Podmořské datové kabely se stávají terčem útoků žraloků

shark kabel

Podmořské kabely mají významný podíl na tom, že internet funguje tak, jak funguje. “Dráty” s obrovskou datovou propustností mohou za to, že spolu jednotlivé světové kontinenty mohou komunikovat takřka bez zpoždění. Pokládání kabelů není rozhodně levnou záležitostí, o čemž může mluvit sám internetový gigant Google. Nejenže v současné chvíli pracuje na propojení Japonska a USA kabelem za 300 milionů dolarů, ale zároveň musí řešit poškození již existujících kabelů žraloky.

žralok kabel

Přesný důvod, proč žraloci na kabely útočí není známý. Odborníci se však domnívají, že predátory přitahuje elektromagnetické pole vyzařované inkriminovaným podmořským kabelem. Žraloci se poté domnívají, že místo do kabelu koušou do ryby. Google prý již pracuje na novém materiálu z kevlaru, který by podvodní kabely měl lépe chránit. Opravy podmořské infrastruktury nejsou ničím neobvyklým. Zpravidla se každý kabel opravuje několikrát do roka. Jenom spojení mezi Amerikou a Evropou skrze Atlantský oceán si vyžádá přes 50 oprav ročně. Vzhledem k tomu, že bez propojení skrze mořské dno by internet v dnešní podobě takřka nemohl existovat, je udržování jednotlivých kabelů v provozu přímo klíčové.

podmořské kabely mapa

A abyste nám věřili, že jsme si to nevymysleli, koukněte na video, kde si žralok “pochutnává” na jednom z kabelů.

Shark attack on subcable.wmv

Shark attack on subcable.wmv

Zdroj: The Guardian

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)