TOPlist

Nejčastější problémy s Jelly Beanem a možná řešení

jelly_bean_problemy

Server Digital Trends přišel s poměrně zajímavým souhrnem nejvýznamnějších dosud známých problémů, kterými trpí Android 4.1/4.2 Jelly Bean. Pojďme se podívat, co nejvíce trápí uživatele nejnovějšího Androidu.

Autor článku Simon Hill nejprve shrnuje historii jednotlivých verzí Jelly Beanu:

 • 9. července 2012 – verze 4.1
 • 13. listopadu 2012 – verze 4.2
 • 27. listopadu 2012 – verze 4.2.1
 • 11. února 2013 – verze 4.2.2

Celkem logicky majoritní updaty, tj. verze 4.1 a 4.2, přinesly celou řadu nových funkcí, zatímco ty minoritní, tedy 4.2.1 a 4.2.2, se soustředily především na opravy nalezených chyb a přicházely pouze s drobnými vylepšeními. Asi nejvíce uživatelé pocítili přechod z verze 4.0 Ice Cream Sandwich na 4.1 Jelly Bean, která díky projektu „Butter“ přinesla výrazně rychlejší odezvu uživatelského rozhraní. Přechod ze 4.1 na 4.2 byl ve znamení řady malých, ale užitečných funkcí.

Problémy s Wi-Fi

Problémy s padáním Wi-Fi připojení, případně dokonce s nemožností připojení k bezdrátové síti reportují uživatelé mnoha zařízení s Androidem. Společným jmenovatelem je často právě update na Android 4.x Jelly Bean.

Možná řešení:

 • Vypněte router, vypněte Wi-Fi na telefonu, smažte nastavení připojení. Restartujte telefon, zapněte router, zapněte Wi-Fi na telefonu a zadejte znovu všechny údaje nutné pro připojení.
 • V systémovém nastavení Wi-Fi v pokročilých možnostech (pod tlačítkem Menu) deaktivujte vypínání Wi-Fi během spánku (nastavte volbu Ponechat připojení Wi-Fi během režimu spánku na Vždy).

Problémy se zamrzáním a náhodnými restarty

Problémy se zamrzáním telefonu či náhodné restarty zařízení jsou nejčastěji způsobeny nekompatibilní aplikací. Druhou možností je chyba v samotném systému – Google ve verzi 4.2.2 opravoval celou řadu chyb, souvisejících se stabilitou, jež mohly způsobit náhodný restart.

Možná řešení:

 • Jestliže máte Android verze 4.1, 4.2 či 4.2.1 a pro vaše zařízení je k dispozici Android 4.2.2, proveďte aktualizaci.
 • Restartujte telefon. Poté, co naběhne systém, otevřete v systémovém nastavení sekci Aplikace a přejděte na záložku Spuštěné. Postupně zkoušejte odebírat zde uvedené aplikace, přičemž pokaždé telefon následně restartujte a otestujte, jak se chová. Je možné, že se vám podaří najít/odstranit aplikaci, která způsobuje nestabilitu.
 • Druhá metoda je podstatně „brutálnější“ a bude vás stát poměrně hodně času, nicméně zkušenosti uživatelů potvrzují, že často funguje – uveďte zařízení do továrního nastavení! Předtím doporučujeme provést zálohu všeho, co je pro vás podstatné, neboť při této operaci dojde ke smazání veškerých dat. Návrat do továrního nastavení v podstatě uvede telefon do stavu, jako byste ho právě vybalili z krabice. Tuto funkci najdete v systémovém nastavení v sekci Zálohování a obnovení dat jako Obnovení továrních dat. Samozřejmě poté budete muset nainstalovat a znovu nakonfigurovat všechny aplikace třetích stran.

Problémy se zhoršenou životností baterie

Jednou z nejčastějších stížností uživatelů, kteří provedli aktualizaci na Android 4.1/4.2 Jelly Bean ze starší verze, je (často i výrazně) rychlejší spotřebovávání baterie. Příčin může být opět celá řada – například se může jednat o chybu v nějaké nekompatibilní službě nebo programu.

Možná řešení:

 • V první řadě zkuste restartovat telefon.
 • V systémovém nastavení se podívejte do sekce Baterie a zkuste najít aplikaci, jež se podílí na spotřebě více než by bylo zdrávo. Danou aplikaci odinstalujte a sledujte, zda se výdrž baterie prodlouží.
 • Někteří uživatelé reportují prodloužení životnosti baterie po vypnutí Google Now, Google Wallet (což se nás v Česku netýká) a NFC.
 • Další možností je změna režimu mobilních dat – pokud v nastavení zvolíte, aby telefon používal pouze 2G sítě, měla by baterie vydržet o něco déle. Daní ale budou významně pomalejší datové přenosy.
 • Baterii mohou „vysávat“ také potíže se čtením paměťové karty (je-li v telefonu nainstalována). Zkuste kartu odpojit či fyzicky odstranit a uvidíte, zda se problém vyřeší. Pokud ano, proveďte zálohu obsahu karty do počítače a následně ji v telefonu zformátujte.
Nejčastější problémy s Jelly Beanem Nejčastější problémy s Jelly Beanem

Problém s nefunkčním Bluetooth připojením

Google v minulosti potvrdil, že Android 4.2 obsahuje chybu, která může způsobovat problémy se streamováním zvuku skrze Bluetooth. Pokud se s tímto potýkáte po aktualizaci na Android 4.2, pak je právě ta důvodem vašich potíží.

Možné řešení:

 • Google již opravil tuto chybu v Androidu 4.2.1. Aby Bluetooth pracoval správně, bude tedy nutné aktualizovat systém na tuto nebo vyšší verzi.

Chybějící prosinec

Spíše do kategorie kuriozit patřila chyba, kdy v aplikaci Lidé (adresář kontaktů) nebylo možné nastavovat u kontaktu prosincová data (narozeniny, výročí, ….). Nejednalo se o aprílový žertík, ani o přípravu na údajný konec světa, ke kterému mělo dojít v prosinci loňského roku. Chyba se týkala výhradně nemožnosti nastavit měsíc prosinec u události kontaktu – systém jako takový dvanáctý měsíc v roce znal.

Možné řešení:

 • Google chybu poměrně rychle přiznal (ostatně mnoho jiných možností mu ani nezbývalo) a vyřešil ji v aktualizaci na Android 4.2.1. Pokud tedy máte Jelly Bean a potýkáte se s uvedeným problémem, je řešením update na novější Jelly Bean.

S jakým problémem se potýkáte na Jelly Beanu vy?

Na závěr chceme provést takový malý průzkum, jak jsou na tom z hlediska výše uvedených problémů čeští a slovenští uživatelé. Do formuláře níže můžete uvést, které z uvedených obtíží vás aktuálně trápí.

Formulář bude aktivní do pátku 12. dubna do 7:00, kdy hlasování uzavřeme. Jistě bude zajímavé zjistit, jaké chyby se projevují na různých zařízeních s Androidem 4.x Jelly Bean.

Formulář vyplňujte pouze tehdy, pokud máte telefon či tablet s Androidem 4.1/4.2.x Jelly Bean!

Nominace byly ukončeny – nominační formulář byl deaktivován. Děkujeme všem, kteří se zapojili! Získaná data vyhodnotíme a v pondělí 15. dubna se s vámi podělíme o výsledky.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)