Zapomeňte na hesla – odemykejte počítač otiskem prstu s aplikací Remote Fingerprint Unlock

otisk-prstu

Zabezpečení počítačů a notebooků je zpravidla řešeno uživatelským jménem a heslem. Po jeho správném zadání je načten profil daného uživatele a zpřístupněna jeho data. Vedle toho dnes už často i ty nejlevnější telefony disponují snímačem otisků prstů, který zjednodušuje ověření na jeden dotyk. Pojďme toho využít a odemykat notebook či počítač otiskem prstu!

Obsah článku

Co slibuje aplikace Remote Fingerprint Unlock?

O aplikaci Remote Fingerprint Unlock nečtete na stránkách našeho webu poprvé. Věnovali jsme se jí ve 271. díle našeho pravidelného seriálu Nejnovější aplikace z Google Play. Základní popis je stručný a jasný: s pomocí tohoto programu budete moci vzdáleně a bezpečně odemykat počítač se systémem Windows pomocí snímače otisku prstu v telefonu se systémem Android.

Autor v popisku dále upozorňuje, že na počítač, který chcete tímto způsobem zabezpečit, je nutné nainstalovat aplikaci Fingerprint Credential Provider, která je k dispozici pro systémy Windows Vista, Windows 7, Windows 8 a Windows 10 ve 32- i 64bitové verzi.

Modul se spouští pouze v případě, že je aktivní přihlašovací obrazovka. Chcete-li připojit počítač, přidat účet nebo provést další akci, jednoduše zamkněte počítač (klávesovou zkratkou Win+L nebo z nabídky Start).

Autor dále upozorňuje, že někteří výrobci plně či vůbec neimplementují potřebné API čtečky otisků prstů. V takovém případě se aplikace může zobrazit jako nekompatibilní, havaruje při spuštění nebo odmítne pracovat.

Jak odemykat počítač otiskem prstu?

Nejprve jsme si na počítač z Disku Google stáhli desktopovou aplikaci Fingerprint Credential Provider. Je důležité vybrat správnou verzi – pro 32bitový systém je označena jako x86, pro 64bitové Windows pak x64.

Po rozbalení a spuštění souboru vás čeká tradiční průvodce instalací, který v prvním kroku seznámí se základními informacemi, ve druhém pak nabídne nainstalování softwaru. Protože jsme instalovali na notebook s Windows 7, byla nám vnucena instalace nezbytného balíčku KB2999226 od Microsoftu.

Protože mobilní a desktopová aplikace komunikují přes síť, bylo dalším krokem povolení výjimek na systémovém firewallu. Pokud používáte jiné než systémové řešení, budete muset tyto požadavky povolit ručně. Tím je instalace na desktopu kompletní.

Mobilní aplikace

Jako další následovala instalace aplikace Remote Fingerprint Unlock na mobilní telefon. Konkrétně jsme testovali na telefonu Xiaomi Mi Mix 3 s MIUI 10. Aplikace po prvním spuštění upozorní, že je nutné mít nainstalovaný program na desktopu, bez něhož nemůže fungovat.

Prvním krokem je pak naskenování otisku prstu, na jehož základě budou vygenerovány unikátní klíče. Následně je nutné vyhledat počítač s nainstalovanou aplikací. K tomu slouží položka Scan v postranní nabídce. Počítač můžete buď nechat vyhledat, nebo zadat jeho IP adresu. Podmínkou je, aby byl v tomto okamžiku zamknutý!

Poté je nutné přidat účet, což opět provedete přes postranní nabídku, konkrétně položku My Accounts. U daného počítače klepnete na Add Account, zadáte přihlašovací jméno a heslo a potvrdíte ho naskenováním otisku prstu a stiskem tlačítka Save.

Pokud jste vše udělali správně, můžete hned poté aplikaci otestovat v praxi. Zamkněte počítač a následně spusťte v mobilu Remote Fingerprint Unlock. Přiložte prst na čtečku a tím odemknete počítač otiskem prstu. Jednodušší už to být nemůže!

Resumé

Aplikace Remote Fingerprint Unlock nabízí pohodlné a bezpečné odemykání a přihlašování k počítači. Instalace a nastavení je sice trošku náročnější, ale jistě to s naším návodem zvládne i méně zběhlý uživatel.

V podstatě jediný problém, který může na některých telefonech nastat, je absence nebo špatná podpora Google API pro čtečky. Proto na některých telefonech tento způsob, jak odemykat počítač otiskem prstu, prostě nebude fungovat.

Aplikace Remote Fingerprint Unlock je v Obchodě Play od září loňského roku a za tu dobu zaznamenala přes deset tisíc instalací. O jasně převažující spokojenosti uživatelů svědčí průměrná známka 4,2. Instalační balíček, velký 2,9 MB, můžete použít na zařízeních s Androidem 6.0 a vyšším.

Remote Fingerprint Unlock
Remote Fingerprint Unlock

Vyzkoušíte si aplikaci Remote Fingerprint Unlock?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)