Parkování bez problémů? Mapy Google chystají novinku

parkovani_mapy_google_ico

Beta verze aplikace Mapy Google dostala aktualizací s číslem 9.34.0 a otevřela tak možnost podívat se na to, co v dohledné době čeká uživatele ve stabilním sestavení. Jednou z novinek je dlouho očekávaná možnost uzamknutí natočení mapových podkladů směrem na sever. Dalším zajímavým počinem je ochrana proti nechtěnému posunu mapy prstem během navigace. Zdrojové kódy pak odhalily, že aplikace bude napovídat, jak těžké je najít parkování v cíli cesty.

Zobrazení severu vždy nahoře

Natočení mapy severem k hornímu okraji obrazovky zajišťuje nový přepínač Zobrazovat sever vždy nahoře, který najdete v nastavení aplikace v sekci Nastavení navigace. Mapa je pak vykreslována tak, že nereaguje na otáčení zařízení ani směr jízdy – sever je vždy nahoře.

Ochrana proti nechtěným dotekům

Ochrana proti nechtěnému posunutí mapy se stará o to, aby uživatel nevědomky neposunul zobrazovanou oblast. Nadále bude samozřejmě možné tradičními gesty mapu posouvat a přibližovat/oddalovat. V aktuální verzi je ochrana proti nechtěným dotekům o něco vylepšena, takže by se nemělo stát, že se při jízdě po českých okreskách nechtěným pohybem prstu ocitnete třeba v Egyptě.

Jak to funguje v praxi, můžete dobře vidět v následující animaci (pokud se obrázek neanimuje, otevřete ho klepnutím levým tlačítkem myši).

Ochrana proti nechtěným dotekům Ochrana proti nechtěným dotekům

Jak obtížné bude najít parkování?

Ve zdrojových kódech, do jejichž rozborky se tradičně pustili redaktoři serveru Android Police, byly nalezeny náznaky nové funkce. Ta by měla indikovat, jak obtížné bude zaparkovat v zamýšleném cíli cesty. Zatím nejsou k dispozici informace o tom, odkud hodlají Mapy Google brát data. Stejně tak nic nenaznačuje, jaké proměnné bude brát v úvahu – zdali den v týdnu a čas, nebo nějaké další faktory.

Tady nebude těžké najít parkování Tady nebude těžké najít parkování

Je možné, že informace bude odrážet jen počet známých parkovacích míst, nikoliv pravděpodobnost, že budou volná. Nám by se nejvíce líbilo, kdyby Mapy Google používaly aktuální data o provozu, ze kterých by dedukovaly, jak snadné či obtížné bude najít místo k zaparkování s ohledem na počet aut/uživatelů vjíždějících a odjíždějících z oblasti a počet parkovacích míst.

Tuto funkci oceníte především při jízdě na neznámá místa, kde můžete hledáním parkování strávit i několik desítek minut. Bez nějaké zkušenosti či rady je mnohdy obtížné předvídat situaci. Google v tomto směru bude fungovat jako poradce, který hláškami “Dostatek parkování v oblasti,” “Parkování v této oblasti nemusí být snadné” a “V této oblasti jsou možnosti parkování omezení” napoví, na co se můžete připravit. Uživatel by měl tuto informaci dostat v podobě statusu se třemi možnými stavy: jednoduché, středně obtížné, těžké.

Najít tu parkování asi bude těžké Najít tu parkování asi bude těžké

Ať tak či onak, mohou být tyto informace neocenitelné, pokud se potřebujete rozhodnout, jestli je lepší parkovat jinde a dojet poslední úsek cesty autobusem nebo vlakem.

Další novinky v aplikaci Mapy Google

Mezi další nalezené novinky patří stavy pro Místní průvodce. Ti se nyní dozvědí, zda jimi navrhované změny v mapových podkladech byly přijaty, jejich schvalování ještě probíhá, nebo byly zamítnuty.

Nové Mapy Google se také připravují na příchod Androidu 7.0 Nougat – konkrétně jsou postaveny na API 25. Je tedy možné, že v souvislosti s tím přinesou některé dosud nezdokumentované funkce a schopnosti.

Novinkou jsou také zkratky pro rychlou navigaci domů či do zaměstnání, které bude možné přidat na domovskou obrazovku. Tyto zástupci budou s velkou pravděpodobností spolupracovat s novým launcherem, který Google chystá pro telefony Nexus (viz článek Letošní Nexusy dostanou nový launcher. Jaké novinky přinese?).

Kdy budou nové funkce dostupné?

Zatímco funkcí zobrazení mapy směrem na sever a ochranu před nechtěnými doteky se uživatelé dočkají patrně již brzy (jakmile bude beta verze uvolněna jako stabilní), Informace o obtížnosti parkování a další novinky budou patrně aktuální v delším horizontu.

Pokud si chcete beta verzi Mapy Google vyzkoušet, jsou v podstatě dvě možnosti: buď se stanete testerem, nebo si stáhnete instalační balíček z alternativního zdroje APKMirror.

V takovém případě je ovšem nutné mít v systémovém nastavení povolenou instalaci aplikací z neznámých zdrojů. Instalační soubor je podepsán Googlem a inovuje stávající aplikaci. Kryptografický podpis zaručuje, že je bezpečný pro instalaci a nebylo s ním žádným způsobem manipulováno.

Google Maps
Google Maps

Zdroje: androidauthority.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)