Menu

Operátoři, mobilní internet a pokrytí – kdo je na tom nejlíp? (infografika)

Česká kotlina není zrovna výkladní skříní rychlého mobilního internetu. I když se již blýská na lepší časy, stále stačí zajet kus za větší město a utopíte se ve stojatých vodách sítě EDGE. Náš grafik Tomáš Očadlý si pro vás připravil podrobnou infografiku, ze které je vidět, jak si jednotliví mobilní operátoři stojí.

vysílač internet

O2

Pro lepší přehlednost jsme vynechali pokrytí EDGE a zaměřili se na rychlejší typy připojení. Ostrůvky 3G jsou sice již po celé republice, ale především nejrychlejší LTE je záležitostí pouze pár největších měst. Situace by se ještě do konce roku měla výrazně změnit. O2 do Silvestra 2014 plánuje pokrýt rychlým internetem 90 % populace. “Rychlým internetem” se myslí 3G a rychlejší. Pokrytí LTE by se mělo zlepšit především ve velkých městech a přilehlém okolí (Praha, Brno). Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ke změnám již dochází. Jestliže jsem 4G před pár měsíci chytal od Vršovic směrem do centra, dnes ho chytnu i v Hostivaři.

pokryti O2 internet

O2 slibuje do konce roku pokrýt nejrychlejším internetem většinu obydlených částí republiky.

Mapa pokrytí LTE O2 budoucnost

T-Mobile

Ani T-Mobile se nechce nechat zahanbit. Do konce roku plánuje pokrýt signálem 3G a LTE 93 % populace a 80 % území. LTE by pak mělo dosáhnout na 51 % populace. Operátor se kromě měst chce zaměřit i na rychlostní komunikace. Pokrýt by chtěl 94 % rychlostních silnic a dálnic.

pokryti t-mobile internet

Další infografika je spíše k pláči. V porovnání s našim západním sousedem je na tom aktuálně náš mobilní internet opravdu špatně.

t-mobile CZ vs DE

Jak jsme zmínili výše, T-Mobile slibuje do konce roku své sítě pořádně zahustit.

T-mobile plány

Vodafone

Vodafone už začátkem roku vzbudil pozornost svou kampaní ke službě Turbo Internet (míchané 3G a LTE 900 MHz). Jak jeho reklamy, tak strategie cílily především na venkov. Nutno uznat, že i když přenosové rychlosti onoho Turbo Internetu nejsou závratné, alespoň Česko se operátorovi podařilo již slušně pokrýt. Připojení od Vodafonu měl možnost vyzkoušet redaktor David Mysliveček, jeho poznatky si můžete přečíst v podrobné recenzi.

pokryti vodafone internet

Vyhlídky pro mobilní internet “Turbo” od Vodafonu jsou také přívětivé.

Mapa pokrytí LTE Vodafone budoucnost

Jak jste spokojeni s mobilním internetem v ČR?

Zdroje: Vodafone, O2, T-Mobile, T-Mobile DE.

Chcete se podívat na nejlepší mobilní telefony osobně? Pak zavítejte na některou z akcí Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

 

Komentáře

Boos

z aplikace
21.8.2014 13:05

Kalousjc: bude to LTE nebo EDGE. Pokrytí území LTE sítí je nesrovnatelně levnější než pokrýt tu samou oblast 3G sítí. (HSPA+ je jen mnohonásobné 3G připojení).

Kalousjc

z aplikace
21.8.2014 14:14

Boos: Tak to jsi mě moc nepotěšil :-). To abych se začal poohlížet po své nové mobilní lodi s podporou LTE, teda jestli skutečně pokryjí naše území síťí LTE, tak jak slibují na obrázku. Doufám, že pokrytí území signálem je první krok a druhý je navýšení FUP limitu za vstřícné částky, nebo nejlépe unlimited FUP :-D.

Verny

verny 0

z aplikace
21.8.2014 22:46

Pohybuji se po severu. Často mezi Děčínem a Chomutovem.
Nemám telefon podporující LTE (note 2),ale skoro všude na mě svítí H+ nebo H. S internetem tedy většinou problémy nemám. Jsem u Vodafone.

mm

mm

z aplikace
22.8.2014 4:38

České Budějovice T- mobile bez LTE, vlakem přes Moravu časté, dlouhé úplné výpadky. Katastrofální bída.

mm

mm

z aplikace
22.8.2014 4:45

Navíc je to hrozně předražené a velmi nízké limity.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

22.8.2014 11:09

Aktualizováno o výhledovou mapu pokrytí O2 a Vodafone.

DallasCZ

DallasCZ

22.8.2014 11:48

lišácky udělaný… nad výhledem je vždy popisek pokrytí XX do konce roku, lae není napsáno kterého roku, takže počítám tak 2016-2018 :-D

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

22.8.2014 11:56

DallasCZ:
No jo, pravda :D

jaryn

jaryn

24.8.2014 9:48

a bude hur panove, O2 se chysta pustit do 900Mhz anten i 800Mhz LTE, coz je mozne ale rozhodne ne spravne, sireni obojiho pak bude mala zahada…udajne velmi nekvalitni dodavatel zarizeni – zjevne anten nestiha zasobovat malickou O2, uz to neni velika Telefonica, ktera mela svoje vlivy ruzne u dodavatelu, uz je to jen mrnavy kelner buzyness v CR a SK a ti nejmensi dostanou az jako posledni :o))) Potvrzuje to i fakt ze TM a VDF sazi vostosest, HW jim zjevne nechybi.

Míša

Míša

24.8.2014 11:36

Jsem zvědav jak na tarify(současný k ničemu, cena FUPu uplně mimo realitu).
Tak i na sliby, zpoždění mají na svědomí sami, s podmazaným Čekám Tučnej Uplatek. Chtělo by to změnu, současné trio nic dobrého nepřinese, snad nadějí bude zrušení roamingu a pak skutečenj výběr…

sdfGooOOOOGoFOGoGoGo

sdfGooOOOOGoFOGoGoGo

25.8.2014 14:35

jaryn

to bude tim, ze VF a TM berou od Huawei a O2 od Nokie, kdyby brali vsichni od Nokie problem maji vsichni Nokia nestiha

Mára one x

Mára one x

25.8.2014 15:12

Český středohoří zabitý…60Km od Prahy! stačilo kdybych se dovolal a ne nějaký 4G! katastrofa

RSS (komentáře k článku)