Menu

Wearables, které uvolní mysl a zlepší náladu? Žádné sci-fi, ale realita

Existují wearables (“nositelnosti”), které by nám dokázaly změnit náladu? To, jak se cítíme? Světe div se, existují. Není jich zrovna mnoho – nás zaujali především dva výrobci. Oba se snaží měnit naši mysl a náš emocionální život, ale každý na to jde jinou metodou.

Thync – elektrošoky měnící vaší mysl

Thync je startup zaměřující se zejména na nositelnou elektroniku měnící náladu. Tento produkt funguje pomocí neurostimulace mozku v zadní a spánkové oblasti. Thync aktivuje ty správné nervy, které způsobí uvolňování adrenalinu do těla a vaše nálada se spolu s přívalem nové energie začíná pomalu zlepšovat. Nabízí ale i možnost opačného efektu.

Stačí popruh nasadit, spustit aplikaci a nastavit, že chcete spát. Pokud jste dosud měli problémy s usínáním, Thync vám je vyřeší. Stejně tak, pokud jste moc líní nebo nemáte dostatek energie k podání potřebných výkonů. Cena zařízení startuje na 199 $ (asi 5000 Kč).

thync - mysl měnící elektronika

Muse – podrobná analýza aktivity vaší mysli

Muse jde na věc z druhé strany. Sleduje váš mozek a uklidňuje vás, když jste ve stresu. Díky tomu získáte zpětnou vazbu o tom, co vaše mysl vlastně dělá. Pokud je stres pro váš mozek každodenním chlebem, bude vás doprovodná aplikace vyzývat k meditačním sezením se zvuky, které vaši mysl opět uklidní. Dokonce vás může uklidnit natolik, že během chvilky usnete.

Aplikace vám pak samozřejmě poskytne kompletní zpětnou vazbu o aktivitě vašeho mozku a o plnění vašich denních cílů, které si můžete nastavit podobně jako u sportovních náramků. Cena této technologie je již o něco vyšší. Startuje na 332 € (asi 9000 Kč).

muse - mysl měnící elektronika

Obavy z elektroniky měnící mysl?

Někteří z nás stále vůči podobné elektronice zůstávají skeptičtí. Obzvláště pak pokud jde o Thync, protože doslova využívá elektrošoků měnících vaši mysl. Jeho tvůrci ale tvrdí, že vyzkoušeli pravidelné dávky elektrošoků z Thync na nejvyšším výkonu a nežádoucí efekty se pak podobají stavu po pár drincích. Doslovné nebezpečí by tak mělo být zažehnáno.

V případě Muse jsou případná rizika menší. Nicméně meditační sezení se musí provádět o samotě, což není vždy možné. Také zpomalení myšlení a možné nechtěné usnutí není vždy zrovna žádoucí. Ani Muse tedy nemusí na trhu s myšlenkami uspět.

No a pak jsou tu také všeobecní konspirátoři, kteří se bojí, aby jejich mysl nebyla změněna do stavu nevidomého chování a jejich těla nebyla zneužita, ať už se jedná o nějakou nositelnou elektroniku měnící myšlenky nebo jen běžná Bluetooth sluchátka. Ale to už bychom nechali odborníkům přes duševní zdraví.

hlava na stole

Co pro nás mohou taková zařízení udělat?

Člověk neustále hledá způsoby, jak být lepším pomocí nejrůznějších technologií, a to je v pořádku. Bohužel práce je v moderním světě pro mnoho lidí stále více a více stresující. Mnoho profesí vyžaduje neustálou dostupnost v jakoukoli denní dobu, což by mohla být skvělá příležitost k využití podobné mysl měnící nositelné elektroniky.

Naše současná společnost by se mohla s nástupem této technologie zlepšit. Pokud by byli všichni uživatelé opravdu šťastnější a přitom více soustředění, mohly by nastat i jisté změny. Například méně častá pochybení ze strany pracovníků, otevřenější sociální interakce jedinců, kteří budou uvolněnější a v lepší náladě. Celkově si myslíme, že se jedná o pozitivní kousek technologie.

Co si o tom myslíte vy? Hodila by se vám technologie, která mění mysl a zlepšuje náladu?

Zdroje: androidpit.com, thync.com, choosemuse.com.

 

Komentáře

Googler

z aplikace
11.4.2016 14:31

A co když se u mě ty nežádoucí efekty jako “po několika drincích” projeví zrovna když jsem za volantem?
Nechávat si podávat dobrovolně elektrické šoky do mozku něčím “umělým” pro mě nezní moc lákavě…
Jediné, co bych považoval za užitečné je to, co mozek “pouze” monitoruje a pomohlo by mi určit co se mi zrovna děje v hlavě :D

JaGuPaK

11.4.2016 15:40

Staci aby si člověk nasel kazdy den chvili pro sebe a vypustil – jen sedte, uvedomujte si svoje dychani a pozorujte vse okolo vas, vsechny starosti nechte byt a nepotrebujete zadnou elektroniku :)

Jirka2014

z aplikace
11.4.2016 15:58

Pro některé ty šoky budou velmi užitečné. Poslanecká sněmovna ČR by to měla fasovat hned po zvolení.

Smugg

smugg 0

11.4.2016 16:08

Wearables?

avenged

z aplikace
11.4.2016 18:41

asi by mě dost nasralo, kdybych nemohl bejt nasranej…

LufyCZ

z aplikace
11.4.2016 21:43

U toho Thyncu jsou ty ,,popruhy” prý jen na jedno použití a balíček pěti stojí 20$….

LufyCZ

z aplikace
11.4.2016 22:26

K mému předchozímu komentáři: https://shop.thync.com/buy/#/strips

RSS (komentáře k článku)