Historie polohy Google – velký bratr zaznamenává každý váš krok

Historie polohy Google

Pokud vlastníte mobilní přístroj se systémem Android, je velmi pravděpodobné, že máte rovněž aktivní službu Historie polohy Google. Ačkoliv zkušenější uživatelé o této službě dávno vědí a nejedná se zdaleka o nic nového, spousta běžných uživatelů o sledování polohy Googlem vůbec neví. Pojďme si ve dnešním článku říci, co se pod touto službou ukrývá, jak ji spravovat a prohlížet jednotlivé záznamy.

Historie polohy Google – o co jde?

Již při prvním spuštění telefonu a úvodním nastavení se nás Google táže, zda chceme službu aktivovat a stručně nás informuje o její funkci. Historie polohy nepřetržitě sbírá data o naší poloze pomocí okolních sítí Wi-Fi, zaměření sítí či nejpřesněji pomocí GPS. Tato data se postupně shromažďují bez našeho vědomí a Google tak přesně ví, kudy s telefonem putujeme. Jelikož ne vždy je možné zaměření pomocí GPS, určení polohy je často spíše orientační v závislosti na přesnosti měření pomocí mobilní sítě a okolních sítí Wi-Fi. Tento způsob je ale zároveň šetrnější k vaší baterii – zaměření pomocí GPS je totiž poměrně “žravé”. Zaměření polohy pomocí GPS použije Google rovněž vždy, když se o to pokusí jiná aplikace.

Pushpin marking location on map

Hlavním smyslel je zlepšení služeb, tvrdí Google

Ptáte se, proč vlastně vůbec taková služba v telefonu existuje a k čemu ji Google využívá? Především ke zkvalitnění svých služeb, tvrdí tvůrce Androidu. Skvělým příkladem je například Google Now, které vám pravidelně nabízí restaurace a další tipy z vašeho okolí. Stejně tak ví, jak daleko to máte domů, do práce a jaká je nejbližší zastávka kolem vás. A právě tyto informace servíruje díky sesbíraným datům vaší polohy. Využití si mohou najít i další služby a jsme přesvědčeni, že Google data používá rovněž k cílené reklamě.

Historie polohy Google 3

Záznamy lze pohodlně prohlížet

Google se sběrem těchto dat vůbec netají a dokonce nám je umožní přehledně prohlížet. Vše naleznete na stránce maps.google.com/locationhistory, kde se stačí přihlásit ke Google účtu, který používáte ve vašem telefonu. Google šikovně zobrazuje naši polohu přímo v mapce, v levé části si lze vybrat období a ve spodní části prohlížet časový průběh našich přesunů. Se soubory lze dále pracovat – můžeme je exportovat pro práci v dalších programech (například Google Earth), zobrazit časová razítka či historii smazat.

Historie polohy Google 4

Jak tuto funkci vypnout?

Používání služby Historie polohy Google je dobrovolné a kdykoliv se můžete rozhodnout, že již tuto službu nadále používat nechcete. Učinit tak můžete v nastavení v sekci Přístup k poloze, kde lze rovněž definovat, jak přesně může Google vaši polohu zaměřovat, jinými slovy, zda může používat i GPS k nejpřesnějšímu zaměření polohy. Jak jsme již zmínili v předchozích částech článku, tento způsob snižuje výdrž vašeho telefonu.

Používáte tuto službu? Věděli jste o ní?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)