Lepší než odezírání rtů: Google dokáže z velkého hluku izolovat hlas člověka

odezirani rtu ai google strojove ucenu rozeznani hlasu

Obecně pro lidi může být těžké udržet, kdo zrovna a o čem mluví ve hlučném prostředí, nebo když mluví jeden přes druhého. Lidé, kteří ovládají odezírání rtů, dokážou určit, co zrovna daný člověk říkal mnohem jednodušeji. A něco podobného nyní umí i Google díky zapojení strojového učení a umělé inteligence. Jde o zajímavou až děsivou technologii, však posuďte sami.

Google s novou technologií konkuruje odezírání rtů

Výzkumníci z Googlu se zaměřili na izolování zvuku z hlučných prostředí. Respektive přímo na lidské hlasy, které se překrývají. Například již nyní dokáže technologie určit a izolovat hlas z videa, ve kterém jde sotva rozumět každé druhé slovo. Jakmile se do videa ale pustilo strojové učení a umělá inteligence, tak téměř nepoznáte, že na videu byl velký hluk a komika překřikovala druhá osoba.

Looking to Listen: Stand-up

Google vytvořil speciální systém, který dokáže “chytnout” specifický zvuk, izolovat kompletně okolní zvuky i například když se dva velmi podobné zvuky překryjí. Dobrý příklad je právě mluvení dvou osob zároveň. K určení správného zvuku se používají různá data od spektogramu přes pohyby rtů, což právě připomíná odezírání ze rtů. Systém dokáže s velkou přesností odhadnout v jaké frekvenci a v jakém čase by se zrovna daný zvuk měl nacházet a tím jej dokáže izolovat.

odezirani rtu google ai strojove uceni

K této technologii už se samozřejmě vyskytly také kritici. Kritika míří hlavně ke zneužití. Pokud se dostatečně tato technologie vylepší, může již brzy sloužit například k tomu, že Google dokáže přímo z hlučné ulice izolovat jednotlivé hlasy lidí.

Jak se vám líbí tato technologie společnosti Google?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)