SvětAndroida doporučuje: 5x nejlepší aplikace pro Facebook

sa-doporucuje-nejlepsi-apli

O tom, že sociální síť Facebook je v našem regionu jednoznačným lídrem, patrně není nutné polemizovat. Druhá věc je ovšem její oficiální aplikace, která je kritizována za celou řadu nedostatků. V první řadě je zmiňována vysoká náročnost na baterii, což potvrdil i náš měsíc starý článek Chcete ušetřit 20 % baterie denně? Odinstalujte aplikaci Facebook! Samozřejmě každému vyhovuje něco jiného, a zatímco pro jednoho bude podíl na spotřebě baterie zásadní, druhý nedá na oficiální aplikaci dopustit. I proto jsme se v redakci sešli, abychom našli ty opravdu nejlepší aplikace pro Facebook.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe

Do tohoto kola nominovali tři redaktoři celkem pět aplikací a jednu alternativní cestu. Více nominujících se však shodlo jen na jediném programu. Jaké jsou tedy nejlepší aplikace pro Facebook očima našich redaktorů?

Nejlepší aplikace pro Facebook Nejlepší aplikace pro Facebook

Friendly for Facebook

Prvním nominujícím je v tomto případě Honza Dolejš a zde jsou jeho argumenty: “Nějakou dobu jsem zkoušel aplikace pro Facebook v mobilním telefonu, než jsem přišel na to, že je nutně nepotřebuji. Každopádně jako velmi zdařilou považuji Friendly, která je jednoduchá, rychlá a nabízí i možnost posílání zpráv. Není to přitom takový moloch jako oficiální aplikace.”

Se svou troškou do mlýna přispěl i Karel Kilián: “Po bezmála třech letech na Facebooku, kdy jsem používal oficiální aplikaci, jsem začal řešit její spotřebu. Prozatím jsem zakotvil u aplikace Friendly for Facebook, která je jednoduchá, graficky čistá, rychlá, nenáročná a zdarma. Je pravdou, že proti oficiální aplikaci jsou některé věci takříkajíc “přes ruku”, ale osobně jsem přesvědčen o tom, že právě toto je ta opravdu nejlepší aplikace pro Facebook.”

Autoři v Obchodě Play na prvním místě zmiňují, že jejich aplikace nenahradí jen Facebook, ale zvládá v jednom prostředí také chatování přes Messenger. Vše tedy funguje stejně, jako ve starých verzích oficiální aplikace, která zvládala obě funkce. Program zpracovává mobilní verzi stránek, čímž dosahuje nižší náročnosti na baterii, úložiště a přenesená data, aniž by vás ošidil o uživatelský zážitek.

Další komunikovanou vlastností je možnost filtrování příspěvků na základě klíčových slov. Pokud vás tedy například nezajímá hlava státu, stačí si nastavit filtr na slovo “Zeman”, a pokud se toto objeví v nějakém příspěvku, nebude v časové ose zobrazen. Funguje to i opačně, kdy budou příspěvky s vybraným klíčovým slovem zvýrazňovány, aby neunikly vaší pozornosti.

Klíčové vlastnosti:

 • Kontrola nad časovou osou díky filtrům klíčových slov.
 • Řazení příspěvků od nejnovějších po nejstarší.
 • Blokování reklam.
 • Možnost zabezpečení otiskem prstu.
 • Rychlé přepínání mezi více účty.
 • Několik grafických motivů ve stylu Material.

Po více než deseti tisících instalací má tento služebně nejmladší program známku 4,4. 12 MB velkou aplikaci lze instalovat na zařízení s Androidem 4.4 a vyšším.

Friendly Social Browser
Friendly Social Browser

Swipe For Facebook

Druhou aplikaci našeho přehledu doporučuje redaktor David Trlica: “Swipe patří mezi vůbec ty nejpovedenější aplikace tohoto roku, takže v tomto seznamu nemůže rozhodně chybět. Obsahuje vše podstatné, co potřebujete k plnohodnotnému fungování na Facebooku. K tomu ale přidává další množství funkcí a vychytávek. Namátkou to je podpora widgetu, denní/noční režim, filtr notifikací a také možnost vybrat si z několika různých grafických motivů včetně toho pro AMOLED displeje. Jako jedná z mála neoficiálních aplikací je také v češtině.”

Autoři této aplikace na prvním místě deklarují, že si uživatelé nebudou muset vybírat mezi formou a funkcemi, když mohou mít obojí. Dále slibují, že Swipe poskytuje nejplynulejší prostředí, ve kterém je zpracovávána a zobrazována mobilní verze stránek. Uživatelské prostředí se přitom snaží příliš nevybočovat od oficiální aplikace. Zásadními klady mají být lehkost, široká přizpůsobitelnost a nízká náročnost na baterii. Swipe klade důraz na uživatelské rozhraní a zkušenosti, stejně jako funkčnost a design.

Do dalších verzí jsou plánovány:

 • Automatické otevření prohlížeče obrázků po klepnutí na fotografii.
 • Oprava horizontálního posouvání.
 • Ukládání záložek pro rychlejší načítání.

Aplikace Swipe For Facebook má na svém kontě více než milion stažení a průměrnou známku 4,4. Jen necelé 4 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.4 a novějším.

Swipe for Facebook
Swipe for Facebook

Swipe Pro for Facebook
Swipe Pro for Facebook

Metal for Facebook

Také za nominací třetího programu tohoto dílu SvětAndroida doporučuje je David Trlica, který napsal: “Metal for Facebook se vyznačuje hlavně mnohem menšími požadavky na paměť telefonu i baterii. Potěší i nastavení synchronizace na určitou dobu, takže vám Facebook nebude brát čas pokaždé, když vám někdo napíše, ale jen třeba jednou za hodinu. Zajímavý je také Metal Panel, který jde zapnout v notifikační liště. Pro mě byl nicméně hlavní důvod používání Metal to, že v něm je zabudován i klient pro Twitter, takže jsem měl obě hlavní sociální sítě na jednom místě.”

Metal for Facebook podporuje nejen modrou sociální síť, ale i Twitter. Jako zásadní vlastnosti jsou jmenovány podpora grafických témat a oznámení. Další zajímavou vlastností je plovoucí panel rychlého přístupu, který lze vyvolat přes oznamovací oblast. Aplikace je zcela bez reklam, zvládá oznámení (kromě chatu) a nabízí různé vzhledy.

Metal for Facebook má po více než půl milionu instalací průměrnou známku 4,3. Instalační balíček velký 3,5 MB bude fungovat na telefonech a tabletech s Androidem 4.1 a vyšším.

Metal for Facebook & Twitter
Metal for Facebook & Twitter

Facebook

Na oficiální aplikaci největší sociální sítě si vzpomněl David Trlica, který říká: “Momentálně používám oficiální aplikaci pro Facebook. Naštěstí jsem nezaznamenal, že by mi aplikace “žrala” baterii více. Co se týče samotného fungování, největším plusem oproti neoficiálním aplikacím je pro mě jeho rychlost.”

Oficiální aplikace Facebooku láká na to, že můžete držet krok s přáteli rychleji než kdy dříve. Můžete zobrazit, co dělají přátelé, sdílet aktualizace, fotky a videa, nechat se upozorňovat na hodnocení vašich příspěvků a komentáře k nim. Nechybí ani podpora her a oblíbených aplikací.

Po více než miliardě instalací se oficiální aplikace může chlubit průměrnou známkou 4,0.

Messenger

S poslední nominací tohoto kola přichází Karel Kilián: “Mám sice oprávněný dojem, že Facebook svůj Messenger v každé další verzi víc a víc kazí, nicméně pro mne je to hlavní komunikační prostředek. Když pominu stále zběsilejší uživatelské rozhraní hlavní obrazovky, vyhovuje tento program mým představám o zdařilé aplikaci pro chatování.”

S touto aplikací můžete hned začít komunikovat zdarma podobnou formou, jako přes SMS. Neplatíte ale za každou zprávu, protože využívá váš datový tarif.

Z hlavních funkcí jmenujme:

 • Skupinové chaty: vytvořte si skupiny lidí, kterým posíláte zprávy nejčastěji, pojmenujte je, nastavte skupinové fotky a mějte je na jednom místě.
 • Fotky a videa: pořizujte videa a selfie nebo jiné fotky přímo z aplikace a posílejte je jediným klepnutím.
 • Okénka chatu: pokračujte v konverzaci i při používání jiných aplikací.
 • Volání zdarma: mluvte, jak dlouho chcete, i s lidmi v jiných zemích. S připojením přes Wi-Fi je volání zdarma.
 • Oživte své konverzace pomocí nálepek.
 • Zobrazte náhled galerie fotek a videí, aniž byste odešli z konverzace.

Po více než miliardě instalací má Messenger od Facebooku známku 3,9.

Mobilní verze webu

Redaktor Honza Dolejš používá k prohlížení mobilní verze webových stránek Facebooku prohlížeč Google Chrome. Sám k tomu říká: “Čtení Facebooku nevěnuji tolik času, a proto v telefonu nutně nepotřebuji speciální aplikaci. Osobně využívám mobilní verzi webu, která mi umožní bez problémů konzumovat obsah sítě i případně vytvářet nové příspěvky. Pokud mi někdo zašle zprávu, mohu si ji přečíst dočasným přepnutím na verzi pro PC ve svém prohlížeči. To využívám ale opravdu jen zřídka.”

V tomto případě tedy nejde o aplikaci jako takovou, přesto se jedná o alternativu, která má poměrně širokou řadu zastánců. Proto tuto cestu zmiňujeme v závěru článku jako možnost, ale nepočítáme ji mezi aplikace.

Čtenáři doporučují: nejlepší aplikace pro Facebook

I když jsme tentokrát přesvědčeni o tom, že jsme naším výběrem pokryli skoro všechny nejlepší aplikace pro Facebook, dáváme na konci slovo vám – našim čtenářům. Doplnili byste nějaké další? Pak je tu tradičně nominační formulář.

Nominovat můžete:

 • neoficiální aplikace určené ať už k přispívání a čtení na Facebook, tak ke komunikaci přes Messenger,
 • aplikace, “obalující” mobilní webovou verzi Facebooku nějakým vlastním rozhraním.

Uzávěrka je ve čtvrtek 29. prosince v 6:00, proto své nominace neodkládejte!

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)