TOPlist

Bude Policie ČR znát webové stránky, které jsme navštívili?

Policie ČR webové stránky data retention

Máte pocit, že toho o naší online aktivitě ví úřady, operátoři a také vyšetřovací orgány příliš? Nebo si naopak myslíte, že by měli mít kriminalisté a další oprávněné osoby v tomto ohledu větší pravomoci? Otázka je na místě, jelikož se v dohledné době mohou změnit zavedená pravidla, která definují tzv. data retention (sběr a uchovávání dat o uživatelích na straně poskytovatele). A to nejen v ČR, ale v celé EU. V případě Česka je ve hře zejména sdělování informací o tom, na jaké webové stránky uživatelé chodili.

Evropská komise se v současné době jednotlivých členských států ptá, jaké přesně údaje by úřady v ideálním případě potřebovaly. Je totiž v plánu sjednocení pravidel pro všechny země. Ministerstvo vnitra i za Policii ČR uvedlo, že by kriminalisté v reportech uvítali nejen IP adresu uživatele a čas její aktivity, ale nově také IP adresu navštíveného webu. Tuto informaci zatím poskytovatelé připojení evidovat a předávat nemusejí.

„Pro orgány činné v trestním řízení je relevantní nejen IP adresa koncového zařízení (uživatele), která se v rámci data retention v Česku ukládá již dnes, ale i cílová IP adresa serveru, kam se uživatel přihlašoval,“ potvrdila pro server iROZHLAS.cz Hana Malá z tiskového odboru ministerstva s tím, že Česká republika ale změnu zatím neplánuje.

Šéf tiskového oddělení Policejního prezidia Ondřej Moravčík ovšem dodal, že bude rozhodující, jak dopadnou jednání na půdě EU. Policie přitom věří, že by se uchování adres vyplatilo i u případů, kdy uživatel využívá VPN či prohlížeč Tor.

Současná tuzemská pravidla pro data retention jsou platná od roku 2019, kdy je posvětil Ústavní soud. I jejich aktuální podoba podle některých odpůrců sběru dat příliš ohrožuje soukromí uživatelů. Policejní prezidium ovšem ubezpečuje, že v případě chystání nějakých změn budou probíhat patřičné odborné diskuze a na ochranu údajů se myslí.

Kromě evidence aktivit na internetu platí pravidla také pro používání telefonů. Operátoři musí v případě žádosti reportovat, kdo, komu, kdy a odkud telefonoval či psal SMS. Veškerá data se uchovávají půl roku.

Jak vnímáte současné nastavení data retention?

Zdroj: iRozhlas

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)