Menu

Podrobnější pohled na MIUI Phone

Dne 16. 8. 2011 byl v odpoledních hodinách pekingského času oficiálně představen první MIUI telefon vyrobený společností Xiaomi (v českém přepisu Siao-mi, stejný název nese i samotný telefon). Při této příležitosti byla uspořádána tisková konference, na níž Lei Jun (Lej Ťün, CEO společnosti) shrnul hlavní přednosti tohoto telefonu do čtyř základních bodů:

  1. dvoujádro
  2. velký displej
  3. velká baterie
  4. kvalitní signál

Čtyři hlavní přednosti

 

Dvoujádrovému procesoru MSM8260 od Qualcommu (obě jádra s taktem 1,5 GHz) sekunduje 1GB RAM, úložného prostoru bude také dost

Během celé akce bylo přítomným novinářům umožněno si tento telefon vyzkoušet – bylo k dispozici několik prototypů na ukázku. Redaktoři technické sekce zpravodajského portálu Sina sepsali na základě tohoto “osahání si” poměrně obsáhlý první pohled, jehož překlad zprostředkovaně předkládám i českým čtenářům.

Prototyp telefonu Xiaomi

Design telefonu je poměrně strohý – jde o klasickou placku se zaoblenými rohy (už vidím ty žaloby – pozn. překl.), což je sice design jednoduchý a účelný, ale také už docela okoukaný. Na přední straně zabírá 90% plochy čtyř palcový displej s rozlišením 854×480 bodů. Displej je dodáván společností Sharp (podle oficiálních stránek půjde o nějaký typ TFT displeje, zatím však chybí bližší specifikace – pozn. překl.). Součástí tiskovky byl i test viditelnosti displeje na přímém slunci, kde si v přímém srovnání vedl lépe, než Super AMOLED na modelu Nexus S. V oficiálních zdrojích však chybí přesné specifikace materiálu, z nějž je vyrobeno krycí sklo – jaká bude jeho odolnost proti poškrábání tak zatím není známo.

Test viditelnosti na přímém slunci - vlevo Nexus S, vpravo Xiaomi

Co se velikosti displeje týče, Lei Jun je přesvědčen, že 4 palce jsou “tak akorát” – přístroj s touto velikostí displeje se dobře hodí na prohlížení webu, multimédia i další funkce a přitom všem se většině uživatelů bude stále držet pohodlně. Šířka přístroje je 63 mm, což ocení zejména menší dlaně uživatelů z Asie. Přístroj je po obou stranách mírně zaoblen, což dále přispívá k pohodlnosti úchopu.

Rozměry přístroje

Po obvodu je telefon lemován pokoveným rámečkem. I když se nejedná o pravý kov, kvalita zpracování je dobrá a zvyšuje celkový dojem z jinak poměrně obyčejného designu.

Kromě displeje nalezneme na přední straně ještě reproduktor a v dolní části pak trojici senzorových tlačítek. Reproduktor ničím nevybočuje ze známých standardů – je překryt kovovou mřížkou, která jej chrání proti prachu a jiným nečistotám. Nalevo od něj je vyraženo logo “MI” a kromě něj se v horní části skrývá ještě senzor okolního světla (pro automatickou regulaci jasu a s tím spojenou úsporu energie) a proximity senzor (díky kterému se displej po přiblížení k uchu sám vypne a nemůže tak dojít k nechtěnému stisku některého z dotykových ovládacích prvků).

Na telefonu běží systém MIUI, což je ve skutečnosti Android s mnoha úpravami. Většina ovládacích prvků se však drží zavedených principů, což platí i pro tři tlačítka umístěná pod displejem – Menu, Home a Zpět.

Lei Jun na tiskovce vyslovil myšlenku, že “nejlepší design je žádný design” (pokud tím narážel na různé nepraktické designové výstřelky, tak bych se s tím i ztotožnil aneb v jednoduchosti je krása… ale určitě se to dalo vyjádřit lépe – pozn. překl.) a v tomto duchu je i celá zadní strana přístroje – žádné velké překvapení zde tedy nečekejme. Celý zadní kryt je vyroben z matného plastu a jeho povrch je v horní části narušen pouze logem MI a oblastí, v níž je umístěn fotoaparát. Ten disponuje rozlišením 8 Mpx, velikostí clony F2.4, autofocusem, digitálním stabilizátorem obrazu a LED bleskem.

V dolní části je umístěn hlasitý reproduktor podlouhlého tvaru. Nad ním je pak uvedena adresa webových stránek výrobce, která mírně vystupuje nad okolní povrch. Kromě mikrofonu na dolní hraně umístil výrobce na přístroj ještě jeden, a sice vpravo od fotoaparátu. Ten slouží k odfiltrování okolního šumu a zajistí tak vyšší kvalitu hovorů.

Záda telefonu jdou tedy ruku v ruce s celkově strohým designem tohoto zařízení. Materiál zvolený pro výrobu zadního krytu ničím zvlášť nevyniká a působí poměrně hrubým dojmem. Lei Jun však na tiskové konferenci slíbil, že k telefonu bude dodáváno bohaté příslušenství, mezi které bude patřit supertenký ochranný obal s tloušťkou pouhého půl milimetru. Na výběr bude celkem ze sedmi barev. Krom něj bude příslušenství zahrnovat různobarevné náhradní kryty baterie, přívěšky, “roztomilé” originální stojánky apod. (někteří si v tuto chvíli možná ťukají na čelo, ale Číňané jsou v tomto ohledu docela infantilní a osobně věřím, že tyhle blbůstky tam půjdou na dračku – pozn. překl.)

Záda telefonu

 

Mohlo by se zdát, že jsou to výměnné zadní kryty, ale podle všeho se jedná o různobarevné ochranné obaly

 

I u baterek bude na výběr z několika barev :)

 

Bohatý výběr dalšího příslušenství, resp. módních doplňků

Na horní hraně najdeme zdířku 3,5 mm audio jack konektoru a zamykací tlačítko. Na levé hraně nalezneme pouze microUSB slot, na pravé pak klasickou kolébku pro ovládání hlasitosti a ještě speciální “MI” tlačítko. To bude programovatelné a půjde mu přiřadit různé funkce – může spouštět fotoaparát, vracet uživatele na plochu, nebo jedním stiskem přejít do mikroblogovací aplikace. Již tak bohaté možnosti customizace se tím dále rozšíří.

V úvodu článku byly zmíněny čtyři hlavní charakteristické znaky tohoto telefonu a jedním z nich byla velikost baterie, která by měla trochu zmírnit hlavní neduh společný všem androidím smartphonům – výdrž. Kapacita baterie činí 1930 mAh a kromě Motoroly Atrix (jež je osazena baterií o stejné kapacitě) převyšuje všechny ostatní dvoujádrové telefony, které jsou momentálně na trhu – HTC Sensation (1520 mAh), Samsung Galaxy S II (1650 mAh) i LG Optimus 2X (1500 mAh). Oficiální specifikace slibují až 450 hodin ve stand-by, 15 hodin hovorů, 45 hodin poslechu hudby, 12 hodin přehrávání videa a až 6 hodin hraní náročných her. Lei Jun pak ve svém projevu hovořil o dvou dnech běžného provozu (u SGS II jsem rád, když mi vydrží den – pozn. překl.).

Výdrž na baterii

Při popisu smartphonu se samozřejmě nelze nezmínit o možnostech konektivity. Telefon by měl podporovat celkem 7 kmitočtových pásem (včetně GSM a WCDMA) a 2 systémy pro určování pozice – americký GPS a ruský GLONASS, nechybí ani podpora A-GPS. Samozřejmostí je pak přítomnost Wi-Fi a Bluetooth. Antény pro GPS as Wi-Fi+Bluetooth jsou umístěny odděleně v rozích na horní straně přístroje, přijímač telefonního signálu je pak v hraně spodní – tím by měl být minimalizován vliv úchopu na příjem signálu (což sedí na běžné uchopení v portrait módu, v landscape bude potřeba dávat pozor, jinak tam ten “death grip” bude – pozn. překl.). Jedním z materiálů použitých v konstrukci telefonu je i grafit, který dobře rozptyluje teplo – nemělo by tak docházet k přehřívání při vysoké zátěži procesoru.

Rozmístění antén

Telefon Xiaomi bude k mání za 1999 RMB (což v přepočtu při dnešním kurzu dělá necelých 5300 Kč, to je ovšem pouze cena v ČLR, dostane li se přístroj do prodeje i v jiných státech, pak bude potřeba počítat s vyšší cenou – pozn. překl.). Prodej bude probíhat přes oficiální stránky výrobce (xiaomi.com), kde budou 29. 8. 2011 zahájeny předobjednávky, s první várkou se pak počítá na říjen. V této cenové relaci nemá co do poměru cena/výkon tohle zařízení konkurenci, některými parametry převyšuje i telefony renomovaných značek s dvojnásobnou cenovkou.

Mobilní telefony dnes už ale zdaleka nejsou pouze o hardwarových parametrech. Odladěný operační systém, odpovídající hardware a okolní ekosystém – to jsou hlavní faktory rozhodující o úspěchu či neúspěchu každého telefonu (MIUI je jedna z nejpopulárnějších modifikací Androidu a na jejím vývoji se neustále pracuje, takže by tu nějaká šance na úspěch být mohla – pozn. překl.). Firma Xiaomi se netají tím, že přednostní cílovou skupinou jsou pro ni “mobilní geekové” (podle hesla “od nadšenců pro nadšence”), sází na to, že právě ti jí telefon pomohou dále zpopularizovat a rozšířit. Tato skupina však v celkovém počtu uživatelů smarphonů tvoří jen malé procento, z obchodního hlediska jde tedy o velmi odvážný krok. Bude každopádně zajímavé sledovat, jak tento pokus dopadne…

Zdroj: Původní článek, místy upraveno a kráceno.

 

Komentáře

Mem

Roman Nepšinský 0

18.8.2011 14:01

“což platí i pro tři tlačítka umístěná pod displejem – Menu, Home a Zpět.”
Hurá, konečně někoho napadlo vyhodit to zbytečné hledání :) (bez ironie, jen mě na všech zařízeních rozčiluje, zvlášť při úchopu vpravo jsem ho omylem stiskl snad 100x, nepoužil ani jednou)

Jan Šesták

18.8.2011 14:05

Roman: Já jsem se ho naucil pouzivat na Nexusu a nedam na nej dopustit. Spoustim pres nej kazdou aplikaci behem dvou tapnuti :)

Ondrejg

Ondřej Gardavský 0

18.8.2011 14:39

imho by mělo být možné nadefinovat si Hledání na to “MI tlačítko” – bylo by to v duchu těch “širokých možností customizace”, kterou se tolik chlubí…

Jinak mám ve follow mikroblogové kanály několika lidí ze Xiaomi, takže stále nasávám nejčerstvější informace :) Dnes jsem se dozvěděl několik upřesnění:

1) telefon bude mít akcelerometr, nikoli však gyroskop

2) bude přítomna i notifikační dioda (což jistě potěší nemálo lidí)

3) přední kamera nebude, protože podle průzkumů prý pro většinu uživatelů není její přítomnost až tak zásadní, tak se ji v rámci snížení nákladů rozhodl výrobce vynechat (svůj marketing se snaží stavět na spolupráci s komunitou, takže pokud ji bude hodně uživatelů vyžadovat, tak zváží její přidání do budoucího modelu)

4) západní trhy jsou sice vedeny v patrnosti, ale zda a příp. kdy na ně přijde řada se zatím neví – uvidí se až podle toho, jak si telefon bude vést na čínském trhu

5) ve vypnutém stavu nebude fungovat alarm (výrobce to přiznal jako konstrukční chybu, náprava by ovšem vyžadovala poměrně hluboký zásah do hardwaru a ten už v současnosti není možný)

Substance242

Substance242

18.8.2011 15:19

Akosi mi nie je jasné, čo to vlastne je MIUI… veď to má byť iba ROMka, nie? Takže nejakí Číňania výrabajú Android telefón s MIUI ROMkou… to je všetko?

Uni

Uni

18.8.2011 15:26

Přes hledat pracuji jak ve win7 (resp. tlačítko “Win” a psaní textu), tak ve founu, úžasně to zrychluje práci, nechápu nadšení z jeho odstranění:-) Nicméně já ho též nepotřebuji, používán na hledání rovnou psaní na HW klávesnici, takže ano, ať jde klidně pryč, ale ne u čistě dotykových zařízení;-)

Mem

Roman Nepšinský 0

18.8.2011 15:33

Uni: ve Win 7 to taky používám (byť tím indexuji jen programy a ne dokumenty), na spouštění aplikací jako psal Honza mi ale na telefonu i tabletu přijde jednodušší mít aplikace kategorizované do složek, to je taky na dvě tapnutí, a navíc se v tom vyznají i děti

Ondrejg

Ondřej Gardavský 0

18.8.2011 15:33

2 Substance242: Měla by se tu časem objevit i zprávička, ve které jsem se ten systém pokusil trochu představit. Není to jen tak ledajaká custom ROMka, některé změny jdou poměrně hluboko. V současnosti je to afaik jedna z nejoblíbenějších modifikací Androida (stejně jako např. CyanogenMOD), od počátku vyvíjená a udržovaná komunitou – spousta lidí po takovém “komunitním zařízení” už nějakou dobu volá i u toho CyanogenMODu, takže na tom asi něco bude :)

Uni

Uni

18.8.2011 16:08

No jedna věc je vyhledat aplikaci, což mám spíše přes rozcestníky, ale taky je to třeba telefonu, takže kontakty:-) nebo v případě spíše iPhone vyhledání konkrétní písničky nebo hledat text automaticky na webu…., zkrátka “hledat” není jen o spuštění aplikace:-)

Mem

Roman Nepšinský 0

18.8.2011 18:29

Uni: kontakty jsem záměrně pominul, protože mi přijde mnohem jednodušší tapnout na ikonu telefonu a pak na T9 vyťukat jméno, nebo otevřít SMS a tam kontakt vyťukat… pouštět místo toho vyhledávání, kterému to různě trvá a vrací víc typů výsledků dohromady mi přijde komplikovanější. To vyhledání písničky beru ;) Když už tam to čtvrté tlačítko zbytečně cpali (zastoupil by ho i widget), tak mohli aspoň dovolit měnit jeho funkci

Shavel

Shavel

18.8.2011 18:31

Mám tak strach, že by se mohl prodávat mimo Chinu. Když už apple želuje kde koho za jakoukoli pytlovinu tak na tomhle by si smlsl jak sviňa :D

misa800

misa800

18.8.2011 18:48

Noo to vypada velice pekne. Dnes je uz jedno jakou rom to ma. Kdo bude chtit tak si tam flakne treba htc sense 3.0 . Kdo bude chtit cyanogenmod tak to same . Za ty penize i kdyz by tady u nas byl drazsi. To vypada az moooc dobre. Dvoujadro, grafika adreno 220 a gigove ramky. To je velka parada. 4 palec mi prijde jako opravdu asi nejlepsi rozmer. Akorat nevim jak to bude s hdmi. To by bylo celkem dobre ;) . Kazdopadne se o nej budu hodne zajimat. Jen tak daal :)

Flashman!ac

Flashman!ac

18.8.2011 20:53

Roman N.: Napsrosto nesouhlasím s tvrzením, že je tlačítko pro hledání k ničemu. Já například, ho používám skoro furt a nemusím mít na ploše ten velký widget nebo se proklikávat app drawerem na ikonu hledání nebo internetu…

Tomášek je móóc hodný

Tomášek je móóc hodný

19.8.2011 20:53

Ale to je iPhone, Apple by je měl jako žalovat, že klucí?:-D

Jinak telefon vypadá zajímavě, to nelze popřít, záleží jestli se někdy něco takového k nám dostane.

Appleman

Appleman

20.8.2011 13:49

Njn… takhle to vypadá když si někdo hraje na čínského Steve jobse… nepřipadá Vám představení telephonu jako jobsova keynote???, :-)

Ondrejg

Ondřej Gardavský 0

20.8.2011 14:41

2 Appleman: nejsi první, kdo si jisté podobnosti všiml :) Na čínských mikroblozích začal kolovat následující obrázek už 16. srpna, tj. v den představení…

http://weibo.com/1856404484/xjMDsjVAV

mandus

mandus

20.8.2011 16:38

Na SGS tlačítko hledat taky není, ale stačí podržet tlačítko menu a vyskočí hledání.

Mic-hal

Mic-hal

24.8.2011 14:32

pripomina mi to film Cesta do Ameriky jak tam popisuje rozdil mezi tim jeho Fast Foodem a McDonaldem :-) oni maj zlate obloucky my mame zlate oblouky :-)
Steve drzi ruce vys a vypada vic jako vizionar :-) ale dobry pobavilo :-)

rajce

rajce

2.9.2011 8:27

Jako vyzionar? (To se asi dlouho ucil.) Uprimne na jeho vyze nemusim a je mi z togo blitmo. Mam sve vlastni vize:) doufam ze vyjdou. Nikoho do nich nenutim a ani si nezakladam sektu. Cirkve by mneli Jobse zazalovat zepouziva jejich patent na blbost.

RSS (komentáře k článku)