Navigace v Mapách Google bude zobrazovat omezení rychlosti

navigace_v_mapach_google_ico

Navigace v Mapách Google přijde v brzké době s další nesporně užitečnou funkcí – bude zobrazovat rychlostní limity v aktuálním místě. Vše je však zatím pouze ve stádiu testování.

První zárodky, naznačující možné zobrazování nejvyšší povolené rychlosti, byly odhaleny koncem srpna ve zdrojových kódech verze 9.35 beta. Z rozborky kódu se dalo soudit, že aplikace bude zobrazovat rychlostní omezení v daném místě a také skutečnou rychlost jízdy. Nebylo (a dosud není) jisté, zda Mapy budou varovat v případě, že dojde k překročení povolené rychlosti. Konkrétně byly v kódu k vidění řetězce jako “Rychlostní limity,” “km/h,” “mph” či “Nastavení rychlostních limitů.” Funkce zobrazení rychlostního limitu má být ve výchozím stavu povolena, v nastavení však nebude chybět přepínač pro její deaktivaci.

Navigace v Mapách Google zobrazuje omezení (ale jen někomu)

Dle v té době dostupných informací měla být uvedená funkce aktivována na straně serveru, což se také stalo, nicméně zatím jen omezenému vzorku uživatelů. Vraťme se ale na začátek. Nejprve několik uživatelů hlásilo objevení přepínače pro zapnutí této funkce v nastavení navigace. Přepínač však ve skutečnosti nic nedělal. Včera si však jeden ze čtenářů serveru Android Police všiml, že se mu zobrazuje rychlostní omezení během navigace v autě na platformě Android Auto. Značka (v americké grafice) byla v režimu na šířku situována v pravém dolním rohu obrazovky. Podle všeho však neukazuje aktuální rychlost jízdy, ani neupozorňuje na případné překročení.

Navigace v Mapách Google ukazuje rychlostní limit Navigace v Mapách Google ukazuje rychlostní limit

O něco později se ozvalo několik uživatelů, kterým se značka s omezením objevila na chytrém telefonu s Androidem. Tentokrát byla situována do levého dolního rohu, nicméně ani v tomto případě neukazuje současnou rychlost. Z uvedeného je zřejmé, že k aktivaci funkce dochází na straně serveru, a záleží tedy na Googlu, kdy funkci zpřístupní větší skupině uživatelů.

Kdy se dočkají všichni uživatelé?

Google postupně přidává do navigace v Mapách Google funkce, které si uživatelé žádají. V loňském roce jsme se tak dočkali například offline režimu, letos následovala možnost přidání zastávky na trase (viz náš článek Aplikace Google Mapy konečně umí navigovat přes více bodů). Zobrazování aktuálního rychlostního limitu je tak dalším kouskem skládačky, ve které se vyhledávací gigant snaží vytvořit ideální navigaci. Jistě není bez zajímavosti, že navigace Waze, spadající taktéž pod křídla Googlu, má zobrazování aktuální rychlosti již řadu let, v březnu tohoto roku se pak naučila upozornit na případné překročení.

Mapy Google se mohou chlubit více než miliardou instalací (což je z velké části dáno jejich předinstalací do komerčně distribuovaného systému Android) a poměrně pěknou průměrnou známkou 4,3 z 5,0 možných. S veškerými funkcemi jsou dostupné zdarma, bez jakýchkoli omezení a nákupů v aplikaci.

Google Maps
Google Maps

Zkoušeli jsme uvedenou funkci na redakční Xperii Z3 s testovacím Androidem N a beta verzí Map Google číslo 9.37, nicméně rychlostní omezení se nám nezobrazovalo, stejně tak v nastavení nebyl žádný přepínač pro jeho zapnutí/vypnutí. Zobrazuje se vám v Mapách Google omezení rychlosti? Napište nám do diskuze pod článkem! Budeme rádi, když přidáte i číslo verze, ve kterém se vám značka s limitem objevila.

Zdroje: androidpolice.com, androidpolice.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)