TOPlist

Češi kroutí hlavou! Poláci dostanou pohádkové dotace na elektromobily

elektromobilita polsko dotace
  • Elektromobilita je často diskutovaným tématem
  • Poláci spustí nový dotační program zaměřený na elektrické vozy
  • Zdá se být lákavější než ten český, dotkne se i fyzických osob

S cílem podporovat elektromobilitu a zvýšit její popularitu chystá Polsko nový dotační program, jenž bude zajímat jak zájemce o koupi nového auta bez spalovacího motoru, tak i ojetého vozu. Příspěvek na elektromobily se přitom zdá být atraktivnější než ten, který je v rámci obdobného programu momentálně k dispozici v České republice.

O přípravě dotačního balíčku, jehož spuštění je plánováno na letošní podzim, informoval server elektromobilni.pl. Na program má být vyčleněno bezmála 1,6 miliardy zlotých, což v přepočtu činí více než 9 miliard korun. Peníze vzejdou z Národního plánu obnovy a momentálně se čeká na schválení ze strany Evropské komise.

Plán vyvolal diskuzi zejména v souvislosti s možností získat příspěvek na ojetý elektromobil. Fyzické osoby budou moct získat až 40 tisíc zlotých (téměř 230 tisíc korun), v případě leasingu či dlouhodobého pronájmu má maximální výše dotace činit 150 tisíc zlotých (skoro 860 tisíc korun). V obou případech nesmí být vozidlo starší než 4 roky. Příspěvek na leasing/dlouhodobý pronájem nového vozu se může vyšplhat až na 225 tisíc zlotých (asi 1,3 milionu korun).

Elektromobilita Polsko Kia EV5

V České republice aktuálně neexistují žádné dotace na elektromobil, které by se týkaly fyzických osob. Jako běžný občan nicméně můžete požádat o příspěvek na výstavbu neveřejné dobíjecí stanice. Na leasingu vozu samotného mohou po podání žádosti u Národní rozvojové banky ušetřit firmy a podnikatelé, kteří mohou získat příspěvek až 300 tisíc korun.

Poláci si od nového dotačního programu slibují výrazné zvýšení zastoupení elektromobilů na silnicích. Polská asociace nové elektromobility (PSNM) předpovídá, že se při správném plnění podmínek může podíl ze 3,6 % (data z roku 2023) posunout na bezmála 12 % v příštím roce a přibližně 22 % v roce 2030.

Přemýšleli jste nad koupí elektromobilu?

Zdroje: elektromobilni.pl, NRB

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)