Menu

Monitory srdečního tepu Fitbit jsou nepřesné, tvrdí studie

Výrobce nositelné elektroniky Fitbit, zaměřující se především na produkty pro fitness a zdravý životní styl, se rád chlubí svou technologií monitorování srdečního tepu PurePulse. Podle studie, kterou financovala skupina žalobců, jež proti výrobci vedou soudní spor, není tato technologie tak přesná, jak výrobce slibuje.

Vědci: značně nepřesná a nekonzistentní

Studii prováděli vědci z Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně a dle jejich poznatků je technologie snímání srdečního tepu PurePulse “značně nepřesná a nekonzistentní.” Staví přitom na několika tisícovkách měření, provedených na 43 dospělých zdravých osobách. Zejména během cvičení s mírnou až vysokou intenzitou se výsledky naměřené pomocí náramků Fitbit Charge HR a Surge od reality měřené pomocí EKG lišily až o dvacet tepů za minutu. Dle právníka žalující strany Jonathana Selbina je to ukázka, jak údajně prémiová funkce, která se také promítá do koncové ceny produktu, ve skutečnosti neposkytuje smysluplné měření.

Fitbit: studie je neobjektivní a nepodložená

Fitbit s výsledky studie nesouhlasí a obratem vydal oficiální prohlášení, ve kterém tvrdí, že studie je neobjektivní a nepodložená. Kromě toho prý absence vědeckého přístupu kritizuje použitou metodiku a označuje ji jako chybnou. Naměřené rozdíly vysvětluje použitím běžně dostupného EKG, určeného pro laické zákazníky, tudíž se nejednalo o zařízení pro klinické účely. Rozporuje také přesnost přístroje použitého pro studii.

Fitbit si za technologií PurePulse stojí

Fitbit si za technologií PurePulse stojí

Výzkumný tým Fitbitu dle prohlášení pečlivě zkoumal a vyvíjel technologii PurePulse tři roky před jejím uvedením na trh a nadále provádí rozsáhlé interní studie k testování funkce produktů. Výrobce stojí za svou technologii sledování srdeční frekvence a věří, že tvrzení žalobců nemají žádné opodstatnění.

Redaktoři serveru Android Authority, kteří Fitbit Charge HR s technologií PurePulse testovali, také občas zaznamenali jistou nekonzistenci měření. Podotýkají ale, že s podobnými problémy se potýkají všechny produkty, měřící tep na zápěstí. Pokud chcete opravdu přesné měření tepové frekvence, měli byste zvážit nákup hrudního popruhu.

Zdroj: androidauthority.com..

 

Komentáře

Hosan77

z aplikace
24.5.2016 12:25

Děláte jako kdyby některé fungovali.Jen reklamní tah….

Godspeed78

24.5.2016 14:02

Ptal jsem před pár týdny v Garmin ČR, jak jsou na tom jejich přístroje s optickým měřením. Odpověď byla asi takto: Měření optickým snímačem může přinášet rozdílné výsledky, které jsou dané stupněm aktuálního vývoje snímače, přičemž hodně závisí při měření na MNOŽSTVÍ PODKOŽNÍHO TUKU, MÍŘE OPÁLENÍ, ZDA JE RUKA SPOCENÁ A OD SOLI A I JAK DOBŘE HODIONKY SEDÍ NA KONKRÉTNÍ RUCE. ZávĚr jsem si tedy udělal takový, že zůstanu prozatím u svého klasického HR snímače (Polar H7).

František Očenáš

z aplikace
24.5.2016 14:32

je to jenom orientační. …u všech náramků a hodinek….. nebral bych to tragicky

Kocka

z aplikace
24.5.2016 18:14

Ani orientacne to neni!!!! Testovali jsme tyto naramky s klasickyma hodinkama s hrudnim pasem, a potvrdil jsem si jenom to, co uz sem davno vedel. A to je to , ze tyto tak zvane merice tepu zmeri tak akorat kulove!!!!

juhele

24.5.2016 19:00

Zajímalo by mne, jak moc nepřesné je to ve srovnání s konkurencí. Tj. jak moc je to o tom, že na hodinkách to prostě pořádně měřit nejde a jak moc je to o konkrétně použitém senzoru a metodě měření u jednotlivých výrobků.

To, že na hodinkách to asi vždy bude orientační je druhá věc. Ale je to škoda, protože člověk by třeba byl zvědavý na hodnoty ale nechce se mu nosit pořád hrudní pás.

Zdenpok 20

Zdenpok 20 0

z aplikace
25.5.2016 11:55

Orientační může být krokoměr, měřič tepu musí být přesný nebo je k ničemu. Abych věděl, jaký mám orientačně tep, nepotřebuji žádný měřič.

RSS (komentáře k článku)