Knocki: krabička, která promění stůl či zeď v dálkové ovládání

knocki_ico

Na crowdfundingovém webu Kickstarter najdete celou řadu zajímavých projektů, které mají šanci dojít až do podoby reálného produktu. Nás v uplynulém týdnu zaujalo zařízení Knocki, které dle oficiálního popisu autorů poskytuje možnost ovládání funkcí jiných zařízení prostřednictvím ploch kolem vás.

https://www.youtube.com/watch?v=2zKC1GC4FJ4

Knocki: ťuky, ťuk!

Základní pointa je jasná a relativně jednoduchá: Knocki promění jakýkoli povrch, na který ho umístíte, v chytré dálkové ovládání. Má tak nabídnout “nejjednodušší, nejpřirozenější a dostupný způsob, jak ovládat svět kolem sebe.” Knocki je malé bezdrátové zařízení, která okamžitě promění obyčejné plochy (stěny, stoly, dveře, nábytek, pracovní desky a další) ve výkonné a snadno přístupné ovladače vašich oblíbených zařízení.

Praktické použití je prosté: zařízení položíte na nějaké místo, ze kterého pak budete klepnutími na plochu aktivovat či deaktivovat zvolené funkce. Jako názorný příklad může posloužit následující obrázek, kdy dvěma klepnutími rozsvítíte/zhasnete světla, třemi spustíte vyhledávání mobilního telefonu a čtyřmi vyvoláte poplach. Na rozdíl od ovládání chytrým telefonem nemusíte hledat po pokoji a taškách mobil – k vašim službám je připravena třeba zeď, kterou najdete vždy na tom samém místě.

Knocki můžete třeba připevnit na zeď Knocki můžete třeba připevnit na zeď

Na jedno gesto lze navázat více akcí současně, takže například dvojí poklepání na konferenční stolek v obýváku může zapnout televizi, zatáhnout žaluzie a ztlumit osvětlení pokoje.

Na jedno gesto lze navázat více akcí současně Na jedno gesto lze navázat více akcí současně

Podívejme se nyní v bodech, jaké funkce může toto zařízení ovládat:

 • Rozsvěcení a zhasínání světel.
 • Nalezení ztraceného telefonu skrze vyzvánění.
 • Nastavení požadované teploty v pokoji.
 • Upozornění, že někdo klepe na dveře.
 • Aktivace alarmu.
 • Upozornění na e-mailové zprávy.
 • Chytrý zámek telefonu.
 • Ovládání přehrávače hudby.
 • Nastavení speciálních režimů prostředí.
 • Upozornění členů domácnosti při příchodu a odchodu.
 • Nastavení či ztišení budíku.
 • Zapnutí kávovaru a dalších spotřebičů.

Zařízení můžete mít po bytě rozmístěno více, přičemž každé bude zastávat a obsluhovat jiné funkce.

Více zařízení poskytne různé funkce Více zařízení poskytne různé funkce

Knocki se snaží být nejjednodušším způsobem, jak ze stávajícího domova udělat “chytrou domácnost” bez nutnosti dodatečné elektroinstalace, náročné instalace a vysokých nákladů.

Nastavení provedete z chytrého telefonu

Proč o tomto produktu píšeme na stránkách, věnovaných Androidu? Protože právě z chytrého telefonu s tímto operačním systémem (nebo s iOS) můžete zařízení konfigurovat. Nejprve ho totiž připojíte k Wi-Fi, následně pomocí aplikace v telefonu nastavíte vše ostatní. Z jednoho telefonu tak snadno ovládnete všechny ovladače po celém domě. Knocki pak připevníte na zvolený povrch a můžete si nadefinovat až deset gest pro různé akce. Zařízení pak funguje i bez přítomnosti mobilu, může však spolupracovat s dalšími aplikacemi.

Nastavení provedete z chytrého telefonu Nastavení provedete z chytrého telefonu

26 dnů před koncem kampaně na Kickstarteru se podařilo místo plánovaných 35 tisíc dolarů (asi 834 tisíc korun) vybrat již 715 000 dolarů (17 milionů korun). Nejlevnější varianty podpory za 59 a 69 dolarů jsou již rozebrány, takže pokud byste o toto zařízení měli zájem, budete si muset připravit 79 dolarů za kus (asi 1900 Kč). Předpokládaný termín zahájení dodávek je prosinec 2016.

Zdroj: kickstarter.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)