TOPlist

V celé EU má začít fungovat bezplatná linka pro seniory

EU linka pro seniory 116 100

116 100. Pod tímto telefonním číslem by se mohla již od poloviny příštího roku ukrývat univerzální bezplatná linka určená pro seniory ze všech států EU. Fungovat by měla pro každého v jeho rodném jazyce. ČTK o tom informoval šéf organizace Elpida Jiří Hrabě s odkazem na plánovanou schůzku ministrů sociálních věcí, která se má tento týden uskutečnit v Praze.

„Podařilo se nám iniciovat vznik evropského harmonizačního čísla pro seniory. Bude to znamenat, že se seniorům dostane pomoc v Evropské unii odkudkoliv. Odkudkoliv z celé Evropské unie může člověk zavolat a dostane informace ve svém rodném jazyce, ale také podporu, protože je to také krizová linka,“ uvedl pro ČTK Hrabě.

Nová linka by doplnila například stávající univerzální číslo 112, které je určeno pro tísňová volání. Na číslo 116 100 by se za tímto účelem mohlo dát dovolat někdy od poloviny roku 2023, nicméně i stávající linky by zůstaly v provozu. Podle ředitele Elpidy by se měl nyní v Praze nastartovat proces příprav. Komunikační úřady jednotlivých států by pak měly vybrat národního garanta služby. Operátoři v Česku projekt podporují a měli by zajistit volání, pracovníky by pak měla uhradit ministerstva.

Podle loňských údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) internet nikdy nepoužili tři z deseti lidí ve věku od 65 do 75 let v Česku. Nikdy pak na internetu nebyly víc než tři pětiny osob nad 75 let. „Linka je často jednou z mála možností, kam se senioři mohou obrátit,“ řekl Hrabě. Dodal, že na krizové číslo organizace Elpida nyní lidé starší lidé volají kvůli obavám a strachu. „Bojí se po dvou letech covidu a kvůli válce na Ukrajině, jestli přežijí zimu, jak dopadne energetická krize na jejich rozpočty,“ zmínil šéf Elpidy.

Kolikrát jste vy nebo známí potřebovali krizovou linku?

Zdroj: ČTK

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)