Monitory srdečního tepu Fitbit jsou nepřesné, tvrdí studie

fitbit_problemy_ico

Výrobce nositelné elektroniky Fitbit, zaměřující se především na produkty pro fitness a zdravý životní styl, se rád chlubí svou technologií monitorování srdečního tepu PurePulse. Podle studie, kterou financovala skupina žalobců, jež proti výrobci vedou soudní spor, není tato technologie tak přesná, jak výrobce slibuje.

Vědci: značně nepřesná a nekonzistentní

Studii prováděli vědci z Kalifornské státní polytechnické univerzity v Pomoně a dle jejich poznatků je technologie snímání srdečního tepu PurePulse „značně nepřesná a nekonzistentní.“ Staví přitom na několika tisícovkách měření, provedených na 43 dospělých zdravých osobách. Zejména během cvičení s mírnou až vysokou intenzitou se výsledky naměřené pomocí náramků Fitbit Charge HR a Surge od reality měřené pomocí EKG lišily až o dvacet tepů za minutu. Dle právníka žalující strany Jonathana Selbina je to ukázka, jak údajně prémiová funkce, která se také promítá do koncové ceny produktu, ve skutečnosti neposkytuje smysluplné měření.

Fitbit: studie je neobjektivní a nepodložená

Fitbit s výsledky studie nesouhlasí a obratem vydal oficiální prohlášení, ve kterém tvrdí, že studie je neobjektivní a nepodložená. Kromě toho prý absence vědeckého přístupu kritizuje použitou metodiku a označuje ji jako chybnou. Naměřené rozdíly vysvětluje použitím běžně dostupného EKG, určeného pro laické zákazníky, tudíž se nejednalo o zařízení pro klinické účely. Rozporuje také přesnost přístroje použitého pro studii.

Fitbit si za technologií PurePulse stojí Fitbit si za technologií PurePulse stojí

Výzkumný tým Fitbitu dle prohlášení pečlivě zkoumal a vyvíjel technologii PurePulse tři roky před jejím uvedením na trh a nadále provádí rozsáhlé interní studie k testování funkce produktů. Výrobce stojí za svou technologii sledování srdeční frekvence a věří, že tvrzení žalobců nemají žádné opodstatnění.

Redaktoři serveru Android Authority, kteří Fitbit Charge HR s technologií PurePulse testovali, také občas zaznamenali jistou nekonzistenci měření. Podotýkají ale, že s podobnými problémy se potýkají všechny produkty, měřící tep na zápěstí. Pokud chcete opravdu přesné měření tepové frekvence, měli byste zvážit nákup hrudního popruhu.

Zdroj: androidauthority.com..

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)