavlík

7.12.2017 17:59

chrome pomocník k tvorbe PWA vyzýva. neponúka, iba ukazuje aké by t mohlon byť krásne …

RSS (komentáře k článku)