Menu

Kruhové ikony aplikací Google Play budí rozpaky. S čím přijde Google dál?

Nedávno představené telefony Google Pixel přinesly celou řadu novinek, z nichž patrně nejdůležitější je Asistent Google. Součástí operačního systému Android 7.1, se kterým tyto mobily přišly na trh, je také Pixel Launcher s několika novými prvky, ke kterým patří kruhové ikony aplikací. Ty budí stále větší a větší kontroverze. Pojďme se na ně podívat trochu podrobněji a třeba se i zamyslet nad tím, jakým směrem půjde vývoj dál.

Vývoj grafického prostředí k operačním systémům patří

Asi každý operační systém prochází vývojem – rozšiřují se podporované funkce, vylepšují schopnosti a často se mění i grafická stránka. Ne vždy jsou však všechny provedené změny přijímány kladně, což potvrdí asi každý, kdo zažil upgrade či výměnu systému na novější verzi. Vezměme si jako příklad Windows, kde vydání verze 95 s v té době revolučním tlačítkem Start vzbudilo velké emoce. Víceméně to samé následovalo po vydání Windows 8, která od tlačítka Start ve výchozím stavu upustila. Patrně na základě negativních ohlasů Windows 10 opět tlačítko Start mají.

Podobné to bylo na Linuxu, kde mezi dlouhou dobu válčily desktopová prostředí KDE a Gnome. Každé mělo své zastánce i odpůrce, na obou nacházel ten druhý tábor celou řadu vizuálních prvků, které byly důvodem ke kritice. Do bojů na této platformě chtěli zasáhnout i další, nicméně srovnávání KDE a Gnome bylo svého času takřka klasikou.

Android: od chaosu k Holo UI…

Vývojem v oblasti grafiky prošel samozřejmě i Android. Jedny z prvních verzí 2.0 a 2.1 Eclair, 2.2 Froyo a 2.3 Gingerbread na tuto stránku příliš nehrály a dalo by se říci, že byly spíše strohé, možná až čistě účelové. Pak v únoru roku 2011 přišel Android 3.0 Honeycomb s prvními náznaky temně laděného Holo UI. V té době začal vyhledávací gigant řešit nejen to, jak vypadá jeho operační systém, ale také vydal doporučení vývojářům, jak by měly vypadat aplikace, aby s tímto trendem korespondovaly.

Grafika Androidu 3.0 byla ve své době revoluční

Grafika Androidu 3.0 byla ve své době revoluční

Za jakousi vlajkovou loď tohoto uživatelského rozhraní lze považovat Android 4.0 Ice Cream Sandwich, představený v říjnu 2011. V jeho rozhraní se mísily především tmavé a černé prvky s bledě modrou. Tento trend pak zůstal v průběžně vylepšované podobě v podstatě tři roky. Holo UI si uživatelé užívali v Androidech 4.1, 4.2 a 4.3 Jelly Bean, stejně jako v Androidu 4.4 KitKat. Pochvalné ohlasy zaznamenával tento vzhled především u majitelů AMOLED displejů, na kterých tmavé UI znamenalo nižší spotřebu elektrické energie.

… následoval revoluční krok k Material Designu

12. prosince 2014 byl představen Android 5.0 Lollipop, který v podstatě převrátil vše, nač byli uživatelé zvyklí, vzhůru nohama. Tmavé rozhraní vystřídala světlá pozadí v kombinaci s pastelově barevnými prvky geometrických tvarů. Google opět nezaspal a vývojářům poskytl řadu instrukcí, jak by měly aplikace vypadat, aby byly dostatečně “in”. Počáteční reakce uživatelů byly mnohdy vysloveně negativní. Odklon od tmavých barev byl přeci jen hodně radikálním krokem. Postupem času ale začala větší část uživatelů přicházet moderně působícímu vzhledu na chuť.

Google podporuje snahu vývojářů, kteří se podřídili jeho diktátu, a od loňského roku uděluje ceny Material Design Awards aplikacím, které ztělesňují principy designu aplikací pro Android lépe než ostatní. V Obchodě Play můžete najít stránku Best-In-Class Android Design s výběrem programů, které využívají design Material k vytváření poutavých uživatelských zážitků.

Google uděluje Material Design Awards

Google uděluje Material Design Awards

Také Material Design prochází postupně evolucí, takže jeho pojetí v Androidu 7.0 je v některých směrech odlišné od prvních krůčků učiněných Lollipopem.

Google Pixel a jeho kruhové ikony aplikací

4. října 2016 byly představeny nové telefony Google Pixel. Přinesly mnoho novinek z hlediska funkcí, ale také změny v uživatelském rozhraní. Na první pohled jsou nejmarkantnější kulaté ikony aplikací. Nejde přitom o pouhé orámování ikony, jak to například řeší některé sady ikon. Každá aplikace má (nebo v dohledné době dostane) skutečně přímo v instalačním balíčku připravenou samostatnou ikonu v tomto provedení.

Kruhové ikony aplikací Google Play

Kruhové ikony aplikací Google Play

Samozřejmě je to změna, na kterou uživatelé reagují typicky: jedna část, která má změny ráda, ji vítá, proti tomu těm konzervativnějším se více či méně nelíbí. Někteří, jako například redaktor serveru Android Police David Ruddock, označují vývoj ikon aplikací z dílny Google v posledních čtyřech letech jako “emocionální horskou dráhu”. Ve zkratce se totiž při pohledu na ikony programů Knihy Google, Hudba Google, Filmy Google, Kiosek Google a Hry Google dá říci, že z původního trojrozměrného vzhledu morfovaly nejprve do plochého pojetí. Následně Google s Androidem 6.0 vsadil na jednotný trojúhelníkový tvar, který v Androidu 7.0 uzavřel do kruhu. Dosavadní vývoj až po verzi 6.0 shrnuje následující obrázek.

Vývoj ikon aplikací Google

Vývoj ikon aplikací Google

Kudy půjde Google dál?

Zahraniční média nyní zaujala infografika, kterou na sociální síť Google+ vystavil Caleb Willden jako odpověď na kruhové ikony aplikací. Grafiku doplnil několika glosami jako “Ó, nové ikonky Google!” či “A mají také trochu papírovou verzi!” Trojúhelníkové provedení Willden komentuje slovy: “Ach, co se stalo? Proč jsou trojúhelníkové?” a jejich poslední variantu: “A teď je všechny dali do kruhů…” Autor pak dále naznačuje, že v Androidu 8.0 by kruhové ikony aplikací mohl Google ještě uzavřít do čtverce, aby bylo dílo dokonáno. Ostatně podívejte se sami na jeho dílko.

Takto vidí vývoj ikon aplikací Google Caleb Willden

Takto vidí vývoj ikon aplikací Google Caleb Willden

Samozřejmě každý člověk má jiný vkus, a jak říká staré a osvědčené pořekadlo: “Není na světě člověk ten, aby se zalíbil lidem všem.” Podobné je to i s ikonami Google. Zatímco David Ruddock z AP považuje za nejzdařilejší “papírovou” verzi z Lollipopu, další oceňují jistou unifikaci, kterou přinesly trojúhelníky v Marshmallow, korespondující s hlavním logem Obchodu Google Play. Jistě se najdou i tací, kterým se líbí kruhové provedení, přestože umístění trojúhelníku do kruhu působí poněkud bizarně. Willdenův nápad, jak by se mohl Google posunout v další verzi, ilustruje jistou absurditu změn a směr, kterým se Google vydal. Je pravdou, že nápad uzavřít trojúhelníkovou ikonu do kruhu není právě ukázkou kreativního myšlení, což Willden trefně vyjádřil oním návrhem pro Android 8.0.

Co říkáte na kruhové ikony aplikací vy? Líbí se vám? Nebo jsou pro vás jen důkazem jisté bezradnosti Googlu a výsledkem jeho snahy přijít za každou cenu s něčím novým? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

 

Komentáře

TylerManifesto

TylerManifesto 0

z aplikace
6.11.2016 18:50

Verze 4 a 5 byli dokonale.6 uz je na hrane..7 des a 8 to vsechno zabili…Jestli bude vypadat 8 tak jak je v jeho navrhu..no potes.Nechapu proc nemuzou nechat neco co uz funguje a furt neco menit..az je to unavujici

Petr Charousek

6.11.2016 18:59

Ale jo, je to fajn, pro Pixel Launcher se kruhové ikonky hodí. Líbí se mi ta jednotnost a to, že nová verze přišla zase tak trochu s něčím novým. Myslím že designéři odvedli dobrou práci, jako celek to má prostě šmrnc. Neumím si představit, že by Android i po těch letech zůstal stále v nějakém stylu Holo UI. Ve své době to mělo svůj smysl a jasně definovaný styl, ale to se s časem mění a nejen v oblasti telefonů.

Trent

trent 0

z aplikace
6.11.2016 19:27

Ikony v kruhu mi přijdou zbytečné. Trojúhelníkový motiv mi přijde dobrý. Spíš moc nechápu, proč se to musí co rok měnit. A co už vůbec nechápu, proč nemůže být v androidu možnost změnit téma. Po dlouhé době bych si docela rád zase přepl prostředí do tmava. A až by mě to omrzelo, dal bych si tam třeba žluté. Závislost na tom, jak se kdo zrovna v gůglu vyspí, mě už moc nebaví. Snad nějaká chytrá hlava nepřijde s tím, že pro další rok bude moderní třeba růžová.

rokyshit

z aplikace
6.11.2016 19:33

Hodně se mi to líbí.Je to daleko přehlednější.Na všech telefonech užívám.

optimas

z aplikace
6.11.2016 19:52

Tyhle ikony se mi líbí a nainstaloval jsem si tenhle icon pack

Milan4exa

z aplikace
6.11.2016 20:55

“Je to hnus! Velebnosti”

Roda

Roda -1

z aplikace
6.11.2016 21:25

jj hnus a nevyuzite misto a jsou menší

Qels

z aplikace
7.11.2016 0:31

No, dobře Google. Změna za každou cenu. Chápu určitou unifikaci všech ikon. Ale je to nedoďelané. Obsloužit výchozí ikonu nepůsobí dobře. Je to jednotící prvek a měl by zůstat pro aplikace třetích stran (pokud se tomu nepřizpůsobí). Výchozí by měli upravit. Využít nového tvaru. Některé už jsou a působí to celkem dobře… V tomhle stavu je to titěrné, nepřehledné.
Abych řekl pravdu. Poslední dobou Google nechápu.
Pamatujete jeho začátky. Kdy chtěli dělat svět lepší. Lepší internet, otevřený. Nějak jejich původní vize a moto zmizelo, uzavřelo se. Zůstala nejistota, kterou Google zasel. Neustále mění směr a uživatel neví jak dlouho ještě bude něco užívat.

Zdeny

Zdeny 0

7.11.2016 7:49

Teprve až od lollipopu se dá hovořit u Androidu o nějaké grafice, do té doby byl Android směska všeho možného, jen ne nic hezkého a uceleného. Kruhový ikony jsou fajn a se sjednocením tvaru ikon měl Google přijít už dávno

Dan P.

7.11.2016 8:52

Mě se kruhové ikony u Pixelů líbí. Ty ikonky služeb play v trojúhelníku a v kruhu mi ale přijdou až moc překonbinované. Od Androidu 5 se mi ten design líbí a nechtěl bych Android s nádstavbou. Starší verze čistého Androidu vypadali hrozně a měli strašně málo funkcí. Takže jsem používal nádstavbu Htc Sence. Teď používám čistý Android 5. Až budu mít mobil s Androidem 7 budu úplně spokojený – správa oprávnění, změna všech tapet, multiwindow, zkratky aplikací…..

Zdenek87

zdenek87 0

z aplikace
7.11.2016 9:11

nejlepší byli ty trojrozměrné v trojce

Zdenek87

zdenek87 0

z aplikace
7.11.2016 9:13

* oprava: ty trojrozměrné ve čtverce.

Radegast12

Radegast12 0

9.11.2016 18:03

Já stále používám 3D ikony ve stylu KITKAT 4.0 (Cobalt Icon Pack), stejně tak opravdu černé a 3D prostředí (Blue Hydra Theme).

RSS (komentáře k článku)