S aplikací PID Info stihnete autobus, vlak i metro

pid info

Aplikací pro vyhledávání v jízdních řádech je v Obchodě Play hned několik. O přízeň uživatelů se snaží také Regionální organizátor pražské integrované dopravy, známý pod zkratkou ROPID. Co umí jeho zbrusu nová aplikace PID Info? Na to se pokusíme odpovědět v této recenzi.

Obsah článku

Co PID Info slibuje?

V popisku v Obchodě Play se dočtete: “Aplikace Pražské integrované dopravy (PID) je užitečným pomocníkem pro ty, kdo cestují MHD v Praze, nebo regionálními autobusovými i vlakovými linkami. Vychází ze známé aplikace DPP INFO (jejímž autorem je také ROPID), kterou rozšiřuje zejména o informace o vlacích a příměstských linkách, u kterých si lze zobrazit i zpoždění a skutečnou polohu spoje na trase. Novinkou jsou informace o mimořádnostech v provozu přímo ve vyhledaném spojení a také přehledná mapa zastávek, prodejních míst a parkovišť P+R.”

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou pak jmenovány:

  • Vyhledávání spojení v rámci PID (metro, tramvaje, autobusy, vlaky, přívozy, lanovka).
  • Informace o plánovaných výlukách i neplánovaných mimořádnostech v provozu přímo ve vyhledaném spojení.
  • Poloha spoje na trase, u sledovaných spojů i dle skutečnosti včetně zpoždění, jinak podle jízdního řádu.
  • Mapa zastávek a včetně rozmístění jednotlivých stanovišť (sloupků) a projíždějících linek.
  • Aktuální odjezdy z jakékoliv zastávky, u sledovaných spojů včetně zpoždění.
  • Mapa prodejních míst jízdních dokladů (jízdenkové automaty, prodejní místa v metru, železniční stanice, kanceláře dopravců PID)

Jak PID Info funguje v praxi?

Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup k informaci o aktuální poloze. Tu používá pro snadnější zadávání vyhledávané trasy, u které ve výchozím stavu předpokládá, že začíná v místě, kde se právě nacházíte. Na hlavní obrazovce pak najdete víceméně tradiční vyhledávač spojení mezi dvěma body, který je u všech programů tohoto typu téměř identický. V pokročilém vyhledávání lze filtrovat jen nízkopodlažní a/nebo bezbariérová spojení, nastavit rychlost pěších přestupů a vyloučit určité dopravní prostředky (pokud například z nějakého důvodu nechcete jezdit metrem).

Zadáte tedy odkud kam a případně kdy chcete jet, a PID Info vám vypíše seznam možných tras s informacemi o přestupech, vzdálenosti a předpokládané době jízdy. Se zadáváním vydatně pomáhá našeptávač, filtrující názvy zastávek podle dosud zadaných znaků. V detailech jednotlivých možností pak najdete plánek, časy v jednotlivých zastávkách a cenu jízdného.

Jednou ze silných stránek tohoto programu mají být informace o výlukách a mimořádnostech. Ty jsou dostupné po klepnutí na detaily spoje a jsou opravdu velice podrobné. Kromě termínu, mapky a zdůvodnění výluky je k dispozici podrobný přehled o tom, jak se výluka dotýká jednotlivých linek městské hromadné dopravy.

Nejen vyhledávání spojení

Aplikace má celkem pět sekcí, mezi kterými můžete (možná poněkud neobvykle) přepínat tlačítky v dolní nástrojové liště. V sekci Místa tak najdete například Zastávky, kde jsou různé dopravní prostředky rozlišeny barvou ikony. Po klepnutí na zastávku se zobrazí její název, vzdálenost a seznam linek, které přes ní projíždějí. V detailech pak najdete odjezdové jízdní řády.

Jsou zde také prodejní místa (automaty na jízdenky a předprodejní místa) a parkoviště P+R, u kterých je v reálném čase zobrazován počet volných parkovacích míst. Přímo z aplikace pak lze zahájit navigaci na zvolené parkoviště či prodejní místo.

Třetí sekce Odjezdy zobrazuje časy odjezdů jednotlivých linek z vybrané zastávky (tu lze opět zadat přes vyhledávač s našeptáváním). Pokud má daná zastávka více nástupních míst (např. se jedná o zastávku tramvaje, autobusu a metra), jsou tato rozlišena písmeny. V mapě pak snadno najdete, kde se jednotlivá nástupiště nacházejí.

V sekci Změny jsou informace o mimořádnostech a veškerých výlukách v provozu, které jsou opravdu detailně zpracovány. Poslední sekce Více by se dala nazvat “co se jinam nevešlo”. Vozíčkáři tu najdou informaci o funkčnosti bezbariérových zařízení (plošin a výtahů) v jednotlivých stanicích metra, dále tu jsou dopravní schémata (stahují se jako PDF), novinky od ROPIDu, kontakty a informace o systému pražské integrované dopravy.

Resumé

Aplikace je poměrně pěkně zpracována a jako vyhledávač spojení určitě dobře poslouží. Proti konkurenci nabízí poměrně rozsáhlé informace o výlukách a měla by také upozorňovat na mimořádnosti v provozu. Protože se jedná o aplikaci pražského organizátora veřejné dopravy, obsahuje pouze spoje, spadající do jeho kompetence, tedy Prahu a příměstské linky.

Z uživatelského hlediska oceňujeme především schopnost nalézt nejbližší zastávku a poměrně zdařilý našeptávač, usnadňující zadávání. Trochu nás ale překvapilo ovládání, jež tak úplně neodpovídá aktuální designovým trendům ve stylu Material Designu. Někomu možná bude vadit nutnost připojení k Internetu, nicméně to je s ohledem na nabízené funkce (aktuální výluky a mimořádnosti) prakticky nezbytné.

PID Info je sice zatím teprve ve fázi veřejné beta verze, nicméně již nyní je vidět pořádný kus práce. Aplikace má po více než 500 staženích solidní známku 4,4, což svědčí o převažující spokojenosti dosavadních uživatelů. Instalovat ji můžete na telefony a tablety s Androidem 4.1 a novějším.

PID Info BETA
PID Info BETA

Tématu jak vyzrát na hromadnou dopravu jsme se věnovali v rámci cyklu SvětAndroida doporučuje, kdy redaktoři vybrali šest a čtenáři následně dalších pět aplikací pro Android.

Jakou aplikaci pro hledání v jízdních řádech používáte vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

Pubtran: Jízdní řády pro Android

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
4 min. uložit na později

Komentáře (2)