Aplikace Haven promění mobil v bezpečnostní kameru

Program-Haven-promění-mobil

Chcete zjistit, zda ve vašem pokoji či kanceláři neřádí v době vaší nepřítomnosti nekalé živly? Pak máte na výběr z několika možností. Například si můžete pořídit bezpečnostní kameru. V případě, že se vám v šuplíku povaluje postarší mobil nebo tablet, je zde ještě výrazně levnější cesta. Stačí na něj nainstalovat aplikaci Haven, která nabízí řadu zajímavých funkcí.

Obsah článku

Co aplikace Haven slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočtete, že se jedná o bezplatný program s otevřeným kódem. Touto cestou autoři dávají možnost kontroly nad tím, co a jak aplikace vlastně dělá. Protože bezpečnostní kameru můžete potřebovat třeba ve svém pokoji, je ochrana soukromí na předním místě.

Moderní bezpečnostní kamery jsou schopné nejen natáčet a ukládat dění před objektivem, ale také reagovat na další podněty, jako je například pohyb ve vymezeném prostoru nebo hluk. Aplikace Haven jde ještě o něco dál a chytře využívá celou řadu senzorů, jimiž jsou vybavena dnešní zařízení s Androidem. Konkrétně umí registrovat a reagovat na:

  • pohyb a vibrace telefonu (pomocí senzoru zrychlení),
  • pohyb v prostoru snímaném předním nebo zadním fotoaparátem,
  • zvuky v monitorovaném prostředí (pomocí mikrofonu),
  • změnu světla (pomocí snímače okolního osvětlení),
  • odpojení zařízení nebo přerušení napájení.

 

Pokud některý ze senzorů zaznamená narušení (dosáhne nastavené prahové hodnoty citlivosti), umí Haven odeslat zprávu prostřednictvím SMS či zabezpečené komunikační aplikace Signal.

Další informace o celém projektu najdete na oficiálních stránkách. Před instalací je ještě vhodné upozornit na skutečnost, že aplikace je v Obchodě Play prezentována jako beta verze a může tedy obsahovat chyby.

Introducing Haven

Introducing Haven

Jak Haven funguje v praxi?

Po spuštění se uživatele ujme průvodce, který kromě úvodních informací pomůže s nastavením citlivosti otřesů a mikrofonu. V předposledním kroku pak můžete zadat telefonní číslo (v mezinárodním formátu), na které budou odesílány textové zprávy v případě narušení prostoru. Během tohoto procesu aplikace postupně požádá o poměrně bohatou sadu oprávnění, která potřebuje ke svému fungování.

Samotný proces sledování začíná na úvodní obrazovce stiskem tlačítka Start Now. Haven pak odpočítá 30 sekund (kvůli možnosti opuštění prostoru; limit je možné změnit klepnutím) a poté začne se sledováním. Obrazovka telefonu přitom zůstává zhasnutá, takže mobil nepůsobí aktivně. Deaktivace se opět provádí z úvodní obrazovky stiskem tlačítka Deactivate. Zaznamenaná narušení pak najdete v sekci Logs.

Tlačítka ve spodní části obrazovky slouží k nastavení (zleva):

  • Použití předního, nebo zadního foťáku.
  • Nastavení citlivosti na hluk.
  • Nastavení citlivosti na otřesy.
  • Globální nastavení aplikace.

 

V globálním nastavení můžete kromě výše uvedených možností konfigurovat telefonní číslo, aktivovat posílání hlášení přes aplikaci Signal, případně povolit vzdálený přístup přes Tor Onion Service.

V lokálních záznamech jsou pak vypsány všechny zaznamenané události v chronologickém pořadí, u každé je uveden datum, čas, způsob detekce a případně i záznam (např. fotografie či zvuk). Samozřejmě jen lokální ukládání není úplně ideální, neboť byste v případě zcizení zařízení přišli i o pořízené záznamy. Pro takové případy je vhodné použít komunikační aplikaci Signal, která v reálném čase odesílá na druhý telefon pořízené i obrázky či zvukové nahrávky.

Resumé

Pokud potřebujete zjistit, co se děje v nějakém prostoru v době vaší nepřítomnosti, může být aplikace Haven zajímavým řešením. K jejím výhodám patří především otevřený kód, díky kterému si každý (programátor) může zkontrolovat, zda aplikace neprovádí něco jiného než deklaruje. Z dalších kladů jmenujme jednoduché nastavení a ovládání či poměrně solidní výběr typů sledovaných narušení. Ve spolupráci s aplikací Signal pak poskytuje i bezpečný přenos zaznamenaných informací do druhého zařízení.

Fakt, že je o takové aplikace zájem, potvrzuje více než sto tisíc stažení během pouhých dvou týdnů od publikace v Obchodě Play. Průměrná známka 4,0 pak naznačuje převažující spokojenost uživatelů. 9 MB velký balíček můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

zamek_obrazovky_ico

7 způsobů, jak lze obejít zámek obrazovky

Návody Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (0)