TOPlist

Počet škodlivých programů pro Android za šest měsíců vzrostl o 180 %

android_malware2

Mobilní viry zažívají rychlý vývoj – v první polovině roku 2013 se jejich počet proti předchozímu srovnatelnému období zvýšil o 180 %. Podle odborníků z německé antivirové firmy G Data bylo během prvních šesti měsíců letošního roku zjištěno více než 519 tisíc nových škodlivých programů pro Android, zatímco ve druhé polovině roku 2012 to bylo „jen“ 185 tisíc. Denně produkty firmy G Data zjišťovaly v průměru 2868 nových kousků malware zaměřeného právě na platformu se zeleným robotem ve znaku. Rapidní nárůst dokládá i další číslo – v první polovině loňského roku bylo objeveno jen něco kolem 29,5 tisíc nových hrozeb.

Objem škodlivých programů pro Android za šest měsíců vzrostl o 180 % Objem škodlivých programů pro Android za šest měsíců vzrostl o 180 %

V současnosti je co do počtu malware Android absolutní špičkou mezi mobilními platformami. Svůj podíl na tomto vývoji má nejen raketově rostoucí počet aktivních zařízení, ale v poslední době také dostupnost speciálních nástrojů („malware kitů“), s nimiž škodlivou aplikaci může vytvořit i méně zdatný uživatel. Kromě toho se autoři virů často snaží zamaskovat škodlivý kód („stealth techniky“) proti programům provádějícím analýzu souborů. V důsledku toho infikované aplikace zůstávají v zařízení aktivní po dlouhou dobu a mohou být použity hackery k získání přístupu.

Největší část pomyslného koláče – celých 46 % – si z objemu nového mobilního malware ukously trojské koně. Ty se, mimo jiné, zaměřují na krádeže bankovních informací či odesílání placených SMS zpráv na prémiová čísla. Označení „trojský kůň“ se používá proto, že škodlivý kód je obvykle šířen v podobě populární aplikace – například hry – kterou si nic netušící uživatel v dobré víře nainstaluje. Vynikajícím příkladem tohoto typu malware se stal Trojan FakeSite.A, známý též jako Perkele. Vyznačuje se tím, že autoři ho mohou použít v kombinaci s jakýmkoli jiným škodlivým kódem, který se chová jako normální bankovní trojan. Tímto způsobem zločinci například mohou zachytit SMS zprávy, obsahující autorizační kódy posílané bankou pro vstup do internetového bankovnictví či potvrzení transakcí.

Android je ohrožen stále větším počtem virů Android je ohrožen stále větším počtem virů

„Dnes k tomu, abyste se stali autorem viru, bohužel nejsou nutné zvláštní technické dovednosti. Dostupnost speciálních nástrojů jen přispívá k šíření nebezpečných technologií, které pomáhají počítačovým zločincům vydělat nezákonné prostředky, jak dokládá trojan Perkele. Na základě analýzy současných trendů můžete odhadnout, jak se situace bude nadále vyvíjet – ve druhé polovině tohoto roku se počet nového malware pro Android může až ztrojnásobit,“ řekl Eddie Williams, expert společnosti G Data.

Ochraně proti virům a škodlivým programům jsme se věnovali ve článku SvětAndroida doporučuje: 10x antiviry a bezpečnost, ke kterému zítra vyjde pokračování s pěti čtenářskými nominacemi.

Zdroj: Hi-Tech a OSP.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)