TOPlist

IP Webcam – androidí špeh

james-bond-logo_00000

Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našeho života a kromě prvotních funkcí (telefonování a textové zprávy) dnes využíváme tyto přístroje ke spouště dalších užitečných věcí. Přítomnost fotoaparátu a bezdrátových technologií nám otevírá bránu ke spoustě dalších využití. Co použít telefon jako bezdrátovou IP kameru, která za Vás pohlídá zlobivou přítelkyni, nezbedného souseda nebo majetek v době vaší nepřítomnosti? Aplikace IP Webcam to dokáže neuvěřitelně snadno a za pomocí jednoho kliknutí se váš telefon promění v nástroj špiónů. A navíc vás to nebude stát ani korunu.

Rozcestník

 1. První spuštění a základní nastavení IP Webcam
 2. Spuštění serveru
 3. Přístup k IP kameře
 4. Používání aplikace IP Webcam v praxi
 5. Závěr
 6. Klady
 7. Zápory

IP Webcam

Už při vyslovení názvu aplikace je jasné, co nám a našemu androidímu miláčkovi nabídne. Díky fotoaparátu, bezdrátovému připojení (Wi-Fi a mobilní internet) a chytrému systému Android proměníme náš telefon na bezdrátovou IP kameru, jejíž obraz můžeme sledovat na obrazovkách svých počítačů, ať už v domácí síti, nebo kdekoliv jinde na planetě s přístupem na internet. Nastavení aplikace je skutečně jednoduché a v případě přehrávání obrazu v lokální síti (přes Wi-Fi) není skutečně nutné nastavovat vůbec nic a jedním kliknutím je spuštěn server, na který se snadno z počítače připojíme. Zkušenější uživatelé mohou na svém modemu/routeru přesměrovat porty a umožnit tak přístup na IP kameru z vnější sítě (z internetu). Živý přenos obrazu můžete sledovat přímo ve svém prohlížeči, v libovolném přehrávači, jiném androidím telefonu nebo využít fotoaparát přístroje jako webkameru pro Skype. To vše bez nutnosti cokoliv složitě nastavovat v telefonu a bez instalace dalších programů do počítače.

První spuštění a základní nastavení

Hned po spuštění aplikace na nás vyskočí úvodní obrazovka, která se skládá ze základních voleb a nastavení. Jak jsem zmínil v úvodu, pro zahájení vysílání obrazu není nutné nic měnit a po spuštění serveru můžeme obraz ihned sledovat. Přesto se hodí aplikaci přizpůsobit výkonu telefonu a možnostem sítě.

Video preferences

 • Resolution – rozlišení přenášeného videa. Čím vyšší, tím větší kvalita, ale také roste datový tok.
 • Quality – kvalita přenášeného videa (0-100)
 • Orientation – landscape/portrait mód
 • Use front facing camera – použití přední kamery
 • FPS limit – počet přenášených snímků za sekundu
 • Focud mode – režim zaostřování (standardní/manuální/nekonečno)

20120510 232535

Connection settings

 • Login/password – jednoduché nastavení loginu a hesla pro ochranu proti nežádoucím přístupům
 • Primary address family – IPv4/IPv6
 • Port – nastavení portu, na kterém bude komunikace probíhat

20120510 232737

Misc

 • Audio mode – nastavení  zvuku při přenosu (zapnut/vypnut/jenom zvuk)
 • Disable notification – zabrání jiným aplikacím zobrazovat notifikace
 • Prevent going to sleep – zamezí uspání zařízení (vypnutí displeje a podtaktování)

20120510 232741

Spuštění serveru

Spuštění serveru a tedy i samotného vysílání obrazu zajistí úplně spodní volba Start server. Pro spuštění serveru je nutné být připojen k internetu pomocí Wi-Fi nebo mobilního připojení.

Přehrávání v lokální síti (LAN)

Jste-li připojeni přes Wi-Fi do své domácí sítě, přístup k vaší IP kameře je skutečně jednoduchý. Po spuštění serveru vám IP Webcam ve spodní části vypíše IP adresu a port, na kterém je přenos přístupný. Tuto adresu i s portem stačí vložit do vašeho prohlížeče, čímž se na IP kameru připojíte.

20120510 234934

Přehrávání z vnější sítě (internetu)

V případě, že je IP kamera a klient umístěn v jiné síti, je připojení o něco složitější. V principu se samozřejmě jedná o stejnou věc, nicméně je vám asi jasné, že adresa 10.0.0.x patří do vnitřní sítě, takže tu klient do adresního řádku zadat nemůže, protože by prohledával vlastní vnitřní síť, kde se přístroj nenachází. Jak to tedy udělat a co je k tomu potřeba?

Abychom se mohli připojit na IP kameru z vnější sítě (internetu), musí být splněna dvě kritéria:

 • telefon musí na internet přistupovat přes veřejnou IP
 • v případě NATu musí být správně nakonfigurován modem/router

Veřejná IP adresa je nutná k tomu, aby byl server viditelný z vnější sítě. Zda máte veřejnou IP adresu záleží na vašem poskytovateli internetového připojení.

Máte-li doma modem/router, je potřeba také přesměrovat port přenosu na určitý počítač, protože klient pošle požadavek na modem/router a ten musí vědět, na který počítač se obrátit.

Tato problematika je poněkud rozsáhlejší, proto předvedu jen příklad nastavení v „obyčejné“ domácí síti čítající několik PC a VDSL modem.

Přesměrování portů

Jelikož je přesměrování portů přiřazováno určité IP adrese v síti, je vhodné si pro častější přistupování k serveru z vnější sítě nastavit IP adresu serveru napevno a nenechat ji přidělovat náhodně pomocí DHCP serveru. To platí obecně, v případě telefonu s Androidem je to však možná složitější a vyplatí se vždy změnit IP adresu ve webovém rozhraní modemu. Záleží na situaci.

Do webového rozhraní se dostaneme zadáním IP výchozí brány (možné zjistit v příkazové řádce zadáním „ipconfig“). Budeme vyzváni na zadání uživatelského jména a hesla. To může být výchozí (viz návod k modemu) nebo změněno uživatelem.

1 small

Webové rozhraní se samozřejmě liší dle použitého zařízení, vždy však hledejte pojmy NAT, Virtual server, Port forwarding apod. Jednoduše tedy v položce Virtual Server přidám nové spojení pro adresu 10.0.0.34 (IP adresa telefonu, v případě automatického přidělování může být pokaždé jiná) a port 5801 (TCP i UDP).

2 small

Samozřejmostí je také znalost své vlastní vnější IP adresy. Tu zjistíte například zde.

Nakonec stačí do prohlížeče na straně klienta zadat vnější veřejnou IP adresu serveru a port, který je přesměrovaný a nastavený v aplikaci IP Webcam. V mém případě tedy 90.180.95.xxx:5801.

serrvers

Návod pro spoustu dalších přístrojů naleznete zde.

Příštup k IP kameře

Po zadání adresy, kterou nám IP Webcam neustále připomíná ve spodní části displeje telefonu, do internetového prohlížeče, se nám zobrazí stránka nazvaná Android Webcam Server. Znamená to, že připojení k přístroji bylo úspěšné a díky tomuto rozhraní můžeme kameru v telefonu ovládat a sledovat dění přímo na monitoru počítače.

webcam small

Aplikace nám umožní několik možností přehrávání obrazu z kamery – otevření v přehrávači, otevření okna pro ovládání kamery, přehrávání přímo v prohlížeči, využití tinyCam Monitor pro přehrávání na jiném androidím přístoji, použití kamery pro program Skype, pořízení snímku atp.

Spuštění v přehrávači videa

Volba Open stream in media player pošle do prohlížeče odkaz na stream, který můžeme spustit v libovolném přehráváči (a tuto volbu podporuje). Mně se osvědčil doporučovaný přehrávač VLC, který neměl se spuštěním streamu žádný problém. Odkaz však lze samozřejmě použít kdekoliv.

vlc small

Při tomto způsobu přehrávání je pro ovládání kamery nutné zvolit v prohlížeči ještě druhou možnost (Open remote control panel), která zobrazí skromnou nabídku pro zapnutí/vypnutí LED blesku, automatickému zaostření, pořízení snímku a přehrávání zvuku.

remote

Spuštění v prohlížeči

Velmi rychlý a snadný přístup spočívá v přehrávání videa přímo v prohlížeči. To se děje za pomocí Java pluginu, který musíte mít nainstalovaný, a je možné v prohlížeči sledovat i ovládat kameru. Poslouží k tomu volba Use java browser plugin.

browser small

Přehrávání na jiném androidím zařízení

Chcete-li mít kontrolu nad obrazem z kamery i na jiném androidím telefonu, je potřeba doinstalovat programy, které takovou funkci umožňují. Příkladem je aplikace tinyCam Monitor nebo IP Cam Viewer. V těchto programech jednoduše nastavíme IP adresu a port, případně login a heslo pro přístup. Návod na zprovoznění obou aplikací je přístupný přímo z webového rozhraní IP kamery.

IP Cam Viewer Basic
IP Cam Viewer Basic
tinyCam Monitor
tinyCam Monitor

Použití IP kamery pro Skype a další funkce aplikace

Chcete uskutečnit videohovor s přáteli a chybí vám webkamera? I tento problém může vyřešit IP Webcam v kombinaci s oblíbeným programem Skype  (nebo jiným programem pro volání). Nastavení webové kamery je velmi snadné a opět nám k tomu poslouží návod, který je k dispozici přímo ve webovém rozhraní kamery pod položkou Connect to PC for use with Skype and other videochats.

skype2

Mezi další funkce patří pořízení snímku v plném rozlišení, sledování aktuálního snímku nebo záznam zvuku. To nalezneme pod možnostmi Take full-resolution photoDownload immediate video frame, respektive URL for compressed audio stream.

Používání aplikace v praxi

Aplikace zaujala svým snadným ovládáním, kdy po spuštění stačilo potvrdit volbu Start server a na počítači jsem již mohl sledovat živý obraz. Velice se mi líbila možnost přehrávání z prohlížeče, přehrávače, v jiném androidím přístroji, Skypu a dalších programech, které podporují kodek MJPEG. V lokální siti fungoval přístup ke kameře bez nutnosti cokoliv nastavovat, v případě přístupu z internetu bylo logicky nutné přesměrovat porty na modemu, což dnes není problém a zvládne to mírně pokročilý uživatel.

Telefon dokázal přenášet obraz i v případě zhasnutného displeje, což o něco snížilo spotřebu. Procesor se však podtaktoval a nedokázal dodat potřebný výkon, což se projevilo snížením snímkovací frekvence (počet snímků za sekundu) a neplynulostí obrazu. V tomto případě si musíme dát pozor také na napájecí politiku, aby se nám nestalo, že se přístroj po pár minutách sám odpojí od sítě Wi-Fi (či 3G). Spotřeba baterie je opravdu vysoká a na nasazení desítek hodin sledování můžeme rovnou zapomenout.

Občas se mi bohužel stalo, že se po ukončení a znovuspuštění serveru nešlo na počítači ke kameře přihlásit a pomohl až restart telefonu.

Závěr

IP Webcam zaujme svou jednoduchstí a spolehlivostí. Po spuštění aplikace je otázkou několika sekund a můžeme sledovat živý obraz na PC. Přidejme si k tomu výběr z více možností přístupu ke kameře a jednoduché ovládání a tato aplikace se stává šikovným pomocníkem při šmírování nebo hlídání majetku či osob. Nevýhou je logicky vysoká spotřeba baterie, kvůli které není možné bez externího zdroje používat telefon jako kameru dlouhodobě. Přenos je možné uskutečnit i přes mobilní internet, to je však v České republice skoro utopie kvůli vysokým cenám, špatnému pokrytí a FUP.

Klady

+ Zdarma
+ Velice jednoduché ovládání
+ Možnost přístupu z vnější sítě (internetu)
+ Dokáže fungovat i při vypnutém displeji

+ Možnost sledování v prohlížeči, přehráváči i v jiném androidím přístroji
+ Možnost použít telefon jako webovou kameru v komunikačních programech

Zápory

– Vysoká spotřeba baterie

IP Webcam
IP Webcam

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (28)