Jak zlepšit přesnost určování polohy telefonu přes GPS
- Návody
- Karel Kilián
- 5.12.2018
- 28
Součástí základní výbavy dnešních chytrých telefonů je prakticky ve všech případech mimo jiné modul GPS. Používá se k určování polohy pro další využití v aplikacích. Typické je například využití v navigačních aplikacích či nejrůznějších programech, jež v okolí vyhledávají podniky dle zadání uživatele. V řadě případů stačí přesnost na stovky metrů, kterou lze v obydlených oblastech dosáhnout i bez satelitního družicového systému. Podstatně přesnější určení pozice však budete potřebovat třeba při navigaci, hledání kešek nebo hraní her v rozšířené realitě (např. Pokémon Go či Ingress). Co ale dělat v případě, že přesnost určování polohy telefonu přes GPS neodpovídá vašim představám? Na to se pokusíme nabídnout několik řešení v tomto článku.
Co je GPS a co má vliv na přesnost určování polohy telefonu?
Před tím, než se pustíme do řešení problémů, je užitečné pochopit, jak to celé vlastně funguje. GPS je zkratka pro Global Positioning System (globální systém pro určování polohy). Technologie byla vyvinuta americkou armádou v roce 1973, až v roce 1995 však byla uvolněna pro civilní účely. Zpočátku systém používal 24 satelitů, aktuálně je na oběžné dráze 31 družíc systému GPS. Zařízení komunikuje s těmito satelity přes GPS anténu, která je součástí hardwarové výbavy většiny dnešních telefony a tabletů. Tento hardware je propojen přes ovladač se softwarem. Proto existují tři možné zdroje chyb při práci se signálem GPS v telefonu:
- Počet viditelných satelitů GPS v aktuálním místě.
- Kvalita antény GPS v telefonu.
- Implementace ovladače v operačním systému.
Zapněte režim vysoké přesnosti
Chcete-li, aby váš telefon disponoval dostatečnou přesností určování polohy, čeká vás důležitá otázka: jste ochotni obětovat tomu i nižší výdrž baterie na jedno nabití? Používání GPS je totiž poměrně náročné na odběr elektrické energie a projeví se v rychlosti spotřeby akumulátoru. Samozřejmě GPS lze povolovat a zakazovat manuálně, navíc většina aplikací po svém ukončení také skončí s používáním GPS modulu.
Aby telefon využíval k určování polohy satelity GPS, je nutné jít do systémového nastavení, konkrétně do sekce Poloha. Zde pak přejděte do sekce Režim určování polohy a zvolte první možnost Vysoká přesnost. Druhý režim Úspora baterie (zpravidla výchozí) je sice energeticky méně náročný, musí se však spoléhat na buňky základnových stanic, okolní přístupové body a vyžaduje připojení k Internetu. Například uprostřed lesa či polí je „záchytných bodů“ jen velmi málo, takže odchylka od reálné polohy může být i v řádech kilometrů. Je tedy zřejmé, že například pro automobilovou navigaci je takové zjištění pozice zcela nedostačující.
Aktualizujte data A-GPS
Když zařízení navazuje komunikaci se satelity, teoreticky postupně zkusí všechny dostupné družice, což ovšem může trvat i několik minut. Existuje však cesta, kterou si chytřejší zařízení usnadňují život: po inicializaci se dotazují jen těch satelitů, které má smysl s ohledem na dané místo hledat. Pokud tedy někdo nastaví telefon v Číně na družice viditelné z této země, může po prvním spuštění v Česku trvat poměrně dlouho, než přístroj pochopí, že se ocitl o několik tisíc kilometrů mimo.
K nápravě tohoto problému poslouží osvědčený nástroj GPS Status & Toolbox, který dokáže smazat a stáhnout takzvaná data A-GPS. V praxi to funguje takto: spustíte aplikaci GPS Status & Toolbox a klepnete kamkoli na obrazovku, aby se zobrazila nabídka. V postranní nabídce pak přejdete do sekce Správa stavu A-GPS, poté stisknete tlačítko Resetovat. Celý proces opakujte, přičemž v dialogu zvolte Stáhnout.
Udržujte signál GPS aktivní
Jedním z problémů, na které můžete narazit, je vypínání GPS při přechodu z jedné aplikace do druhé. To se děje z důvodu šetření baterie – pokud by totiž GPS byla připojená neustále, vydržel by mobil zhruba něco mezi třemi a šesti hodinami. Pokud ale například hrajete Pokémon Go a chcete se podívat na poslední novinky v nějaké aplikaci, bude GPS vypnuta. Opětovné zjištění polohy pak může chvilku trvat, v krajních případech se protáhne i na minuty. Pokud zápolíte s tímto problémem, můžete ho zkusit vyřešit tím, že ponecháte GPS spojení aktivní. K tomu je třeba nainstalovat aplikaci, která bude GPS udržovat. Je to jednoduchý program, který vlastně nedělá nic jiného, než že se neustále dotazuje na polohu, čímž udržuje GPS aktivní. Důrazně ale upozorňujeme, že pokud program zapomenete nechat běžet, významně se to podepíše na výdrži baterie.
Zjistěte, zda problémy s GPS jsou hardwarového nebo softwarového rázu
S nástrojem GPS Essentials můžete provádět diagnostiku, zda je signál GPS slabý z důvodu problému hardwaru nebo softwaru. V hlavní nabídce GPS Essentials klepněte na nabídku Satellites, a pak sledujte, jak se telefon připojuje k satelitům. Pokud nenajde žádné satelity, pak může být příčinou rušení kovovými objekty kolem vás, závada a telefonu, nebo hardware GPS nefunguje správně. Pokud se satelity objeví, ale GPS data jsou zjevně v nepořádku, pak problém bude v softwaru a mělo by ho jít vyřešit tipy v tomto článku.
Pořiďte si externí přijímač GPS
Pokud je GPS ve vašem telefonu nedostačující a vy právě neplánujete výměnu mobilu, může být řešením koupě externího přijímače. Ten se spojuje s telefonem přes Bluetooth a zpravidla se nabíjí stejným typem nabíječky. Například Garmin GLO pořídíte za cenu kolem 2500 Kč, v nabídce českých e-shopů jsou k dostání i další obdobné produkty s nižší cenovkou. Obecně je toto řešení zpravidla levnější než koupě nového telefonu.
Máte nějaké další tipy a triky, jak zlepšit přesnost určování polohy telefonu přes GPS? Pokud ano, budeme rádi, když se o ně podělíte v komentářích pod článkem!
Zdroj: androidpit.com.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (28)
Přidat komentář