Menu

Mezi námi displeji – srovnání Super AMOLED, AMOLED a S-LCD displejů

Představovat čtenářům Světa Androida dva mobilní telefony od Google, Nexus One a Nexus S, asi není potřeba. Dnes bych rád představil displeje obou přístrojů. A ač jsou přístroje jen dva, displeje jsou celkem tři. Zkratky SAMOLED, AMOLED a SLCD jsou sice pěkné v reklamních letácích, ale ne všichni ví, co ty zkratky znamenají. Ať už teoreticky, či v praxi. Pokusím se to proto ukázat co možná nejnázorněji. Přesto se hodí trocha teorie na začátek.

Google Nexus One a počáteční produkce HTC Desire obsahovaly displeje AM-OLED. Nový Nexus S prodávaný v západní Evropě a v Americe obsahuje Super AM-OLED, vylepšenou verzi předchozího typu. A nakonec Nexus S pro Českou republiku (a také Rusko) spolu s novější produkcí HTC Desire obsahují displeje Super LCD. To máme dva základní typy. Zatímco LCD je s námi již dlouhá léta, AM-OLED si svoje místo na trhu vydobyl relativně nedávno. Oba typy mezi zákazníky soupeří o přízeň a to je důvod, proč jsem je postavil vedle sebe.

LCD má dvě důležité části – plošné podsvětlení a nad ním plochu vyplněnou body, které procházející světlo buďto propouští (zobrazí světlé body) nebo naopak stíní (tmavé body). Vedle sebe jsou vždy tři body určité barvy – červené, zelené a modré (tři subpixely), které dohromady tvoří jeden pixel. Důležité je, že jsou tři. AM-OLED displeje nemají podsvětlení protože jednotlivé body svítí samy o sobě. Případně nesvítí. V případě displejů u zmíněných přístroju je použita technologie PenTile, což je ošklivý způsob, jak na výrobě displejů ušetřit. Každý jeden pixel obsahuje pouze dva subpixely – vždy dvojice červený + zelený a modrý + zelený. Marketing tvrdí, že to má lepší podání přírodních barev. Lidské oko pak kontruje horším zobrazením detailů a ostrých přechodů (například u písem), protože fyzicky mají PenTile AM-OLED displeje viditelně nižší rozlišení.

Klasické displeje (zde AM-OLED) mají tři vrstvy – displej, doteková vrstva a krycí sklo. Ty se slovem “Super” v názvu mají o jednu vrstvu méně neboť mají dotekovou vrstvu sloučenou s jinou. Což přispívá lepšímu kontrastu a u AM-OLED také k omezení odlesků mezi vrstvami displeje, které jsou viditelné hlavně pokud jsou na displeji kontrastní obrazy.

Super AM-OLED, AM-OLEDPrvní část fotek se týká pouze rozdílu mezi AM-OLED (Nexus One) a Super AM-OLED (Nexus S), konkrétně drobná ilustrace toho, co se změní, když ve struktuře displeje chybí doteková vrstva.

Na levé straně je Super AM-OLED displej. Při prvním pohledu asi rozdíl není zřejmý, ale pokud se na fotku podíváte blíže, najdete “duchy”. Ty jsou způsobeny odrazem světla displeje mezi jednotlivými vrstvami displeje. Díky menšímu počtu vrstev jsou odrazy u Super AM-OLED displeje méně výrazné. Bílý text na černém pozadí je extrémní příklad, ale odlesky u AM-OLED způsobují neostrost obrazu při zobrazení jakéhokoliv trochu kontrastního obrazu.

Super AM-OLED, AM-OLEDSuper AM-OLED, AM-OLEDSuper AM-OLED, AM-OLED

Další tři fotky opět srovnávají tytéž dva typy displeje. Tentokrát celkem běžné použití na slunci. Tedy něco, co nás potká již v dnešních dnech. Je zřejmé, že ani jeden z displejů není žádný zázrak. Nicméně Super AM-OLED nabízí přeci jen lepší čitelnost. Alespoň do té míry, aby byl čitelný text a rozlišitelné kontury obrazu. U klasického AM-OLED je tak maximálně poznat, že je displej zapnutý. Na první fotce je zobrazené menu mobilu, tedy bílý text na černém pozadí. Dále Facebook – tmavý text na světlém pozadí. A nakonec homescreen s barevným wallpaperem.

AM-OLED, Super LCD, Super AM-OLEDAM-OLED, Super LCD, Super AM-OLED

AM-OLED, Super LCD, Super AM-OLEDAM-OLED, Super LCD, Super AM-OLED

A nakonec malé srovnání všech tří zmíněných displejů. Na všech čtyřech fotkách jsou mobily v pořadí Nexus One (AM-OLED), Desire (Super LCD) a Nexus S (Super AM-OLED). První dvě zachycují klient pro Twitter, tedy takové klasické zobrazení černého textu na bílém pozadí. Dvě fotky, protože pro jednu jsem nastavil mobily na minimální intenzitu podsvětlení a pro druhou naopak pro maximální. Dobře je na nich vidět podání bílé barvy. Další fotka je z klasického androidího menu a důvodem je ukázka podání černé. A nakonec jedna obyčejná přírodní fotka, jejíž originál je k dispozici na Flickru.

Fotky nejsou kalibrované, ale celkem dobře odpovídají tomu, co vidí uživatel. Velkou nevýhodou Super LCD je mizerné podání černé barvy (spíše jen šedá) a bílé barvy (je o pár odstínů mimo). Super LCD ale ocení řidiči a noční sovy neboť tenhle jediný displej se dá nastavit tak, aby v noci neoslňoval. Závěry si udělejte sami, každému vyhovuje něco jiného.

 

Komentáře

M.1.K

M.1.K

21.3.2011 8:45

Žádný AMOLED bych nechtěl, ono totiž s tím, že každý bod svítí sám jsou akorát problémy. Každý pak nerovnoměrně odchází (co jsem četl, tak nejdříve odchází modrá) a pak, když si třeba zobrazíte modrou plochu na celém displeji, tak třeba nahoře jsou vidět obrysy stavové řádky, hodin apod. (tj. něco, co je tam vlastně skoro pořád). Zrovna tady někde na fóru si na to stěžují uživatelé Samsung Galaxy S. Navíc ta ošizená matice by mi taky vadila.

carnero

carnero

21.3.2011 8:59

Vypalování AM-OLED jsem do článku chtěl přidat (http://www.flickr.com/photos/carnero/5338904543/in/set-72157621881694332/lightbox/), nicméně se mi nepodařilo ověřit, zda je to společný problém, nebo se to týká jen některých vadných sérií. Ptal jsem se hodně uživatelů a většina existenci tohoto problému u svého mobilu popřela (a to i u kusů starších než je můj Nexus One).

Ystrem

Ystrem

21.3.2011 9:50

Me se naopak SAMOLED libi, uz se tesim na SAPlus :) . Telefon beru jako spotrebni zbozi ( coz taky je ) . Co tim chci rict je to ze jeste nez se mi to vysviti tak stejne budu mit jiny :D

Uni

Uni

21.3.2011 9:50

Ono je sice hezké se rozhodovat podle displeje, který vyhovuje (IPS tu bohužel není zastoupen), ale když chci telefon s HW klávesnicí, tak si můžu “vybrat” mezi S-LCD (Desire Z) a…ničím. Takže typ displeje se do rozhodovacího procesu nedá zahrnout:-/

Honko

Honko

21.3.2011 9:54

Pekny clanek.. a jak je to se spotrebou? LCD maji nejvyssi, kdyz sviti porad?
A proti oslnovani je dobra aplikace ScreenFilter, kt. dovoli nastavit jas pod 25%.. (asi potrebny root).

flastik

flastik

21.3.2011 9:55

jeste ze mam desire s AMOLED :D

Brundibar

Brundibar

21.3.2011 10:28

Skoda, ze tu neni pro srovnani iPhone 4. Ten by jim natrhnul prdel :-D

M.1.K

M.1.K

21.3.2011 10:59

Co se týče toho ScreenFilter tak to vyzkouším, možná by nemusel být potřeba root. Třeba aplikace na čtení Moon+ reader umí snížit jas na méně než samotný systém bez rootu (aspoň na mém Dell Streaku to tak funguje).

Každopádně, co se týče vypalování tak jsem myslel že je to obecný problém technologie Amoled ale možná tedy že to bude záležit na konkrétním výrobci.

jenicekk

jenicekk

21.3.2011 11:24

Promin, ale dalsi srovnani displeju absolutne mimo. jen par veci: jo Amoled se “vypaluje” pozoruju to i na svem SGS, neni to vadna serie je to proste technolgii. Rozhodne nemuze byt nevyhoda AMOLEDU ze nejde nastavit mensi JAS, za to nemuze displej ale system, jsou na to utility ktere to resi.
a taky to ze SLCD ma mimo bilou barvu? a co pak amoled s jeho nadechm do ruzove ( nexus ) a totalne modro zelene ( sgs). Takze kdyz toto precte laik tak si udela jeste horsi obrazek o displejich nez kdyz by nevedel vubec ni..

Danik

Danik

21.3.2011 11:30

Mám AMOLED Desire a když jsem naživo viděl S-LCD na Desire HD, říkal jsem si, jak něco takovýho jako S-LCD vůbec v dnešní době můžou do top modelů dávat. Je to hnus..radši trochu ošizený rozlišení než ten grc šedivej.

idaho

idaho

21.3.2011 11:31

Uni tu zminil Desire Z a srovnani s nicim. No jeste je tu Motorola Milestone 2, ktera ma imo take SLCD displej, takze to neporovname. Ale zajimala by me konstrukce displeje na Nokia N8 respektive E7. Nejaky OLED to je, ale jaky?

Orleanus

Orleanus

21.3.2011 11:42

To Danik: No boze ty jsi ale lidoop…ja osobne mam Desire s S-LCD a kamarad ma Desire s Amoled a po chvili pozorovani jsme oba usoudili ze S-LCD je daleko prijemnejsi na oci. Jedinou vyhodu amoledu bych videl v cerne barve jinak pro me otresny. Samozrejme kazdemu se libi neco jineho. Ale napsat ze je to hnus je vyrok zraly jedne zleva a druhe z prava. Jen proto ze je to radoby barevnejsi neznamena ze je to lepsi.

Danik

Danik

21.3.2011 12:00

Orelanus: Vyjádřil jsem jenom svůj názor, tak to neber tak osobně.. ;) Kromě toho děláš to samý, vyjadřuješ svůj názor, že je AMOLED otřesnej a nenadávám ti do lidoopů ty lidoope :)) Pro mě AMOLED rozhodně lepší. Čtení textu mi nedělá problém, koukám na fotky a semtam i na filmy a mít to šedivý je pro mě horší jak o něco lepší rozlišení.

kozenka

kozenka

21.3.2011 12:04

Zajímavý článek a ještě zajímavější komentáře teda :-D Mám Galaxy S již 8 měsíců a displej vypadá stále perfektně, žádné blednutí natož vypalování bodů. Někde jsem četl a já to víc než věřím, že tyto výše uvedené problémy sice existují u těchto displejů (AMOLEDŮ), ale dřív člověk o telefon příjde než něco postřehne. Další věc co mě pobavila IPS by natrhl p… noo já nevím, ale vždy jsem měl za to, že tyto dva displeje byly TOP. IPS má u Iphonu vyšší rozlišení,přirozené barvy. SAMOLED má vyšší kontrast, jas, živější barvy. Oba displeje mají něco co ten druhý nemá, takže svým způsobem není ani jeden ideálním. Další co jsem četl, že SAMOLED Plus displeje, které se objeví v tomto roce mají nevýhody SAMOLEDU bud odstraněný nebo alespon výrazně potlačeny (duchové v displeji, vypalování) a pokud si dobře pamatuju, tak takový displej v podstatě bez ztráty kvality vydrží 10 let běžného provozu a poté začně ztracet ovšem ukažte displej (zobrazovač), který po 10 letech neztratí na své zobrazovací kvalitě :-) Tak nevím co se tu řeší.

Jan Frič

Jan Frič

21.3.2011 12:16

Osobně si myslím že oba systémy si nemají co vyčítat. Černá je u LCD fakt otřesná, Samoled zas svítí jak blázen a je rozmazaný.

Na druhou stranu, hlavní devizou SAMOLED je spotřeba. Ač sám nemám samoled a ani ho mít v nejbližší době nebudu, myslím že tohle e u displaye pro smartphone velmi důležitý parametr…Takže u mě má samoled bod.

Jinak škoda že tu není i IPS. Moc by mě zajímalo srovnání

kozenka

kozenka

21.3.2011 12:21

Srovnání IPS A SAMOLED je všude po netě např. na youtube atd.. U nejvyššího jasu je SAMOLED viditelně lepší než IPS nicméně říkám zkoukněte srovnání. Mám známého, který přešel z Galaxy S na Iphona 4 a říká co se týče displeje, tak u Galaxy S je lepší, ale s tím počítal má ho kvůli jiným parametrům :-)

Greepm

Greepm

21.3.2011 12:56

No ja nevim…treba nam doma LCD na Spice prijde lepsi nez to co je na Desiru:-)

rulda

rulda

21.3.2011 13:13

pro me ips > samoled…
– uhly (na co uhly, nechcu aby mi kdokoliv videl do telefonu)
– barvy ( otresne nerealny barvy)
– vypalovani ( viz. clanek)
– matice ( nehorazne me z toho displaje bolela hlava)

M.1.K

M.1.K

21.3.2011 13:36

he he, no je pravd ze displej mobilu neni lcd televize na kterou se diva cela rodina :-)
Takze velky pozorovaci uhel muze byt vlastne nevyhoda…

rulda

rulda

21.3.2011 13:37

presne tak ;]

Greepm

Greepm

21.3.2011 14:16

Jo to jednu dobu delalo ibm na notesech zamerne, to se pak nedalo divat na film ve dvou:-D…to byl ale extrem. Osobne taky uhly moc neresim, spis schopnost odrazet svetlo.

Danik

Danik

21.3.2011 14:58

Zajímavý taky bylo, když jsem procházel preview a recenze LG Optimus 2X a zajímal mě právě displej. Má mít klasiku TFT, tak jsem si říkal, že to taky nebude úplně ono zrovna na high end..ale ve dvou recenzích ho celkem chválili, tak mě to docela uklidnilo. Pak sem si zas přečet dvě další, kde v jedný ho už tak nechválili a v druhý dokonce zhaněli. Takže si vyberte :) Je to prostě individuální. Kdybych si měl vybrat další mobil z těch, který už byly představený, tak bych šel do Galaxy 2, jenom kůli tomu displeji.

rulda

rulda

21.3.2011 15:47

prave ze bych do sgs2 nesel vubec :o]

Kolemjdoucí

Kolemjdoucí

21.3.2011 16:15

A nejvtipnější na tom je, že většina (pro rýpaly: většina != všichni) lidí srovnává fotky těchto displejů na svých TN LCD panelech :)

rulda

rulda

21.3.2011 16:25

jak vis ze maj vsichni tn ?:D co treba CRT?:D ja mam treba spva :]

rulda

rulda

21.3.2011 16:26

nastesti jsem videl samoled na zivo ;x a diky fakt nechcu;x

kozenka

kozenka

21.3.2011 17:50

Ruldo: Co to tady meleš za kraviny kolem úhlů, že bys maximální pozorovací úhel nechtěl, aby ti do telefonu nikdo nekoukal. Co to zas je :-D Pokud vim, tak mě se co možná největší úhel hodí, když někomu ukazuju fotky, pouštim videjka atd.. nemusim jak blb každýmu zvlášt dávat telefon do ruky, aby se podíval na displej. Ach jo zas nějakej odborník co čtu co s jablíčkem :-) zapni si svoje IPSko a hlad se po těle a bude ti fajn. Mě zas bolí hlava z jablíčkářů :-D

rulda

rulda

21.3.2011 18:41

co tu meles o jablickach?

rulda

rulda

21.3.2011 18:42

mel jsem desire hd, a ted kupuju lg 2x. jaky pak jablicka? neplet si jablicka s hrustickama. OMFG NONOOBS PLZ

rulda

rulda

21.3.2011 18:44

tam si koukej do symbianu……

-.-

rulda

rulda

21.3.2011 18:45

sem alergicky na zhnile jabka….

Danik

Danik

21.3.2011 18:47

Rulda-v čem je tak špatnej? Sem možná zatíženej na OLED, ale kromě toho, že AMOLED se mi líbí mnohem víc než SLCD subjektivně, tak taky beru OLED jako další krok ve vývoji zobrazovacích panelů po LCD..očekávám teda, že SAMOLED bude lepší než AMOLED a Plus zas o něco dál..

Lintner.T

Lintner.T

21.3.2011 18:48

Jak je na tom ve srovnani se SAMOLED a SLCD Super Clear LCD?

rulda

rulda

21.3.2011 18:49

samoled resite jen kvuli prestrelenym barvam a uhlum…..

Danikcz

Danikcz

21.3.2011 19:34

Stejně, jako někdo řekne, že OLEDy maj přestřelený barvy, já můžu říct o všech ostatních technologiích, že to sou obyčejný šediváky s technologií minulýho desetiletí.. :)) Nemoh sem si nerejpnout.. :)

Saim

Saim

21.3.2011 22:56

Ste ako male deti.Ja mam cervene ferari – fuuj cervene to je hnus.

HudsonStan

HudsonStan

22.3.2011 8:19

Větší úhly se hodí i na navigaci v autě. To bych jako mínus neviděl.

Greepm

Greepm

23.3.2011 0:05

heh ja se pochlubim:-D mam na tabletu IPS(ale stary)…tak pozor:-D

Templář

Templář

28.3.2011 1:39

Nexus S pro Evropu nemá Super LCD (od Sony) jako používá HTC, ale Super Clear LCD (od Samsungu)!!

A navzdory velmi podobnému názvu tu rozdíl je.

Gregory

Gregory

29.3.2011 8:40

Tak tohle jsem si neměl číst. Článek se zdál být alespoň trochu nezaujatý a vyvážený, ale diskuse je jen honění si trika na vlastním písečku…
Upřímně a nezaujatě:
Mám SLCD i AMOLED. Super AMOLED má kamarád. Pokusím se nezaujatě proto shrnout mé poznatky. Ano, když dáte SLCD a AMOLED vedle sebe, AMOLED svého rivala strčí do kapsy svým kontrastem. A pochopitelně – stejně jako se někomu líbí červená, někomu modrá a někomu žlutá, či zelená, tak AMOLED osloví většinu, neboť tyhle barvy jsou sytější a svítivější. Oranžová je “hustě oranžová” červená je “hustě purpurová” atd. Avšak většina mužů trpí stejně poruchou barvocitu a tak vnímají jen to, že je to výraznější, avšak 16milionů barev už těžko :))
A každodenní zkušenost? ANO, při prvním porovnání SLCD a AMOLED byl i u mě WOW efekt a divil jsem se, jak SLCD mohou vůbec vyrábět. Ale každodenním používám vím, že AMOLED je hezký při umělých barvách kde je barevnější, ale srovnám-li kvalitní fotku upravenou a zkalibrovanou na zkalibrovaném monitoru, vidím jak AMLOED dělá z lidí opařené prasátka, ze zimního trávníku jarní pažit a zataženou oblohu přebarví na polojasno, či případně bouřkovou smršť… Dalším aspektem je, že často čtu v noci knihy. AMOLED má prý nižší spotřebu při černém pozadí (viz technologie), ale upřímně, SLCD má konstantní spotřebu při všech barvách a po mém vlastním testu jsem zjistil, že marketingové řeči o lepší energetické úspoře AMOLEDu berou za své, nebo SLCD prostě při naprosto stejném využívání vydrží déle a to v řádu % (výdrž je u každého jiná :-) ale u mne došlo k rozdílu o 13% ve prospěch SLCD). Dalším aspektem, ve kterém se liší tyto displeje a navíc může být relevantní pro velké procento lidí je právě ostrost displejů. Opravdu na těchto displejích hodně čtu a v podstatě pokud nesedím u PC, držím v ruce telefon. Nikdy jsem neměl problémy s očima, či pálením z přesvícení, protože mám kvalitní monitor a záleží mi na mém zdraví, takže toto sleduji. Ale u AMOLED displeje výrazně pozoruji, že při čtení textu či i při detailním častém používání (v řádech hodin denně), mne pálí oči a mám dost často kruhy pod očima z důvodu výrazného namáhání. Poslední aspekt ale mají v podstatě stejný, a tím je fakt, že na displejích téměř nic nevidíte při denním slunci a tady bych jen řekl, že mím pozorovacím okem je na tom ale AMOLED o chlup lépe, ale to asi bude tím vyšší jasem, který se při svítícím slunci lépe prosadí :))

Závěrem bych chtěl dodat, že pokud porovnávám AMOLED se Super AMOLED od kamaráda, tak při krátkodobém testování docházím ke stejnému srovnání jako je uvedeno v článku. ANO bohužel jsem četl též fakt, že displeje od různých výrobců mají různé kvality, ale nemohu ověřit a tak se k těmto informací stavím stejně odtažitě jako by to byl marketingový tah v podobě lepší spotřeby AMOLED displejů. ;-))

Tak to je asi vše. Jen snad ještě taková má malá subjektivní poznámka je, že přestože mám doma dva stejné mobily a liší se jen tím displejem, tak k tomu mobilu co má AMOLED dispej mám osobní vztah, neboť je můj a ten druhý s SLC je firemní, takže k němu jsem spíše odtažitý ;-)) To já jen aby mne snad někdo nenařkl z úplné objektivnosti ;-)) Jo a taky se chci zeptat autora článku, jak dokázal vyfotit tak hezky rozdíly mezi displeji. Upřímně, nejsem žádný amatérský Béďa s kompaktem v ruce, ale tak hezké fotky se mi bez kouzel Photoshopu a ex-po úprav v duchu snahy o reálnost zatím nikdy nepodařilo vyfotit…? (tímto smekám, před Vaším umem vyfotit tmu a slunce zároveň)

Frufru

Frufru

13.4.2011 18:07

@Gregory Mám podobný názor, super amoled displeje jsou určitě dokonalé a mají úžasný obraz a je to technologie budoucnosti, ale já osobně preferuji měkčí zobrazení které mě neoslňuje. Proto bych asi zvažoval koupi nějaké varianty s LCD, i když zrovna IP4 krom displeje moc nechválí.

Zdeněk

Zdeněk

6.9.2011 13:24

Samsung Amoled plus řeší ,,problém” s přesycenými barvami…teď už SLCD je v loji

lukyyn

lukyyn

7.3.2013 13:47

Ted jsem srovnal Desire x a Galaxy S III mini a musim rici, ze HTC ma viditelne lepsi rozliseni … az jsem se lekl, ze S III pochazi z nejake pochybne distribuce

Zdeňka

Zdeňka

12.6.2014 23:25

Tak nevím, dcera má amoled na s3mini, já bych ráda core duos protože potřebuji dvě sim stále na příjmu, ale nevím, jestli nebudu zklamaná z tft, asi si prostě dojdu do kamenáče a kouknu na to, co se mi bude líbit víc. Neměl jste je někdo vedle sebe?

RSS (komentáře k článku)