Opera Max v důvěrném režimu ochrání vaše osobní údaje

opera_max_v_duvernem_rezimu_ico

Ač jsou webové prohlížeče pro vývojáře stále zajímavým segmentem, norská Opera se místo vykreslování webových stránek vydala trošku jinou cestou. Zaměřuje se na to, jak data putují Internetem a nabízí svým uživatelům významnou úsporu datových přenosů. Vedle toho se v poslední verzi zaměřuje na ochranu identity a soukromí uživatele. Opera Max v důvěrném režimu může ochránit vaše osobní údaje.

Nová funkce funguje v podstatě jako taková časová osa, na které se můžete podívat, které aplikace a kdy posílaly vaše osobní data třetím stranám. Součástí jsou také nástroje pro přehledné zobrazení využití dat jednotlivými aplikacemi. Uživatel tak dostává do rukou silný nástroj, kterým může ovlivnit, kdy a jak mohou programy používat datový tarif. Vývojáři zdůrazňují, že chtějí uživatelům ukázat, jak špatné mohou některé programy být. Opera Max v důvěrném režimu tak může pomoci zvýšit mobilní soukromí napříč všemi aplikacemi.

Co umí Opera Max v důvěrném režimu?

Některé aplikace se nechovají zrovna korektně a v některých případech je na místě hovořit o špehování uživatelů. Takové programy jsou schopny bez uzardění odeslat stovky či dokonce tisíce žádostí denně třetím stranám. Nový režim ochrany osobních údajů odhaluje, které aplikace jsou špatné a které naopak dobré, pokud jde o sdílení dat s třetími stranami. Zobrazení na úrovni konkrétních aplikací je dle Opery průlomem v oblasti mobilních nástrojů pro ochranu osobních údajů.

Opera Max v důvěrném režimu zobrazí špehující aplikace Opera Max v důvěrném režimu zobrazí špehující aplikace

Jedním z příkladů je sledování reklamními systémy. Možná jste zaznamenali, že po návštěvě stránek s motorovými pilami se vám i na jiných webech začaly zobrazovat reklamy na motorové pily. Důvod je prostý: reklamní systémy sledují, co vás zajímá, a používají to k servírování reklamy, která by vás mohla zajímat. To samo o sobě není špatné a v konečném důsledku je to možná i prospěšné pro obě strany. Otázkou je, jak choulostivé informace jste ochotni se třetími stranami sdílet. Přeci jen reklama na potravinové doplňky, ulevující od problémů s prostatou, zobrazující se na každém webu, již vypovídá o uživateli docela dost a patrně více, než by sám chtěl. Vývojáři Opery jsou přesvědčeni, že tento druh cílení na návštěvníky je strašidelný a obtěžující.

Ani na veřejných Wi-Fi se nemusíte bát

Vedle toho Opera Max nabízí šifrování veškeré komunikace. Tímto způsobem můžete zajistit své internetové aktivity například v případě připojení přes veřejnou Wi-Fi – stačí jen klepnout na příslušné tlačítko. Sami vývojáři k veřejným bezdrátovým sítím říkají: “Připojit své zařízení k veřejné síti Wi-Fi je jako otevření dveří zločincům, kteří mohou získat přístup k důležitým datům, včetně přihlašovacích jmen, hesel, komunikaci a dalším údajům.” Právě proto Opera Max v důvěrném režimu nabízí jednoduchou cestu k šifrování všech přenesených dat. Získáte tak další vrstvu ochrany soukromí a bezpečnosti, takže můžete být v klidu i při připojení telefonu k veřejné Wi-Fi.

Ani na veřejných Wi-Fi se nemusíte bát Ani na veřejných Wi-Fi se nemusíte bát

Samozřejmě všechny výše uvedené funkce jsou k dispozici jedině při připojení přes Operu Max. V takovém případě putují data přes servery Opery, které se starají o komprimaci směrem k uživateli. Je tedy na místě položit si otázku, zda je Opera dostatečně důvěryhodným prostředníkem, kterému svěříte tento úkol. Zatím však nebylo zaznamenáno žádné zneužití získaných údajů pro jiné než uvedené účely. Nové funkce jsou uvolňovány postupně, takže si na ně možná budete muset počkat několik dnů až týdnů.

Samsung Max Privacy VPN and Data Saver
Samsung Max Privacy VPN and Data Saver

Zdroje: slashgear.com, opera.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)