Nest Protect: Detektor kouře a oxidu uhelnatého, který patří do chytré domácnosti (recenze)

Nest Protect

Po recenzi IP kamery od Nestu máme v rukou další zařízení, které rozšíří možnosti chytré domácnosti. Nest Protect představuje chytrý detektor kouře a CO, který navíc komunikuje s mobilním telefonem. Jaký je?

Obsah recenze

Krabička, kterou nepřehlédnete

Nest Protect je o něco větší než běžné detektory, na druhou stranu v sobě ukrývá senzory kouře i oxidu uhelnatého. Celé tělo ve tvaru kvádru se zaoblenými rohy je z plastu, vrchní část je perforovaná a je v ní rovněž umístěn výstup reproduktoru. Uprostřed se nachází velké tlačítko lemované barevným LED prstencem. Díky tomu může detektor Nest Protect signalizovat různé stavy nebo osvítit místnost v případě potřeby. Na všech čtyřech stranách jsou průduchy, kterými proudí vzduch k jeho analýze.

Zadní strana ukrývá servisní MicroUSB konektor, drážky pro přidělání na zeď a kryt 6 AA monočlánků. Existuje ale i verze, kterou lze zapojit přímo do sítě 230 V. Samotné balení ukrývá návod, základnu pro přidělání na zeď a 4 šrouby. Přestože je detektor od Nestu poměrně velký a na zdi či na stropě si jej nejspíše ihned všimnete, díky modernímu designu to nemusí vůbec vadit.

nest-protect-konstrukce-5


Detektor kouře i oxidu uhelnatého

Většina detektorů kouře pracuje na bázi optické detekce nebo ionizace vzduchu. Nest v sobě netradičně kombinuje oba způsoby rozpoznávání kouře, čímž sdružuje jejich vzájemné výhody. Navíc přidává i detektor oxidu uhelnatého, takže v sobě spojuje hned dva typy zařízení. Oxid uhelnatý vzniká při nesprávném spalování (při nízké teplotě) a objevuje se tedy hlavně u topných systémů. Nebezpečí však může vzniknout i ve špatně větrané garáži či malé místnosti se závěsným kotlem. Tento plyn je bohužel člověkem nerozpoznatelný (nemá zápach ani barvu), zdraví však velmi škodlivý – ve velkém množství až smrtelný.

Nest Protect představuje tedy zařízení, které vás upozorní nejen na přítomnost kouře a požáru, ale i na přítomnost oxidu uhelnatého. Detektor má dvě fáze upozornění – při detekci zmíněných nebezpečí spustí hlasové upozornění a zašle notifikaci do telefonu. Pokud není alarm ručně přerušen (stiskem tlačítka a v aplikaci) a hladina nebezpečí překročí nouzovou mez, spustí se hlasitý zvukový alarm. Výhodou zařízení Nest Protect i možnost propojení více senzorů. To pro případ, že se alarm spustí v místnosti, která je daleka například od ložnice se spícími obyvateli. V momentě, kdy se spustí alarm na jednom hlasiči se rozhoukají všechny. Mobilní aplikace ale prozradí rychle, který z nich alarm spustil. Každá událost je signalizována odlišným zvukovým alarmem a hlasovou zprávou (v angličtině).

Zajímavou a příjemnou funkcí je i detektor pohybu, který ve tmě rozsvítí prstenec a poslouží jako zdroj světla. To se ukázalo jako velmi šikovný pomocník v ložnici, kdy člověk povětšinou nechce vzbudit partnera silným zdrojem světla. Nest příjemně posvítí a pomůže orientaci v prostoru. Jas světla lze nastavit v prostředí aplikace.

[aps_product_sz id=“423528″]

Meet Google Nest Protect

Meet Google Nest Protect


Upozorní vás, ať už jste kdekoliv

Od standardních detektorů se Nest Protect liší také v tom, že je připojen k bezdrátové domácí síti, díky čemuž může zasílat upozornění do mobilního telefonu. Není tedy vůbec důležité, kde se nacházíte, stačí mít jen mobilní telefon připojen k internetu. Pomocí oficiální aplikace lze nejen přijímat upozornění o alarmech, ale i zařízení nastavovat. Měnit můžeme například jazyk hlasových pokynů (čeština chybí), měnit jas či aktivovat některé funkce. Skrze aplikaci lze provádět i testování.

Rodina Nest používá jednu aplikaci pro své přístroje, což je jistě výhodou. Měli jsme spolu v jedné aplikaci kameru i detektor kouře bez sebemenších problémů. V případě zařízení Nest Protect se však používání aplikace můžete povětšinou vyhnout – stačí ji mít jen nainstalovanou kvůli upozornění v případě spuštění alarmu. Nastavení je totiž nutné zpravidla provést po zakoupení zařízení a dále už se o něj starat nemusíte. Celý proces spárování i nastavení je navíc velmi jednoduchý.


O svých potřebách si sám řekne

Detektor Nest Protect testuje svou funkčnost a úroveň baterie automaticky každý den. Vždy, když v místnosti před spaním vypnete světlo, Nest provede test. Pokud zabliká zeleně, všechny systémy a baterie jsou v pořádku. Záznamy testování lze dohledat v oficiální aplikaci. I tak ale Nest doporučuje, abyste jednou týdně prováděli ruční test – stačí dvakrát poklepat na tlačítko a spustí se krátký test senzorů a sirény. V případě tohoto testu je kontrolována především elektronika, ne citlivost senzorů.

Testování funkčnosti zařízení je složitější a v případě detekce CO i nebezpečné. K otestování slouží speciální aerosolové spreje, které otestují správnou funkčnost senzorů uvnitř. Pro reálný test jsme ale vyzkoušeli také hořící papír v umyvadle, nad který jsme krátkou dobu umístili Nest Protect, abychom nasimulovali jeho reakci. Po několika sekundách došlo k sepnutí alarmu, zvukovému upozornění a zaslání notifikace.

Podle tvůrců vydrží senzory až 10 let, poté je nutné Nest Protect vyměnit za nové zařízení. Tato doba se může zkrátit v závislosti na prostředí i počtu spuštěných poplachů. Nest Protect vás sám upozornění v případě, že jej musíte vyměnit novým modelem. Společnost přímo neuvádí, jak dlouho Nest dokáže s 6 monočlánky pracovat, mělo by se ale jednat o několik let. Opět to velmi záleží na způsobu používání (počet alarmů, nastavený jas apod.).

nest-protect-konstrukce-bok-2

Závěr – Nest Protect

Chytrý kouřový detektor lze zakoupit i na českém trhu, jeho cena se pak pohybuje na částce okolo 4,5 tisíce korun. To není za takové zařízení zrovna malá suma, omlouvá to ale hlavně fakt, že se jedná o kombinaci více senzorů navíc s bezdrátovou konektivitou a aplikací pro telefon.

Nest Protect výborně zapadá do konceptu chytré domácnosti, kde mezi sebou jednotlivá zařízení komunikují a dají vám vědět, pokud se něco děje. Díky senzorům kouře i CO bude váš domov bezpečnější, navíc se díky bezdrátové konektivitě a aplikaci do mobilního telefonu o problému dozvíte i v případě, že nejste doma. Design je povedený a na rozdíl od většiny detektorů ostudu neudělá. Potěší i funkce, která v noci rozsvítí prstenec, pokud Nest Protect zaznamená pohyb. Většinou vám tím pomůže při nočním toulání po domě.

Jediným výraznějším nedostatkem je tak nejspíše jen cena, za kterou byste zakoupili více „běžných“ detektorů. Je však jasné, že uživatel v tomto případě připlácí za nadstandardní konstrukci, design i chytré funkce.

Klady

+ Kvalitní zpracování a stylový design.
+ Snadná instalace a ovládání.
+ Kombinace detektoru kouře i oxidu uhelnatého.
+ Notifikace do mobilního telefonu.
+ V noci posvítí na cestu, když rozpozná pohyb.

Zápory

– Vyšší cena.
– Větší rozměry.

Za zapůjčení děkujeme společnosti NKstore.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)