Chcete filmy či hudbu a je z toho malware. Pozor na sílící útoky

malware Cerberus filmy hudba ESET hrozby 11 2021

Společnost ESET před několika dny vydala svůj pravidelný report o nejčastějších bezpečnostních hrozbách pro systém Android. Zákeřným softwarovým nástrojům nadále vévodí bankovní malware Cerberus, nicméně v předvánočním čase se trochu změnila oblast falešných aplikací, skrze které se šíří. Nejfrekventovanější výskyt se prý prokázal u podvodných nástrojů, které se vydávaly za známé přehrávače filmů či hudby a prostředníky pro sledování TV.

Malware Cerberus

Malware Cerberus je rizikem především pro bankovní služby, protože dokáže odcizit přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a číst ověřovací SMS kódy. Zatímco v říjnu zaznamenali bezpečnostní analytici pokles jeho aktivity, před blížícím se koncem roku a vánočními svátky se jeho aktivita opět výrazně zvýšila.

Přesná jména nepadla, ale můžeme odhadovat, že klidně mohlo jít například o Spotify či Netflix. Rozhodně si tedy dejte pozor, pokud by vás reklama vábila stahovat takto populární aplikace mimo Obchod Play. Další droppery, tedy infikované “obálky” v podobě falešných aplikací, se prý vydávaly například za nástroje slibující vyhledání ztraceného mobilu nebo rozpoznání podvodného telefonátu.

Odhalili jste někdy malware v mobilu?

Zdroj: TZ ESET

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)