Jak na mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo?

Jak na mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo?

Dnešní chytré telefony zpravidla umí využívat k určování polohy několik satelitních pozičních systémů. Výhodou je, že pokud některý z nich přestane fungovat, nepřijdete o možnosti plynoucí z určování přesné pozice – například automobilovou či pěší navigaci. Ukážeme vám, jak na můžete mobilu poznat výpadek navigačního systému Galileo (nebo kteréhokoli jiného)?

Obsah článku

Satelitní systémy k určování polohy

Patrně nejznámějším a nejpoužívanějším systémem je americký GPS (Global Positioning System), jehož zkratka je často nesprávně používána k souhrnnému označování těchto technologií. Globální družicový polohový systém provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických byl původně určen pro vojenské účely. Až v roce 2000 byla odstraněna selektivní přesnost a dostupnost signálu, což znamenalo jeho otevření pro civilní účely.

Ilustrace družice GPS na oběžné dráze bloku IIFIlustrace družice GPS na oběžné dráze bloku IIF

Proč nestačí GPS, ale máme tu řadu dalších, víceméně podobných systémů, využívající družice k určování polohy? Z prostého důvodu: stejně, jako v roce 2000 USA GPS zpřístupnily, ji mohou zase vypnout nebo jiným způsobem omezit. Proto se další subjekty intenzivně snaží o vybudování alternativy.

V současnosti jsou k dispozici čtyři globální satelitní poziční systémy, které jsou v různé fázi vývoje. Například zmiňované Galileo běží v tuto chvíli ve zkušebním provozu a s jeho ostrým spuštěním se počítá až v roce 2020. Proto je nedávný výpadek navigačního systému Galileo svým způsobem pochopitelný. Ostatně v úvodní fázi se s problémy potýkal i dnes stabilní GPS.

Jak poznat výpadek navigačního systému Galileo?

Tuto kapitolu začněme stručným přehledem, jaké družicové systémy pro určování polohy vlastně současné telefony mohou podporovat:

  • GPS – americký systém, budovaný od roku 1980.
  • GLONASS – ruský systém, který pokrývá celý svět od roku 2011.
  • Galileo – evropský systém, který bude dokončen v roce 2020.
  • BeiDou – čínský systém, který dosáhne plné operační schopnosti při kompletním systému všech družic v roce 2020.
  • QZSS – japonský regionální systém, jehož signál u nás nezachytíte

Jak zjistit, které systémy podporuje váš mobilní telefon? Buď se spolehnete na deklaraci výrobce, nebo si to můžete zkusit sami – v prosinci loňského roku jsme na toto téma připravili článek Podporuje váš telefon navigační systém Galileo, Beidou nebo Glonass? Vyzkoušejte to.

Jak poznat výpadek navigačního systému Galileo?Jak poznat výpadek navigačního systému Galileo?

A jak tedy poznat výpadek navigačního systému Galileo, kterého jsme byli svědky od 13. do 18. července? V podstatě vám bude stačit jakákoli aplikace, zobrazující dostupné satelity. Nám se v tomto směru osvědčil program GPSTest od barbeauDev, který je v Obchodě Play dostupný zdarma.

GPSTest
GPSTest

Nastal výpadek navigačního systému Galileo?

Aplikace GPSTest zobrazuje průběžně aktualizovaný přehled všech družic pozičních systémů, které váš telefon v daném místě a okamžiku „vidí“. Kromě otestování funkčnosti a schopností samotného přístroje můžete díky němu poznat výpadek navigačního systému Galileo či kteréhokoli jiného.

GPSTest podporuje:

  • GPS (L1, L2, L3, L4, L5)
  • Galileo (E1, E5, E5a, E5b, E6)
  • GLONASS (L1, L2, L3, L5)
  • QZSS (L1, L2, L5, L6)
  • BeiDou/COMPASS (B1, B1-2, B2, B2a, B3)

Aplikaci stačí spustit na nějakém místě s dostatečným výhledem na oblohu (ideálně do všech světových stran). Postupně vypíše všechny satelity, které „vidí“, a označí je příslušnými vlaječkami. Kromě toho poskytne informace o zeměpisných souřadnicích, nadmořské výšce, rychlosti, čase, přesnosti a počtu satelitů použitých k výpočtu polohy.

U každé položky je několik důležitých informací:

  • ID – identifikační číslo satelitu.
  • GNSS – identifikace globálního družicového polohového systému (vlajkou).
  • CF – pásmo, na kterém telefon s družicí komunikuje.
  • C/N0 – poměr výkonu signálu k spektrální výkonové hustotě šumu (slouží ke zjištění kvality přijatého signálu).
  • Stav – zde můžete narazit na tři písmena. E indikuje, že přijímač získal efemeridy – údaje o predikované poloze družice na oběžné dráze. A znamená, že modul telefonu zná almanach, obsahující celou konstelaci satelitů. U značí, že daný satelit byl telefonem použit při výpočtu aktuální polohy.
  • Elev – elevace neboli výška satelitu nad obzorem, udávaná ve stupních.
  • Azim – azimut neboli směr, ve kterém se satelit nachází vůči směru na sever.

Jak tedy poznáte, že nastal výpadek navigačního systému Galileo? Jednoduše tak, že v aplikaci GPSTest neuvidíte jeho satelity. Tak tomu bylo i v uvedeném období, kdy evropský systém pro určování polohy postihl šest dnů trvající výpadek. Podmínkou samozřejmě je, že váš systém musí Galileo podporovat, což si můžete ověřit právě nyní, kdy funguje.

Zažili jste někdy výpadek navigačního systému?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)