Menu

LibreOffice: známý balík kancelářských aplikací zamířil do Obchodu Play

LibreOffice je open source balík kancelářských aplikací, který představuje poměrně oblíbenou a především bezplatnou alternativu ke kancelářskému balíku Microsoft Office. Komunita vývojářů, jejíž činnost zastřešuje nezisková organizace The Document Foundation, nově vytvořila také verzi LibreOffice pro operační systém Android. Nativní Android aplikace běží na stejném základu jako LibreOffice pro Windows, Linux nebo OS X, rozhraní je přitom vytvořeno “po vzoru Firefoxu pro Android”.

Vývoj LibreOffice pro Android je však prozatím stále v začátcích a například možnosti editace dokumentů jsou prozatím velmi omezené. Uživatelé se tak v tomto ohledu musí spokojit s pouhou možností změny slov ve stávajících odstavcích a úpravami stylu písma jako například tučné písmo nebo kurzíva. Další možnosti však budou s postupem času přibývat.

LibreOffice Viewer v současnosti podporuje tyto typy souborů:

  • Open Document Format (odt, ods a odp);
  • Microsoft Office 2007/2010/2013 (docx, xlsx a pptx);
  • Microsoft Office 97/2000/XP/2003 (doc, xls a ppt).

Na rozdíl od operačních systémů pro PC, pro Android je v současnosti dostupné velké množství více či méně povedených balíků kancelářských aplikací a byť má LibreOffice poměrně zvučné jméno, čeká jeho vývojáře ještě velká spousta práce, pokud chtějí v takto silné konkurenci uspět

Pokud si chcete LibreOffice Viewer vyzkoušet, najdete jej v Obchodě Play:

Co na LibreOffice Viewer říkáte? Má šanci zabodovat?

 

Zdroj: AndroidHeadlines.com

 

Komentáře

Ilfirin

Ilfirin

31.5.2015 12:11

Žádná práce je nečeká. Všechno jsou to … zvláště v otevírání opendocumentů. Spolehlivý engine chyběl jako sůl.

Milan Straka

z aplikace
31.5.2015 12:14

Zkouška

Josef

Josef

31.5.2015 12:35

Zatím teda jako vůbec žádná sláva. To Microsoft či OfficeSuite jsou jiná liga. Za mě totální sračka a to i na počítač a dlouho asi bude. Na kompu Office asi nic dlouho nepředčí.

TracThorr

TracThorr 0

31.5.2015 14:42

A teď se nám Josefe přiznej, jesli sis legálně koupil licenci na ten “suprovej” office od MS, když je podle tebe sračka neproprietární léta vyvíjenej multiplatformní multiformátovej zpětně kompatibilní office, kerej je navíc distribuovanej zadarmo či za dobrovolnej donate.

Josef

Josef

31.5.2015 15:48

@TracThorr: Ano, přiznávám se. MS Office 2010 mám zakoupeny. Podle mého názoru zatím jedny z nejlepších Office (od MS) a celkově asi nejlepší kancelářský balík pro zpracování dokumentů.
Mě nejde o to, zda je to zadarmo nebo placené. Jde o to, jak se s tím pracuje. Rád podpořím něco, s čím budu spokojen. Ale LibreOffice to rozhodně není. Nejhorší na celém LibreOffice je UI.

FAKTUZMETEDZACINATEULTRASTVAT

31.5.2015 17:13

S příchodem oficiálních Microsoft Office na všechna mobilní zařízení s Android (nově i mobilní telefony) nemá jakýkoliv alternativní balíček smysl.
ps: MS Office je na tabletu i mobilu zdarma, stač si ijen vytvořit nějaký fake účet s fake emailem aby Vám nechodil spam a je hotovo.
TracThorr: Není důvod si něco kupovat.

Jan Wellart

Jan Wellart

z aplikace
31.5.2015 21:54

Ja jsem přestal MS Office na počítači používat. Přešel jsem na Open Office org a na mobilu mám zatím WPN Office.

MartinezZ

MartinezZ

1.6.2015 12:28

Buď jsem něco nenašel nebo ta věc neumí přistupovat na SD kartu, protože v tabletu s 4.1 mi to ukazuje jen vnitřní úložiště. Pokud je tomu tak, tak to mělo zůstat v alfa fázi.

SeppWinkler

SeppWinkler

1.6.2015 12:34

Josef má úplnú pravdu. Mám kúpený MS office 2013 a nemôžem si vynachváliť. Na MS Office pracujem od dôb verzie pre Win 95. Živým sa prácou v Excely a k nemu žiadna dôstojná alternatíva nie je. Práca vo VBA a programovanie makier je jednoduché a pohodlné, na to sa Open Office skrátka nechytá. OO je tak pre študentov na písanie semináriek, mamičky na materskej a dôchodcov, aby mohli napísať lepšie formátovaný list, ale na skutočnú prácu je to na nič. Človek strávi viac času hľadaním riešení, ako samotnou prácou.

Josef

Josef

1.6.2015 12:45

@SeppWinkler: Díky za podporu.

Já v Office od MS pracuji každý den (i s pokročilejšími nástroji, funkcemi). Mohu říci, že verze od verze je to prostě pokrok (u 2013 u trošku vadí to UI, jinak je to ale zase o dost lepší Office než ty předchozí). Navíc mám i aktualizace (jako podporu) a mnoho dalšího – přístup k šablonám apod.

Jak jsem řekl, podle mého MS Office nemá konkurenci, ať si linuxáci říkají co chtějí, svůj názor mě prostě nevnutí.
Já nemám problém s tím si koupit něco (podpořit a zaplatit tak vývojáře a vývoj) – např. zmíněný Office. Ale musí to taky za něco stát. OpenOffice i LibreOffice jsou prostě sračka pro důchodce, děti a pro ženy na recepty.

Vůbec bych neměl problém s tím si zaplatit OS založený na Linuxu či kancelářský balík LibreOffice a podpořit tak vývojáře (ale donate provádět rozhodně nebudu). Ale má to jeden háček. Až mi tam povalí především všechny komponenty PC (třeba satelitní karta – bez problému), až bude systém uživatelský přívětivý (a to i LibreOffice – ty nabídky na hromádce mě fascinují. Na Ribbon jsem si u Office od MS zvykl a je to geniální řešení). Linux tak maximálně na server (tam je to dokonalé řešení, ale do osobního počítače mi nesmí).

neonel

1.6.2015 17:28

MŠuntí app nestojí za ty prachy. Kdo je ochotný platit opravdu za kvalitu, ten by měl přejít k iOS.

Gogo

Gogo

1.6.2015 23:54

OpenOffice jsem pouzival s velkym nadsenim od jejich zacatku. Pozdeji plynule presel na LibreOffice,jako tisice dalsich po uzavreni kodu.
Skoro by se dalo rict,ze prisly na Android s krizkem po funuse.
Nicmene doufam,ze se jim dobre povede.
Zvlast sileny objem Magorsofticho SW by pro ne mohl byt vniman jako tezko smazatelne plus.
Cas ukaze jak obstoji v konkurencnim prostredi.
Ja je jdu ovsem vyzkouset,jako kazdou alternativu svobodneho software,ktery nebude vsechny texty co vytvorim posilat “domu” ke komercnimu vyuziti.
Na to se u uzavreneho SW neda zvlast v posledni dobe spolehnout.
Domluvil jsem.
HOWGH

af

af

2.8.2015 22:16

Microsoft Office mám v práci. Jenže má prostředí takové, jako bonbóny rozpuštěné ve vodě nebo v něčem, nemožné na rychlou věcnou práci. Takže M. Office teď ani zadarmo. Možná že je to škoda, ale měli udělat obyčejnější prostředí.

RSS (komentáře k článku)