Menu

Lepší než odezírání rtů: Google dokáže z velkého hluku izolovat hlas člověka

Obecně pro lidi může být těžké udržet, kdo zrovna a o čem mluví ve hlučném prostředí, nebo když mluví jeden přes druhého. Lidé, kteří ovládají odezírání rtů, dokážou určit, co zrovna daný člověk říkal mnohem jednodušeji. A něco podobného nyní umí i Google díky zapojení strojového učení a umělé inteligence. Jde o zajímavou až děsivou technologii, však posuďte sami.

Google s novou technologií konkuruje odezírání rtů

Výzkumníci z Googlu se zaměřili na izolování zvuku z hlučných prostředí. Respektive přímo na lidské hlasy, které se překrývají. Například již nyní dokáže technologie určit a izolovat hlas z videa, ve kterém jde sotva rozumět každé druhé slovo. Jakmile se do videa ale pustilo strojové učení a umělá inteligence, tak téměř nepoznáte, že na videu byl velký hluk a komika překřikovala druhá osoba.

Google vytvořil speciální systém, který dokáže “chytnout” specifický zvuk, izolovat kompletně okolní zvuky i například když se dva velmi podobné zvuky překryjí. Dobrý příklad je právě mluvení dvou osob zároveň. K určení správného zvuku se používají různá data od spektogramu přes pohyby rtů, což právě připomíná odezírání ze rtů. Systém dokáže s velkou přesností odhadnout v jaké frekvenci a v jakém čase by se zrovna daný zvuk měl nacházet a tím jej dokáže izolovat.

odezirani rtu google ai strojove uceni

K této technologii už se samozřejmě vyskytly také kritici. Kritika míří hlavně ke zneužití. Pokud se dostatečně tato technologie vylepší, může již brzy sloužit například k tomu, že Google dokáže přímo z hlučné ulice izolovat jednotlivé hlasy lidí.

Jak se vám líbí tato technologie společnosti Google?

Zdroj: androidpolice.com

 

Komentáře

Radim_hanousek

Radim Hanousek -18

13.4.2018 18:28

Dalsi funkce/kram ktery nam vezme soukromi … Jen tak dale …. Zlatej “komunismus” odposlouchal vas system jen kdyz jste bezeli proti systemu :)

Jsem zvjedav kdy se budem na hrane 0 se svojim soukromem zivotem. Dalsi faze dnesni demence pocitam s tim jak si kazdej moderni mongol bude montovat cocku do kazde mistnosti a nasledne stremovat…. A bouchat lajny na FB.

Radon

radon 9

13.4.2018 19:42

Pro nas, nahluchle, skvela zprava :)

Jirkar

Jiří Raur 2

13.4.2018 22:35

Úžasné. Ještě to tak implantovat do ucha a spojit s okem, aby ucho vědělo, koho poslouchat.
Jediný problém je, kdy si poslechnout ty ostatní hlasy. Mělo by to tedy zrychlit mluvu a točit okem tam, kdo zrovna mluví :-) Brrr. Hrozná představa, že by ženy mluvily ještě rychleji. Muži se obvykle v mluvě nepřekrývají, tam tento problém odpadá.

MartinZikmund

MartinZikmund 0

15.4.2018 10:53

Pokud se dá technologie analogicky použít na zvířata, mohla by tohle být dobrá zpráva např. pro chovatele dobytka, kteří by tak mohli identifikovat nemocného jedince. Nebo by se možná dala integrovat do fotopastí. Co se ale nabízí jako první aplikace, je odstranění veškerého hluku při hovorech.

RSS (komentáře k článku)