Jak funguje dotykový displej?

No Image-02

kapacitni_displejJiž delší dobu se zabývám, jak vlastně dotykové displeje fungují a jaká technologie je pro jaké zařízení nejlepší. V tomto článku se podíváme, jak funguje kapacitní dotykový displej, kterým je vybavena i T-Mobile G1 běžící na OS Android a ne jen on.

 

Jak už název napovídá, hlavní princip této technologie bude kapacita. Pro ty z Vás, kterým pojem kapacita z elektrického hlediska nic neříká, pokusím se laicky vysvětlit. Je to rozdíl intenzity(polarity) nábojů dvou protilehlých pólu. V přírodě se nejčastěji s tímto jevem můžeme setkat například při bouřce, kdy různě nabité částice z mraku přeskočí na zem a způsobí blesk, čím větší je tento náboj (kapacita) tím větší blesky se vytvářejí.

U telefonu s tuto technologii, je displej pokryt tenkou vodivou vrstvou (mrak) a jelikož lidské tělo je elektricky vodivé, tak při dotyku prstem (zem) vznikne pomocí kapacity, mezi telefonem a prstem uzavřený elektrický obvod. Podle této informace může telefon přesně určit dotyk vašeho prstu.

341px-TouchScreen_capacitive_svgVýhoda této technologie je, že je velice levná na výrobu a mechanický odolná. Nevýhodou je, že pro dotyk potřebujete používat vodivé předměty. Klasický stylus k PDA není tedy možné použit, musíte sáhnout po upraveném stylusu pro kapacitní telefony.

Teď už víte, jak Váš displej v telefonu funguje a dokážete si jednoduše odvodit co mu prospívá a co ne? Když například dotykový displej umastíte, což je asi nejčastější příčina snížené citlivosti, stačí otřít a vše funguje lépe. Taky jistě víte, že v nevodivých kožených rukavicích s ovládáním displeje příliš nepochodíte.

Obecně jakýkoli nevodivý předmět mezi prstem a telefonem při dotyku stěžuje telefonu práci v rozpoznání doteku..

Další technologie, se kterými se můžete setkat u dotykového displeje, jsou:

  • Rezistivní displeje
  • Dotykové displeje s infračerveným zářením
  • Displej s povrchovou akustickou vlnou
archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-04

Pár rad nejen pro Android nováčky

archiv archiv archiv
3 min. uložit na později
Screenshot-emulator

Jak naistalovat Aplikaci do Android Emulátoru?

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
htc-logo-1

HTC Hero

Recenze telefonů archiv archiv
8 min. uložit na později
No Image-01

Quickforward – jednoduché přesměrování

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
No Image-02

Astro – File manager pro Android

archiv archiv archiv
2 min. uložit na později
Jak na root telefonů a tabletů Nexus s OS Android 5.0 Lollipop

Aplikace pro android v Pythonu

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později

Komentáře (0)