Recenze hodinek Nubia Watch: Super displej… ale na co vlastně?

Nubia Watch recenze

Když společnost Nubia ukázala na začátku roku 2019 projekt Alpha, mnozí fanoušci chytrých technologií nadšeně očekávali, že by mohlo jít o první vlaštovku budoucího trendu chytrých telefonů. Dlouhý displej obepnutý kolem zápěstí měl od počátku elegantně a futuristicky smazávat rozdíly mezi mobilem a hodinkami. Spousta plánů nicméně skončila jen na papíře a výsledek zdaleka nebyl tak bombastický, jak se očekávalo. Uplynul více než rok a Nubia vyslala na trh nový model hodinek s velmi podobným designem. Model nazvaný jednoduše Nubia Watch (Alpha byla nejprve skutečně brána spíš jako telefon) je také vybaven extravagantním zahnutým displejem a zaujme hlavně agresivním designem. Jak kvalitní hodinky to ale skutečně jsou? A má futuristický displej opravdové využití. To se dozvíte v dnešní recenzi…

Balení Nubia Watch a jeho obsah

Krabička hodinek Nubia Watch hodně připomíná balení konkurenční řady Watch GT od Huawei. Proč v tomto případě vlastně vymýšlet něco, co je prověřené? Pod víkem se tak ukrývá rovnou displej hodinek, který vystupuje z černé papírové přepážky. Pod ní se nachází dva „šuplíčky“ s příslušenstvím. To ale není nijak pestré. Kromě nutných dokumentů najdeme v krabičce vlastně jen nabíjecí magnetickou stanici, kabel k ní a jeden alternativní řemínek s jinou délkou. Na obou stranách je páčka pro odepnutí řemínků, ale jejich specifický tvar napovídá, že za ně náhradu jen tak neseženete. Trochu mrzí pouhý microUSB konektor u nabíječky. Ale to tady určitě není hlavní problém.

Specifikace Nubia Watch

  • rozměry 41,7 x 14,4 x 125 mm
  • hmotnost 98 g
  • 4,01″ AMOLED s rozlišením 192 x 960 pixelů
  • vlastní uzavřený systém Nubia OS
  • čipset Snapdragon Wear 2100
  • baterie s kapacitou 425 mAh
  • 1 GB RAM / 8 GB úložiště (i pro hudbu)
  • GPS, WiFi, Bluetooth 4.1
  • ochrana IP54

Design jako hlavní tahák

V případě hodinek Nubia Watch je asi jasné, co je jejich největším lákadlem. Primárně zaujme samozřejmě zahnutý displej, který se snaží obtočit kolem zápěstí. Z parametrů jde vyčíst, že se jedná pořádnou „nudli“. Pochopitelně se se bavíme o plastovém displeji, což je cítit i při jeho používání. Na maximální jas vypadá za běžných okolností opravdu úžasně, ale za ostrého světla teda moc dobře čitelný není. V oblasti jasu přichází první velká výtka – hodinky neumějí pracovat s jeho automatickou hodnotou. Je tedy na uživateli, aby si manuálně hlídal jednu z pěti možných intenzit.

Displej je po delších stranách chráněn velmi robustními kovovými rámečky, o kterých upřímně moc nevím, co si myslet. Na jednu stranu se mi podobný „agresivní“ styl hodinek obecně líbí, ale v tomto případě mi přijde kombinace jakéhosi bronzového kovu a černého plastu dost laciná. Rámečky jsou nicméně velmi odolné a podle mě by vydržely snad i zatloukání hřebíků. Velmi zajímavě je řešen přechod mezi konci displeje a silikonovými řemínky. Interakce se systémem náleží jednomu bočnímu tlačítku a gestům na displeji. Ovládání je celkem jednoduché a povedené.

Čtyři žebra se starají o to, aby se hodinky správně obepnuly kolem zápěstí různých velikostí, pokud jde o směr dovnitř. Displej je přitom připravený se ještě více ohnout, což je fajn. Na druhou stranu žebra žádnou vůli nemají, takže na velmi širokém zápěstí mohou hodinky tlačit. Celkově jsou ale pohodlné, i když mají netradiční tvar, ruku obepínají zvláštním způsobem a jsou dost těžké. Finální zvážení, zda jde nebo nejde v případě této varianty o designově povedený nápad, nechám asi na čtenářích. Bronzová barva se mi nelíbí a boční kovové plochy by mohly být matné, neboť na lesklých jsou pak dost viditelné otisky. Nubia Watch mají ochranu IP54, což stačí leda na náhodné stříkance vody a na plavání nebo sprchování rychle zapomeňte.

Funkce Nubia Watch moc nezaujmou

Z Nubia Watch je cítit, že se mnohem více času a energie věnovalo designu na úkor systému. Kdyby neměly ten zajímavý displej, daly by se v pohodě prohlásit za úplně obyčejný kus nositelné elektroniky na pomezí hodinek a náramku. To, že nejde o sportovní příslušenství, potvrzuje přítomnost pouhých čtyř módů (free workout, chůze, vnitřní běh a venkovní běh), nicméně pro outdoorové použití je k dispozici vlastní GPS.

Celkem spolehlivě (ale data jsem přesně neanalyzoval) funguje Health panel se záznamy spánku, kroků, spálených kalorií nebo tepové frekvence. Hodinky umí upozorňovat také na dlouhou neaktivitu. Tolik k základním věcem, kvůli kterým asi obočí zvedat nebudete. Všechny jsou samozřejmě podrobněji analyzovatelné v aplikaci Nubia Smart Wear.

Správná aplikace: Nubia Smart Wear

Nubia Watch je potřeba propojit s aplikací Nubia Smart Wear, přesně v tomto znění. Společnost má v Obchodě Play ještě podobný nástroj, který v názvu nemá slovo Smart. Hodinky vidí a spáruje, nicméně je šitý na míru Nubia Alpha. Než jsem objevil správnou aplikaci, prožil jsem si hodiny trápení.

Nubia Watch Official Trailer

Nubia Watch Official Trailer

Mnohem zajímavější položkou je Barrage, která obsahuje prvky jménem Marquee (ani jedno si raději netroufnu překládat). Záměrně nepíšu, že jde o nějakou dobrou či praktickou funkci, ale zajímavou. Pamatujete na vizualizace v přehrávači WinAmp? Přesně to jsou Marquee v Nubia Watch. Manuálně či při přehrávání hudby je možné spustit animace, které efektně využívají celé plochy displeje. K dispozici jsou čtyři základní a jde také přidat vlastní v podobě rolujícího textu. V případě, že byste ze své ruky chtěli udělat zastávkovou informační ceduli… asi? Některé animace vypadají na displeji dost dobře, ale to je tak všechno. Zatím jsem se nezbavil dojmu, že je to funkce pro teenagery, kteří chtějí hi-tech hračku využít k lovu na diskotéce. Posuňme se dál.

Haló? Halóóó!?

Na první pohled potěší možnost zahajovat a přijímat hovory, dokud to opravdu nezkusíte. Nevím, jestli nejde o nějakou výrobní závadu, nicméně hovor se z hodinek fakt vyřídit nedal. V oficiálních specifikacích mikrofon a reproduktor nejsou, ale hodinky je evidentně mají. Mikrofon u mě fungoval v pořádku, ale hlasitost reproduktoru byla extrémně slabá. Abych slyšel člověka na druhé straně, musel jsem si hodinky v podstatě nacpat do ucha. Zajímavé je (nejspíš za to může starý Bluetooth protokol), že jsou při hovorech ignorována připojená bezdrátová sluchátka. Ta přitom v pohodě fungují pro přehrávání hudby. Když už jsme u ní, tak pro tu je sice vymezeno místo na úložišti (asi 4 GB), ale jde také o jediný zdroj, odkud ji umí integrovaný přehrávač vzít. Například na dálkové ovládání Spotify v mobilu si nechejte zajít chuť.

Nubia Smart Wear
Nubia Smart Wear

Řešení pro hovory bylo tedy v mém případě velké zklamání, i když našlápnuto měla funkce na první pohled celkem dobře. Je přítomný ciferník, výpis posledních hovorů a také možnost naimportovat kontakty z mobilu. Všechny, ne jako u Huawei hodinek. K čemu to ale je, když pak nic neslyším? Funkci Messages (ještě jsem se vlastně nezmínil ani o tom, že je v hodinkách dostupná pouze angličtina, že?) jsem vůbec nepochopil ani nerozchodil. Messenger, SMSky, e-maily… ne, nic z toho se tam skutečně neobjevovalo. Ani z nápovědy jsem nepochopil, co by měla dělat nebo co bych měl udělat já. Úplně to samé platilo o kalendáři. Aplikace zahlásila úspěšnou synchronizaci (přičemž vůbec nevím, který kalendář a odkud si chtěla vzít), ale v hodinkách je pod touto položkou prázdno. Zrovna procházení událostí by byl displej Nubia Watch skvělý.

Ehm…a kde je eSIM?

Seznam nepovedených řešení bohužel nekončí. Třeba kompas ani nestojí za řeč. Dva dny ukazoval světové strany poměrně přesně, pak se ale zbláznil a sever byl mimo třeba i o 60 stupňů. Notifikace (vysunovací spodní menu) do hodinek chodí jaksi nahodile, i když si je u konkrétních aplikací vysloveně vyžádáte ve správě oznámení. Gmail nebo WhatsApp nemají problém, Messenger ale ano. A jak asi tušíte, vyřešení notifikace na mobilu nemá za následek zmizení notifikace v hodinkách. Tak je to ale často i u konkurence. Podle původních specifikací by měly mít Nubia Watch podporu eSIM, ale nic takového jsem nenašel v systému ani v aplikaci. Zdá se, že se od tohoto nápadu ustoupilo, nebo je v prodeji více verzí. O čemž ale oficiální e-shop mlčí.

Pojďme si ale říct i něco hezkého. Nubia Watch znají i šikovný režim nerušit, rozsvěcení displeje pohybem ruky (jedny z položek horního vysunovacího menu), nebo třeba i číselný zámek obrazovky. K dispozici je i Screen Clock, což je v podstatě Always-On-Display funkce umožňující i na „zamčené“ obrazovce zobrazovat základní hodiny. Na výběr je přitom z několika zajímavých vizuálů. Položka Clock obsahuje časovač, alarm a stopky. Ty obecně v chytrých hodinkách překvapivě občas chybí. Tyto funkce fungují spolehlivě. V menu najdeme i SearchPhone, tedy hledání telefonu. Toto se také ukázalo jako plně funkční.

Má vůbec displej Nubia Watch využití?

Na první pohled (na ruce i v propagačních materiálech) vypadá panel skvěle, ale po pár dnech přijdete na to, že není extra o co stát. Potenciál displeje je využití jen v pár situacích. Hodinky sice vypadají futuristicky, ale prakticky je takový displej často dokonce na obtíž. Část informací, třeba výpis hovorů nebo historie naměřené tepovky, je tak vysoko (rozuměj za horní hranou, která zapadá za zápěstí), že jsem je nejdřív úplně přehlížel a všiml si jich po několika hodinách. U zapínání sportovních aktivit jsem dokonce musel ruku nepřirozeně vytáčet tak, aby mohl nastavit různé atributy. Drtivou většinu obsahu ale systém umisťuje do střední „rovné“ části. Asi se dá jednoduše vyjmenovat, které obrazovky efektivně využijí délku celého displeje: ciferníky, rolování různými menu, procházení Health statistikami, hudební přehrávač a Marquee animace.

Například náhledy notifikací mezi tyto věci nepatří, jelikož jsou většinou zkrácené buď aplikací, nebo systémem v hodinkách. Takže to nejzajímavější, na co mohly být hodinky opravdu praktické, je stejně potlačeno. Jelikož je systém navíc uzavřený, na nic dalšího se nedá těšit. Jak parádní by přitom bylo třeba procházení seznamu e-mailů, rolování newsfeedem sociální sítě nebo čtení článku. Nubia Watch by klidně mohly mít jen obyčejný displej v poměru stran třeba 9:16. To by z nich ale v současné konstelaci dělalo hračku horko těžko za tisícovku. Nejhezčí prvek, který umí displej využít, je prostě jenom ciferník. Těch je v nabídce celkem hodně (můžete si udělat i vlastní koláž) a sám bych si několik vybral na běžné nošení v různých situacích. I k nim se ale váže jedno citlivé téma…

Výdrž ode zdi ke zdi

Nenapadá mě jiné zařízení, u kterého by jednotlivá rozhodnutí uživatele v rámci nastavení víc ovlivňovala celkovou výdrž. Snad jen přepínání mezi 60Hz a 120Hz módy u mobilů. Jak už jsem zmínil, Nubia Watch nedisponují automatickým jasem. Uživatel musí sám volit mezi pěti hladinami, což je extrémně nepraktické nejen s ohledem na hlídání spotřeby. Displej jde přitom nastavit na zhasínání po pěti, deseti či třiceti sekundách, případně ho nechat stále rozsvícený, díky čemuž hodinky neustále „prodávají“ svou hlavní přednost. Můžete ale počítat s tím, že je budete nabíjet i vícekrát denně. A to ještě nemluvím o sportování se zapnutou GPS nebo poslechu hudby.

Výrobce uvádí výdrž až 36 hodin při běžném používání a 7 dní v „power saving“ módu. Tomu druhému se asi dá věřit, jelikož jde o tvrdou eliminaci největších žroutů, ale první hodnota je extrémně závislá na dílčích nastaveních. Bohužel i takových, která nutně musí neustále hlídat sám uživatel. Když se budeme bavit o středním jasu, zhasínáni displeje po 5-10 sekundách a hodině sportování denně, baterka v Nubia Watch v pohodě překlene noc a nabíjet budete až v průběhu dalšího dne. Pokud ale budete chtít frajeřit s neustále rozsvíceným displejem na plný jas, budou procenta mizet před očima. Což by samozřejmě platilo třeba i pro telefon, nicméně u něj to není žádoucí a hlavně si sám umí nastavit jas.

Cena a dostupnost

Hodinky se dají nyní koupit primárně z oficiálního e-shopu Nubia. Jsou zde k dispozici po úspěšné kampani na Kickstarteru, kde si je předobjednávali první zájemci. Stojí 219 eur, tedy cca 5 800 Kč. Podle obchodu i prezentací se dají sehnat v černé a zeleno-černé variantě. Na krabici mých Nubia Watch je nápis „green“, nicméně buď mi koronavirus posunul spektrum, nebo mi dorazila ještě nějaká jiná varianta. Ta, kterou jsou testovala já, bych nazval bronzovo-černou. Takže se úplně nepovedlo vyladit barvy reálného produktu s marketingovými materiály, nebo jsem dostal na testování nějakou třetí variantu.

Nubia Watch: závěrečné hodnocení

Kdybych měl přirovnat Nubia Watch třeba k Samsung Galaxy Z Fold, tak vidím nepoměr hlavně v tom, jak se výrobci vypořádali s kombinací revoluční konstrukce vs. funkčnost. Samsung je samozřejmě s vývojem mobilů mnohem dál než Nubia s vývojem hodinek, ale ten rozdíl je opravdu propastný. Fold sází na osvědčený systém, který byl vložen do unikátního telefonu. Nubia vyrobila unikátní hodinky (ale také ne první svého druhu), kde je systém absolutně nejslabším článkem řetězu, který úplně potápí potenciál celého konceptu. I když ani design neprokázal, že je prakticky užitečný.

displej panorama

Nubia má v tento moment na trhu (další) šílený designový výkřik, jehož hlavní účel není úplně prokazatelný a do kterého navíc hodila nevyladěný a starý motor. Myslím tím nejen systém a aplikaci, ale platí to vlastně i o procesoru. Použit je už dost starý Snapdragon Wear 2100 z roku 2016. Pokud vyloženě nechcete zamachrovat s unikátním kouskem elektroniky, vyhodíte podle mě skoro šest tisíc oknem. Umím si představit, jak extrémně by se význam takových hodinek změnil, kdyby v nich běžel třeba Wear OS. To je ale asi utopická představa.

Klady

+ Poutavý design
+ Kovové rámečky
+ Velmi hezké ciferníky a AOD
+ Celkem rychlý systém

Zápory

– Nevyužitý potenciál displeje
– Bez automatického jasu
– Spousta nástrojů nefunguje
– Nespolehlivé notifikace
– Uzavřenost systému

Co by podle vás měly takové hodinky umět?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)