O2 se připravuje na příchod 5G. Nahradí 4G nebo selže jako 3G?

4G vysíláč O2 – náhleďák

Sotva se u nás začalo budovat pokrytí sítěmi čtvrté generace (LTE), ve světě už se pracuje na technologii generace páté. Zdá se, že pátá generace internetových bezdrátových sítí je lákavá nejen pro koncového zákazníka, ale i pro samotné operátory. O2 dnes totiž oznámilo, že se již nyní začíná na příchod 5G sítě připravovat.

4G nebo 5G? O2 má o budoucnosti jasno

Jaký je rozdíl mezi sítěmi 4G a 5G? Pokud vám 4G připadá, že lítá ohromnou rychlostí, 5G bude lítat bleskovou rychlostí. Podle očekávání O2 by totiž budoucí 5G síť měla přinést až 50 x vyšší rychlost stahování než sítě 4G, a také znatelně rychlejší odezvu.

O2 se chystá na 5G sítě

O2 také očekává, že nová generace sítí bude schopná pojmout obrovská data, která v budoucnu budou standardem. Například v případě car-to-car komunikace půjde o obrovské množství dat, které by současné BTSky nedokázaly zpracovat ve větším množství.

“V O2 jsme sestavili speciální tým odborníků. Jako technologický průkopník se společně s našimi dodavateli chceme podílet na tvorbě standardizace pro 5G, která v současné chvíli vzniká.”

V současnosti prý O2 pokrývá sítí 4G zhruba 80 % území České republiky. Do konce roku 2016 by to mělo být až 99 procent. O2 se však už soustředí na zahušťování celého území. Aktuálně například na dálničních tazích. Prioritou pro následující dva roky je dokončení výstavby sítě 4G, revize dostupnosti této technologie a její zahušťování po celé zemi. Od roku 2017 pak začne O2 reálně pracovat na příchodu sítě páté generace.

Více informací o 5G síti se dozvíte v našem článku 5 věcí, které byste měli vědět o 5G připojení.

Zdroj: Tz O2.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)