TOPlist

Aktualizováno: Ukazují teď Mapy Google detailnější snímky ruských základen?

Google Mapy Rusko satelitní snímky

Aktualizace: Společnost Google na Twitteru oficiálně reagovala na tvrzení redakce NEXTA, že Mapy nově zobrazují detailnější snímky ruských vojenských základen. Americká firma sdělila, že žádné změny v „rozmazání“ podkladů neprováděla. V tuto chvíli, bohužel, nejsme schopni ověřit, zda ke změně zobrazení v některých místech skutečně došlo, ačkoli to někteří diskutující tvrdí. Zpráva ukrajinské televize, kterou jsme převzali, se tedy v tuto chvíli jeví jako falešná. Omlouváme se.

Původní text: Ruský útok na Ukrajinu, který oproti původním pravděpodobným plánům Vladimíra Putina trvá už asi o padesát dní déle, vyvolal ze strany západního světa několik reakcí. Mnohé z nich nebyly pouze politické, ale také čistě obchodní a technické, když se proti Rusku obrátily velké celosvětové firmy. Několik restriktivních kroků má za sebou i americký Google, který se prý nyní pustil do další velké digitální odvetné akce. V jeho aplikaci Mapy se teď doslova zobrazují doposud nevídané věci.

Google Maps
Google Maps

S ohledem na bezpečnostní dohody není běžné, aby si uživatel mohl v satelitem pořízených podkladech prohlédnout plnohodnotné snímky z oblastí, které jsou brány jako vojenské. Takové plochy bývají buď rozmazané, nebo mají záměrně nižší rozlišení. Pokračující válka na území Ukrajiny nicméně nakonec Google údajně motivovala k tomu, že satelitní snímky začal ukazovat v plném rozlišení půl metru na jeden pixel.

Na základě této změny se může kdokoli podívat na pozice ruských letadel na letištích, lodí v přístavech a jiné vojenské techniky v dříve zamlžených oblastech. Americká společnost své rozhodnutí oficiálně neprezentovala, nicméně o detailním zobrazování citlivých oblastí v Google Maps informoval například Twitter účet ukrajinských ozbrojených sil.

Procházíte si někdy v Mapách tyto oblasti?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)