Podívejte se: Mapy Google dostanou k narozeninám hromadu nových funkcí i jinou ikonu

Mapy Google novinky narozeniny

V sobotu 8. února 2020 uběhne patnáct let od spuštění Google Map. Mobilní aplikace pro Android i iOS k tomuto výročí dostane upravený vzhled a několik nových funkcí. Změny se po letech dočkala také ikona tohoto nástroje. Zmizela z ní mapka a nyní tohoto pomocníka reprezentuje jen pestrobarevný špendlík. Funkční změny se týkají v prvé řadě spodního menu, kde bude nově k dispozici pět karet. Dvě současné, dvě nové, které tam zamíří z jiných nabídek, a jedna úplně nová. Můžeme se těšit také na lepší informace pro cestování v MHD a novinku v oblasti rozšířené reality. Pojďme se na narozeninové novinky v aplikaci Mapy Google podívat podrobně.

Mapy Google novinky narozeniny notifikaceNarozeninové upozornění z aplikace Mapy Google

Mapy Google: novinky ve spodní liště

  • Explore (Prozkoumat) – Standardní karta, na které nadále uvidíme mapu s různými body zájmu (POI). Ve svém okolí hned můžeme vidět třeba restaurace, kluby nebo parky.
  • Commute (Dojíždění) – Další současná karta. Ať už vyrazíte na vaše předdefinovaná místa (domov, práce) autem či MHD, dostanete informace o dopravní situaci na trase a další podrobnosti k tomu, abyste tam byli včas.
  • Saved (Uloženo) – Tuto nabídku s uloženými místy jsme doposud mohli najít v hlavním menu pod položkou Vaše místa. Teď dostává prostor přímo na spodní kartě, což určitě dává smysl.
  • Contribute (Zapojit se) – Položka Zapojit se byla doteď k nalezení v nabídce Vaše příspěvky. Teď bude přidávání nových míst a jejich případná úprava snazší díky umístění funkce na spodní kartě. Můžete se přidat  k desítkám milionů lidí, co editacemi míst přispívají k aktuálnosti Map.
  • Updates (Doporučení?) – Půjde o novou katu, na které nám budou lokálně doporučovány podniky a místa. Něco podobného nabízí dosavadní karta Pro vás, ale novinka by měla být mnohem sofistikovanější. Skoro jako malá sociální síť.

Mapy Google: novinky pro cestování v MHD (od března)

Aplikace vloni začala nabízet informace o možné přeplněnosti spojů. A to na základě dat od předchozích cestujících. Ze stejných zdrojů je teď schopná pro cestování hromadnou dopravou poskytnout další parametry. Do budování této databáze se můžeme zapojit všichni. Google Mapy se nás občas mohou na podrobnosti zeptat po jízdě v MHD. Data se budou lišit podle regionů. Těžko říct, které novinky půjdou aplikovat na ČR.

  • Temperature (Teplota) – Pokud se o tuto informaci dřívější cestující podělili, dostanete info o teplotě ve vozidle.
  • Accessibility (Přístupnost / Bezbariérovost) – Pokud potřebujete nízkoprahový spoj nebo třeba asistenci při přepravě, měli byste se v rámci této možnosti dozvědět, zda je to dostupné.
  • Women’s Section (Dámské oddělení) – V některých zemích a druzích přepravy jsou i dámské sekce. Pro tyto případy se informace objeví i v aplikaci.
  • Security Onboard (Ostraha na palubě) – Jsou regiony, kde je pro cestující důležité, zda jsou při přepravě přítomní hlídači. Pokud jsou, dozvíte se to i v Mapách.
  • Number of carriages available (Dostupný počet vozů) – Toto se zatím týká jen Japonska. Můžete si naplánovat jízdu podle toho, jak velká souprava přijede. Abyste měli větší šanci si sednout, nebo se do vozu vůbec dostat.
Google Mapy novinky 2020 nabídka MHDAnimace se spustí po kliknutí

Orientace v prostoru

Před několika měsíci se do aplikace dostala nová navigační funkce s živým náhledem s pohledem do okolí. Jde o zobrazování trasy v rozšířené realitě prostřednictvím “plovoucích” šipek v prostoru před kamerou telefonu. Za pár měsíců k tomu přibude také informace o umístění hledaného objektu a vzdálenost od něj.

Google Maps
Google Maps

Co říkáte na oznámené novinky v Mapách Google?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)