Incognito mode v Google Play Store ochrání vaše osobní data

Incognito mode v Google Play Store

S rostoucím užíváním různých aplikací a sociálních sítí se Google snaží zvyšovat i internetovou bezpečnost a chránit soukromí svých uživatelů. Proto chce do svého Play Store (nebo taky Obchod play) zavést incognito mode (anonymní mód), který by měl zamezit škodlivým aplikacím sbírat data o uživateli a zakázat instalovat další skryté aplikace.

Zná to určitě každý uživatel chytrých telefonů. Stáhne si suprovou aplikaci nebo hru, která na něj vykoukla v reklamě na Instagramu nebo Facebooku, a s nadšením ji stahuje a instaluje. To první, co na něj vyskočí místo klasického menu, je požadavek aplikace na přístup ke kontaktům, obrázkům, poloze, hudbě, foťáku, velikosti kalhot a vysvědčení ze střední. „No co, ta appka za to přece stojí“ pomyslí si a aplikaci poprvé zapne. Je dost možné, že aplikaci nezapne už nikdy více, ale data, která o něm shromáždila, si bude pamatovat navždy.

Kromě sbírání dat, uživatel často povolí aplikaci, aby stahovala i další, uživatelem nevyžádané soubory. Incognito mode v Google Play Store by tomu všemu měl zabránit. Play Store se dá označit za nejbezpečnější způsob, jak stahovat aplikace pro android. I přesto se snaží posouvat bezpečnost svých služeb ještě o něco dál.

Je ale třeba mít na paměti, že Play Store není jediným způsobem, jak stahovat aplikace. Je tu ještě například F-Droid, Amazon Appstore anebo si uživatelé mohou stáhnou aplikace přímo z prohlížeče. V Androidu 8 jsme museli stahování aplikací třetích stran povolit. V Androidu 9 jsme toto povolení museli udělit každé jednotlivé aplikaci zvlášť. Nové opatření od Googlu by mělo také připomínat, že jsme tato povolení udělili a jestli je třeba nechceme vypnout.

Sice se ještě neví, kdy Incognito mode v Google Play Store vyjde, ale dá se čekat, že v Googlu zahálet nebudou.

Jak chráníte svá data?

Zdroj: xda, anauth

Tomáš Smutný
O Autorovi - Tomáš Smutný

Jeho první telefon byl starý Sony Ericsson s černobílým displayem a anténou. Jenže ho dostal v době když ostatní kupovali telefony s barevným displayem. Když… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)