Proč (ne)používáte Bluetooth? (Víkendová hlasovačka)

bluetooth_ico

Zatímco minulý týden jsme se zabývali relativně mladou technologií NFC, tentokrát se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze podíváme na podstatně zavedenější způsob bezdrátové komunikace – Bluetooth.

Historie Bluetooth v kostce

Historie tohoto standardu sahá až do roku 1994, kdy byl vytvořen firmou Ericsson jako bezdrátová náhrada za sériové drátové rozhraní RS-232. Dle Wikipedie je název odvozen “z anglického jména dánského krále Haralda Modrozuba (bluetooth znamená v angličtině „modrozub“) vládnoucího v 10. století. Ten využil svých diplomatických schopností k tomu, aby válčící kmeny přistoupily k diskusi a ukončily vzájemné rozepře. Právě této analogie bylo využito pro název technologie Bluetooth, která podobně jako kdysi král Harald slouží k usnadnění vzájemné komunikace.”

Roku 1999 byla přijata první oficiální specifikace 1.0 a technologie Bluetooth získala ocenění “Best of Show Technology Award” na výstavě COMDEX. O rok později se na trhu objevil první mobilní telefon, kterým byl Sony Ericsson T36, a první bezdrátová sluchátka s touto technologií. V roce 2001 pronikl “modrý zub” do automobilového průmysl, kde se začal prosazovat jako standard pro “handsfree” hovory. Překvapivě tentýž rok se řidiči dočkali také možnosti ovládání hlasem.

První mobilní telefon s podporou Bluetooth: Sony Ericsson T36 První mobilní telefon s podporou Bluetooth: Sony Ericsson T36

V roce 2002 bylo na trhu již více než 500 různých zařízení s podporou tohoto komunikačního standardu a o rok později překonal prodej produktů s Bluetooth hranici jednoho milionu týdně. Roku 2004 pak přichází nová specifikace 2.0 s podporou Enhanced Data Rate (EDR).

V roce 2006 již na světě existovala více než miliarda přístrojů a objevily se první hodinky, které byly schopné komunikovat přes Bluetooth. O tři roky později nastupuje verze 3.0 s vyššími přenosovými rychlostmi. Roku 2010 pak prochází schválením zatím poslední masově rozšířená specifikace 4.0, jejímž největším přínosem bylo citelné snížení energetické náročnosti. Praktická implementace byla poměrně rychlá – o pouhý rok později Microsoft ohlašuje, že Windows 8 budou podporovat Bluetooth 4.0 a Apple oznamuje, že nový iPhone 4S bude prvním telefonem s podporou této verze. V letech 2013 a 2014 pak spatřily světlo světa vylepšené specifikace 4.1 a 4.2, které přidaly další funkce pro IP konektivitu, soukromí a rychlost.

“Modrý zub” v dnešní perspektivě

Bluetooth je beze sporu jedním z nejrozšířenějších bezdrátových komunikačních standardů na světě. Přispěla k tomu jistě i jeho univerzálnost, neboť ho lze použít pro celou řadu funkcí od přenosu souborů mezi dvěma zařízeními až po připojení chytrého příslušenství jako jsou reproduktory, sluchátka, fitness náramky a další. Ačkoli je Bluetooth z hlediska přenosové rychlosti pomalý a relativně nespolehlivý, pro některé účely je přesto doslova ideální.

Bluetooth lze použít k připojení bezdrátových sluchátek Bluetooth lze použít k připojení bezdrátových sluchátek

Možná i vy, když se zamyslíte nad tím, zda a jak vlastně Bluetooth používáte, zjistíte, že nabízí poměrně hodně schopností. Často se s ním setkáte, pokud připojujete telefon k hlasitému palubnímu či dodatečně namontovanému handsfree v autě. Každodenním chlebem se pak tento komunikační kanál stal pro majitele chytrých hodinek či nejrůznějších náramků pro měření sportovních výkonů a ušlých kroků. Celá řada příslušenství komunikuje s chytrým telefonem právě tímto způsobem.

Dnešní handsfree jsou skutečně miniaturní Dnešní handsfree jsou skutečně miniaturní

S nástupem dalších bezdrátových technologií v čele s Wi-Fi sice exkluzivita “modrého zubu” z hlediska komunikace s ostatními zařízeními mírně klesá, některé výhody této technologie jsou však nesporné a i díky její aktualizaci se stále drží v popředí. Je ale pravdou, že například pro přenos souborů, kde ještě před několika lety byl Bluetooth jednoznačnou volbou, existují dnes mnohem pohodlnější, spolehlivější a především pohodlnější metody.

Bluetooth lze také využít k připojení reproduktorů Bluetooth lze také využít k připojení reproduktorů

K čemu používáte Bluetooth na svém telefonu?

Otázka tohoto týdne je tedy jednoduchá: používáte Bluetooth na svém mobilním telefonu? Pokud ano, k jakým účelům? V anketě můžete vybrat i více než jednu možnost.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, kdy, s jakým telefonem a pro jaké účely jste vlastně Bluetooth použili poprvé. Podělte se také o informace, jakým způsobem využíváte tuto technologii dnes, jak jste spokojeni s jejími schopnostmi a vlastnostmi. Můžete se také zamyslet nad tím, jaké jsou výhody a nevýhody použití Bluetooth, kde vidíte možnou konkurenci a kam by se tato technologie měla ubírat dál, případně čím by mohla nebo měla být nahrazena.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, proč (ne)používáte NFC? Článek i hlasování se setkalo s velmi silnou odezvou, nicméně jednoznačně nejsilnější skupinou bylo 60 % čtenářů, jejichž telefon sice NFC podporuje, ale oni ho vůbec nepoužívají. Dalších 15 % pak tuto technologii ve svém mobilu nemá.

Čtenáři mohli volit více odpovědí současně a nejčastějším způsobem využití NFC v praxi je spolupráce se štítky a nálepkami, která je zpravidla navázána na nějakou automatizační rutinu. Tuto volbu vybralo 13 % respondentů.

Na druhém místě se NFC uplatňuje u 12 % hlasujících k přenosu souborů/odkazů/vizitek do jiného telefonu. 5 % využilo NFC k přenesení nastavení ze starého telefonu do nového a jen jedno procento využívá tuto technologii k mobilním platbám.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

6 % hlasujících využívá NFC k jiným účelům – například čtenář TomVal uvádí: “párování přístroje s Bluetooth reproduktory, audio přístroji či s tiskárnou. … Bluetooth reproduktorů s NFC najdete v obchodech už docela dost a tiskárny s NFC taky není problém koupit, ať už inkoustové nebo laserové/LED.”

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)