Menu

Který výrobce nabízí nejlepší podporu? (Hlasovačka)

Zatímco v minulosti končil vztah zákazník – výrobce výběrem konkrétní značky a pořízením zvoleného mobilu, s nástupem chytrých telefonů se situace změnila. Zákazníci očekávají ze strany výrobce co možná nejlepší podporu. V první řadě si pod tímto termínem můžeme představit aktualizace, zejména pak ty bezpečnostní. Hodně žádané a očekávané jsou také nové verze operačního systému. Jak si v tomto směru vedou jednotlivé značky? Na to se pokusíme odpovědět tímto kolem Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Co si představit pod pojmem “podpora”?

Pod termínem “podpora” si lze představit celou plejádu služeb, které výrobce poskytuje svým zákazníkům. Může se například jednat o nejrůznější oficiální diskuzní fóra, kde zaměstnanci společnosti reagují na požadavky, stížnosti a náměty klientů. Podporou je i průběžně aktualizovaná online nápověda, která majitele seznámí se všemi funkcemi zvoleného zařízení. Asi nejčastěji se však pod tímto termínem skrývá snaha výrobce udržovat telefon v aktuálním stavu. Tedy přinejmenším poskytovat záplaty na nalezené problémy a bezpečnostní nedostatky. Uživatelé pak zpravidla vysoce hodnotí aktualizace operačního systému Android, které jim zpravidla přinesou také řadu nových funkcí.

Aktuálně nejlepší podporu má garantovanou Google Pixel 2

Aktuálně nejlepší podporu má garantovanou Google Pixel 2

Obecně lze říci, že čím dražší telefon, tím bývá (nutně ale ne vždy) lepší jeho podpora ze strany výrobce. U nejlevnějších modelů totiž zaplacená suma pokryje výrobní náklady, distribuci a prodej, nikoli však práci zaměstnanců, starajících se o další rozvoj. Můžeme tedy říci, že nejlepší podporu mají vlajkové lodě, zatímco střední třída v tomto směru zůstává tak trochu na vedlejší koleji. Nejlevnější modely se updatů dočkají spíše sporadicky, pokud vůbec.

Garance podpory

V současnosti se doba podpory pohybuje u velkých výrobců od jednoho a půl roku do dvou let. Po tuto doby zpravidla zařízení dostávají nejen bezpečnostní, ale také systémové aktualizace. Například letošní telefony Google Pixel 2 mají garantovanou tříletou podporu, tedy aktualizace verzí Androidu. Na aktualizace zabezpečení pak mají nárok také alespoň tři roky od zahájení prodeje zařízení v obchodu Google Store nebo alespoň 18 měsíců po ukončení prodejů. Pokud to porovnáme s ostatními výrobci, musíme konstatovat, že telefony Pixel mají v tomto směru náskok před téměř všemi konkurenty.

Telefony s upraveným systémem dostávají aktualizace později

Telefony s upraveným systémem dostávají aktualizace později

Tématu podpory zařízení s Androidem jsme se věnovali loni ve článku Proč váš telefon nedostane aktualizaci na nejnovější Android? Neubránili jsme se srovnání s telefony Apple iPhone, které mají přímo příkladnou podporu ze strany výrobce. Jak je to možné? Jedním z důvodů je skutečnost, že Apple má na trhu jen několik modelů zařízení, na kterých musí testovat nové verze systému. Proti tomu Android běží na stovkách zařízení s odlišnými hardwarovými parametry. Otestovat novou verzi na všech tedy není v lidských silách. Zatímco Apple má pod palcem hardware i software, v případě Androidu to neplatí. Výrobci si mohou přizpůsobit operační systém podle svých představ, což však v konečném důsledku znamená nutnost tyto úpravy promítat do každé nové verze. To samozřejmě vyžaduje nemálo času a telefony s různými nadstavbami a systémovými modifikacemi tak dostávají updaty často s významným zpožděním.

Výjimkou jsou v tomto směru telefony řad Google Nexus a Google Pixel, o jejichž aktualizace se stará přímo Google. Ty dostávaly nové verze Androidu velice brzy po jejich uvolnění. Pokud tedy chcete opravdu nejlepší podporu, nezbude vám než vsadit na produkty prodávané pod jménem vyhledávacího giganta.

Kdo nabízí nejlepší podporu?

V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zjistit, který výrobce z pohledu našich čtenářů nabízí nejlepší podporu svých zařízení. Stačí jen vyplnit jméno/název výrobce a zvolit známku (známkuje se jako ve škole, tedy jednička je nejlepší, pětka je nejhorší). Pokud máte telefon Pixel či Nexus, zadávejte jako výrobce Google!

V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, jaké zařízení jste hodnotili, v čem jste s jeho výrobcem spokojení a čím vám naopak přidělal vrásky na čele. Zkuste se také zamyslet nad tím, co by výrobci mohli dělat jinak či lépe, abyste s jejich podporou byli spokojeni.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, kde a jak jste koupili svůj mobil? Je očividné, že toto pole ovládly internetové obchody, odkud má telefon 60 % respondentů. Konkrétně ve 43 % nakupovali zákazníci v českém internetovém obchodě, v 17 % pak v zahraničí. Druhé místo patří kamenným prodejnám, ve kterých jste pořídili téměř každý pátý telefon (přesně 19 %). Významně klesla role operátorů, od kterých má mobil jen 8 % z vás. 6 % hlasujících pak telefon dostalo.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

Braiteyy (Braiteyy)

21.10.2017 8:11

Stačí aby aktualizace chodili 2 roky do konce záruky a pak už je to jedno. Jenže někteří výrobci vydají max 2/3 updaty a to je vše. Například můj 4,5 roku starý samsung galaxy trend plus. Vyšel do prodeje s androidem 4.1 a jediná aktualizace přišla na 4.2. Asi po pul roce jsem přešel na custom romky a dneska běží parádně na 7.1.2 lineage os. Sice už ho nepoužívám ale ten telefon jede v ui čistě bez záseků takže výmluva výrobce ,,zastaralý hardware” je blbost. Kouknete se na yt kolik lidí má na samsung galaxy pocket android 7.

Radeg

radeg 22

21.10.2017 8:13

A jak mám jako interpretovat výsledky hlasování?
Vidím jen kolik procent má krerá známka, ale už jaksi nikde nevidím jakou známku má který výrobce.
Anebo mám vidět jen jak si vede “můj” výrobce? Výrobce, kterého jsem hodnotil já?
Ale já chci vidět řebříček všech výrobců.

mkyral

21.10.2017 8:44

Žádný. Všichni na to dlabou. Buď si člověk koupí telefon hned po startu prodeje (za prémiovou cenu) a má podporu alespoň rok a půl, nebo si člověk koupí telefon později, když zlevní, a podporu skoro nemá. Musí se pak spoléhat na komunitu.

pavel detvan

21.10.2017 9:15

Ako podla mna Samsung z androidu. Nemusite si kupit len vlajkovu lod ale staci aj galaxy A kde chodia mesacne aktualizacie.

Pepik31

21.10.2017 10:57

Já jsem spokojen s Xiaomi, minulý MI2S jsem měl 3 roky a stále má podporu. Nyní redmi 3s s LTE a super, každý týden aktualizace. Co se týče bezpečnostní aktualizace tak super, ale verze OS je pomalejší. Dřív jsem měl vlajkovou loď Samsungu a podpora byla bídná

Adam Štur

21.10.2017 11:02

Honor 6x, koupil s Androidem 6, teď 7 a mezi tim 2x bezp.aktualizace.A článek od tud slibuje Oreo, tak jsem opravdu zvědav, nikdy jsem tolik aktualizací nezažil, snad jen v PC.A to ho mám jen půl roku.

J.Urban

21.10.2017 11:41

Xiaomi má hlavně výbornou podporu od česko-slovenské komunity.

likii

21.10.2017 12:37

Za mne má nejlepší podporu hned po Googlu Sony.

Miloslav Kubíska

21.10.2017 13:33

Vlajkové lodě, to určitě mám rok a půl Huawei Mate S, který měl být těsně pod vrcholem nabídky výrobce (Mate 8) a slovo aktualizace je nejspíš u tohoto modelu sprosté slovo. Přítelkyně má model P8 a zde byly aktualizace také téměř minimální. Naproti tomu budget model P8 Lite dostává bezpečnostní aktualizace téměř každý měsíc. Huawei už nikdy více.

CerVus

21.10.2017 15:46

Blbá A3 od Samsungu už má několikátou aktualizaci nebo záplatu, za to mé předchozí Ascend P1 nebo P7 byly rády, když si na ně Huawei vzpomněl jedinkrát.

Sagitarius

sagitarius64 0

21.10.2017 22:59

Nějak ty výsledky hlasování mnechápu- nejvíc hlasů má jednička. Ale u které značky????

Zerthe

Zerthe 2

22.10.2017 0:08

Nedá se hodnotit, málokdo má možnost srovnání. Pravděpodobně v žebříčku povede to, co je momentálně nejprodávanější a ne to, co má nejlepší podporu.

brizak

22.10.2017 1:10

Neřeším. Jeden z důvodů proč mám Android je ten, že se nemusím ohlížet na výrobce a podporu si můžu poskytovat sám.

Radeg

radeg 22

22.10.2017 7:58

@Redakce:
Máte tady stížnosti na chybné výsledky hlasování.
Budete s tím něco dělat?

mercenary

23.10.2017 7:58

Mám ASUS ZENFONE 3 asi jeden rok a za tu dobu přišlo 7 aktualizací — zabezpečení , stabilita, NUGAT atd, tak že docela dobrý , NUGAT sice přišel až po více jak 7 měsících , ale přišel, tak bych řekl že to tak špatný není.

Viktor_pika

Viktor Špička 1

23.10.2017 22:43

Říkejte si co chcete . Nejlepší podporu měla stará Nokia . Aktualizace které opravdu výrazně měnily chod celého systému a po několika letech byla N95 naprosto jinde, než po uvedení . Zlepšovaly se opravdu podstatné věci jako prodloužení výdrže baterie , přesnější GPS , fotoaparát najednou uměl fotit i s detaily ovládání bylo popraveno k ještě větší intuitivnosti …. To dneska dostanete nový update a buď nic nepoznáte ,ale máte dobrý pocit , nebo se vám povýší celý android a vy máte ještě pomalejší systém než doposud ,sem tam zamrzá kde dřív neměl problém a ke všemu vydrží mobil ještě méně než před updatem ( Samsung tím u mne skončil) .
Neměl náhodou s novou verzí Android OS převzít správu nad důležitými aktualizacemi napříč všemi výrobci ? Minimálně statistiky by pak o mnohém svědčily a byly vizitkou skutečné podpory výrobce . Ne náhodou jsou odstrašujícím příkladem Lenivá Lenova a Huawei , kteří si hrají na špičkové výrobce ….

Uni

uni -87

25.10.2017 9:30

Viktor Špička:Já si tedy vybavuji Nokii, co místo oprav v současném přístroji radši vydala to samo znovu s “i” na konci. Ale pravda, to spíše spadalo do doby před smartphone, resp. mimo tuto produktovou řadu.
Nicméně se nedomnívám, že n95 je typický příklad, byl to vrchol (v mnoha směrech) produktové řady, který byl i tak opečováván. Ale nezapomeňme, že Nokia ty modely chrlila a rozhodně byl std. jinde…

Belmondo58

28.10.2017 1:13

Tablet Nvidia shield K1 dostal spoustu aktualizací, za to s LG G4 jsem těch aktualizací moc neměl (LG už asi nikdy pořizovat nebudu)

JJJJ

10.11.2017 8:43

Tak nejlepší podporu má samozřejmě krom googlu sony, jako jediné predstavilo nové telefony s androidem oreo a xperia xz premium již take byla aktualizována… Nikdo jiný fakt lepší v tomto ohledu není… Samsung je pomaly uživatele se dockaji az během pristiho roku coz je fakt trapas kdyz android o byl predstsven v lete…samsung lg a abi huawei ci xiaomi se fakt nechytaji…

Ondraf

16.11.2017 17:28

LG G3 skončil s Marshmallowem, nicméně Custom Rom Nougat 7.1.2. běží parádně svižně 📲👍

RSS (komentáře k článku)