Jak smazat data, která o vás Google uchovává a proč byste to měli udělat?

co vše o nás google ví

To, že o nás Google shromažďuje velké množství osobních dat není žádným tajemstvím. Tato data slouží především k doporučení co nejlepšího obsahu ve službách, jako aplikace Google, YouTube či Google Play. Kromě toho pak samozřejmě slouží také k marketingu a zobrazení co možná nejrelevantnějších reklam. Jak tato Google data smazat a proč byste tak měli vůbec konat?

Google v současné době poskytuje uživatelům větší kontrolu nad konečným osudem dat, které o vás shromažďuje. To znamená, že vám dává možnost automaticky mazat data v pravidelných, opakujících se intervalech. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak váš Google účet nastavit tak, aby je pravidelně mazal. Nejprve si však pojďme data uspořádat do tří různých kategorií:

  • Historie webu a aplikací – sem patří veškerá hlasová a zvuková data, které Google získává prostřednictvím Google Asistenta a dalších aplikací, které se pak synchronizují s vaším Google účtem. Dále sem patří samozřejmě historie prohlížení v Google Chrome
  • Vyhledávání a sledování obsahu na YouTube
  • Historie Google Map a údaje o GPS poloze

Všechna tato data jsou přístupná v ovládacím panelu aktivity ve vašem Google účtu. Než se ovšem dostaneme k nastavení automatického mazání, pojďme si říci pár slov o tom, proč byste to měli udělat. Jeden z hlavních důvodů je zvýšené soukromí. Zejména pokud Google ví, kde se pohybujete. Historie na YouTube sice není nijak extra nebezpečná a americký gigant o vás v podstatě nemá co zjistit. Neeviduje vaše jméno, bankovní informace či jiná data. Tyto informace Google zpracovává odlišným způsobem a má pro to samostatné nástroje. Mazat i tyto data má však dle nás smysl. Google vám totiž nabídne relevantnější obsah. Lidé se mění a náš vkus se neustále vyvíjí, což znamená, že obsah, který by nás zajímal před rokem nás nemusí zajímat teď. Kromě toho vám budou zobrazovány také relevantnější reklamy.

Jak tedy automaticky smazat vaše Google data?

Proces je téměř identický na telefonech i webu. My jsme se zaměřili na druhý způsob, tak si pojďme ukázat, jak smazat vaše Google data přes webové rozhraní:

  1. Přejděte na hlavní panel vaší Google aktivity (je třeba být přihlášený v Google Chrome na vašem účtu)
  2. V levém panelu klepněte na “Ovládací prvky aktivity”
  3. Vyberte si data, která chcete spravovat a následně klepněte na “Spravovat aktivitu”
  4. Na další stránce klepněte na “Vybrat automatické mazání” pod ikonkou kalendáře
  5. Zvolte si čas automatického mazání (3 nebo 18 měsíců)
  6. Uložte změny tím, že klepnete na tlačítko “Další”

Mažete vaše Google data?

Zdroj: lifehacker.com

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jeho prvním telefonem byl iPhone 3G. U Applu zůstal dodnes, ovšem zajímají ho i ostatní technologie, mezi něž patří i Android. Rád sportuje a v… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)