Pozor na podvodné SMS. “Známí” na Facebooku vás oškubou o peníze

podvodne sms

Pozor na podvodné SMS. Podvodníci mají nový způsob, jak připravit lidi o peníze. Využívají k tomu důvěřivost a žádost, která se na první pohled může zdát, jako zcela normální pomoc přátelům.

Jak podvod funguje a kde všude vás můžou napálit?

Na nový způsob podvodníků upozornil vývojář Michal Špaček na svém Facebook účtu. Podvodníci si vytvoří profil na sociální síti se stejným jménem a fotografií jako má některý z vašich přátel a následně vás bude kontaktovat. K získání peněz přitom není tak složitá cesta, stačí, aby od vás podvodník získal dvě informace. Bude se z vás snažit dostat vaše telefonní číslo, což je první část, kterou k provedení podvodu potřebuje.

Lubošovi napsala kamarádka, říkejme jí třeba Eva. Chtěla po něm telefonní číslo a pak že si k němu pošle nějakou…

Zveřejnil(a) Michal Špaček dne Středa 26. červenec 2017

 

Druhá část úkolu podvodníka je získat kód, který vám pošle v SMS zprávě. Většinou se bude snažit namluvit něco ve smyslu, že potřebuje kód pro svůj telefon, zaplacení jízdenky atd. A pokud mu tento kód pošlete, tak má vyhráno a ukradl peníze. K podvodu se využívá služba m-platby, která je dostupná u klasických, ale i většiny virtuálních operátorů.

Za vším se skrývá m-platba

V příkladu výše byla využita pro podvod právě m-platba. Jedná se o platební metodu, která umožňuje platit za zboží nebo služby pomocí telefonu. V podstatě to funguje stejně, jako při placení kartou. Akorát místo čísla karty, se zadává telefonní číslo a místo PINU pak kód z SMS zprávy, naštěstí se ale tento kód dá použít jen jednou.

Problém s m-platbou je v tom, že hodně lidí o ni vůbec neví a nezná ji. A i když operátoři upozorňují, že by se kód neměl sdělovat jiným osobám, tak se nemusí vždy tak stát. SMS s kódy už dnes chodí na všechno možné, třeba pro přihlašováni k Google účtu nebo různým herním účtům. Lidi už jsou tak naučení, že v SMS se zaměřují na samotný kód a text okolo už většinou ignorují. A pokud vás podvodník v osobě vašeho přítele požádá o pomoc a nic podezřelého nečekáte, tak díky tomu okolní text v SMS můžete ignorovat a odeslat podvodníkovi kód.

Samotná m-platba má limity, které se můžou u jednotlivých operátorů mírně lišit. Nejpodrobněji to má rozepsaný například T-Mobile. Maximální výše jedné transakce nepřesáhne 1 500 Kč. Maximální limit za 24 hodin je 3 000 Kč, měsíční limit je pak 10 000 Kč. Částka se může odečíst z kreditu, případně se objeví ve vyúčtování.

Jak m-platbu vypnout?

Tato služba se dá vypnout poměrně jednoduše, a to přímo v samoobsluze operátora. U většiny operátorů hledejte v menu fráze jako “Platby”, “Platební služby”, “Finanční služby” apod. V nastavení této služby si pak můžete vybrat například nastavit menší denní limit, nebo případně m-platby úplně vypnout. Případně můžete zavolat na infolinku, kde vám s vypnutím pomůžou.

podvodne sms vypnuti m-platby

Jak se podvodům bránit a na co si dát pozor?

Jak ale upozorňuje Michal Špaček v závěru svého příspěvku, nejlepším řešením je neposílat a neříkat obsah SMS nikomu, obzvlášť pokud se jedná o kódy. Podvodníci si můžou vymyslet různé příběhy, stejně tak nemusí používat cizí účty, ale můžou psát třeba přímo z účtu vašeho kamaráda, ke kterému zjistili heslo. Stejně tak se nemusí jednat o m-platby, ale rovnou třeba převody z účtu, tam už můžou být škody mnohem větší. Nepozornost a roztržitost podvodníkům pomáhá nejvíce. Ideálně je také dávat si větší pozor na podezřelé podvodné SMS a zprávy, které mají různé netradiční gramatické chyby a vypadají jak překopírované z překladače.

Víte, že...

ukradení identity je jednodušší než v minulosti? K ukradení internetové tváře stačí zpravidla několik základních informací a fotografií, které jsou volně dostupné na internetu. Jedná se o čím dál tím oblíbenější činnost zločinců. Hlavní obranou je opatrnost, nechodit na podezřelé stránky, nevkládat osobní informace na internet apod.

Pokud se ale přeci jen někdy dostanete do situace, kdy si nebudete jistí, že se jedná o podvod, jednoduchým řešením je přímo zavolat dotyčnému, který vás o pomoc žádá, nebo si ověřit, že se nejedná o podvodníka tím, že se jej zeptáte na něco, co ví jen váš kamarád.

Zkoušeli na vás podvodníci někdy podvodné SMS a připravili vás přitom o peníze?

Zdroj: facebook.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)