Mladou dívku prý zabil při koupání nabíjený telefon. Jak je to možné?
- Zprávičky
-
Marek Houser
- 13.5.2021
- 27
- čtení: 3 minut uložit na později

Dvaadvacetiletá švýcarská dívka vlezla do vany a pustila si na mobilu, který byl v ten moment zapojený do nabíječky, seriál. Telefon jí upadl a elektřina ji usmrtila. Smrt ve vaně prý přitom způsobila především vadná nabíječka. Takovou zprávu před pár dny přinesl portál Daily Mail a pochopitelně rozpoutal velkou vlnu diskuzí. A to hned v několika směrech. Někteří lidé si obecně klepou na čelo, že je velmi nezodpovědné při koupeli používat elektronická zařízení, zejména zapojená do zásuvky. S tím se jistě dá souhlasit. Pak je tu ale i spousta oprávněných technických otázek, které nedají spát lidem znalým v oblasti elektřiny.

Vyšetřovatelé potvrdili, že inkriminovaná nabíječka měla závadu a byla příčinou úmrtí. Co se s ní ale asi mohlo stát a proč selhaly ostatní bezpečnostní prvky? Nabíjecí napětí klasického mobilu je 5 voltů a proudy, které rozhodují o nebezpečnosti elektřiny pro lidské tělo, se liší podle výkonu nabíječky. Ani nadprůměrně výkonná nabíječka by však v případě pádu koncovky do vany neměla způsobit smrt člověka. Zmíněnou závadou tak mohlo být probíjení, které až k mobilu posílalo mnohem větší napětí i proudy. V tom případě by byl ale ve velkých potížích samotný telefon, který by šel těžko používat. Selhala nabíječka a majitelka pak v panice upustila telefon do vody, což způsobilo smrt přímo ve vaně? Velká smůla, navíc znásobená dalším prvkem, který měl dívku ochránit.
Není to dobrý nápad
Ať už jsou proudy v nabíječkách jakékoli, nikdy je nepoužívejte v blízkosti vany či sprchy při koupeli. Za standardních okolností by vás neměly ohrozit díky několika stupňům ochrany, ale může se stát i něco nepředvídatelného. Samotný mobil vám v kombinaci s vodou neublíží, ale můžete ublížit vy jemu.
Spoustě lidí po celém světě (a upřímně i nám) prostě vrtá hlavou, kolik nešťastných okolností se asi muselo v daný moment sejít. Kromě vadné nabíječky a pádu mobilu do vody ještě přidejme i tzv. “fíčko” neboli proudovou ochranu. Ta se má starat mimo jiné o to, že vypne přívod elektřiny při kontaktu koncovky s vodou. A to i v případě, že se jedná o klasickou zásuvku s 230 volty. Samozřejmě nemusí být v inkriminovaném bytě k dispozici a o to nešťastnější pak celá smrtelná událost je. Telefon upadne do vody, nabíječka je vadná a fíčko buď nefunguje, nebo na místě není. To je hodně smůly. Za dalšího popisu událost se bohužel nedá přesněji vyčíst, co se stalo.

Těchto 11 Android aplikací vás zkusí okrást, jestli je nesmažete

Jak tipujete, že k této nešťastné události došlo?
Zdroj: DailyMail

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (27)