TOPlist

GTA San Andreas – počítačová legenda ožívá na Androidu! (první pohled)

gta san adreas featured

Další díl oblíbené herní série Grand Theft Auto (GTA) je dostupný ke stažení na Google Play. Vydání San Andreas pro Android bylo zpočátku provázeno mnoha problémy, které musel Rockstar téměř okamžitě řešit. Po aktualizaci hry se zdá  být vše v pořádku a vy tak můžete bezstarostně hrát a nelitovat toho, že jste do hry investovali 168 Kč. V tomto prvním pohledu se dočtete o tom, jak hra vlastně vypadá a co všechno vám nabídne.

gta san andreas hlavni

Příběh hry

O příběhu San Andreas snad ani nemá cenu více psát. Jedná se totiž o zcela totožnou hru, která původně vyšla pro PC. Jedinou odlišností je předělané ovládání pro dotykové displeje a lepší grafika. Pokud jste ovšem San Andreas nikdy nehráli, snad vám bude stačit informace o tom, že hlavním hrdinou je gangster Carl Johnson („CJ“), který se roku 1992 vrací do svého rodného města Los Santos, aby pochoval svoji zavražděnou matku, sjednotil svůj gang  a pomstil se.

gta san andreas story 1 gta san andreas story 2

Správná optimalizace grafického nastavení aneb klíč k plynulosti

Hru jsme v redakci testovali na telefonu Nexus 4. Tento telefon nedisponuje na dnešní poměry tím nejvýkonnějším železem, i tak jsme ale očekávali mnohem plynulejší zážitek. Vše záleží na tom, jak výkonný je hardware vašeho telefonu. Abychom San Andreas mohli na našem Nexusu 4 hrát opravdu plynule, museli jsme snížit grafiku na střední detaily. Při volbě maximálního nastavení, včetně veškerých stínů a odlesků, se ze hry stala jakási prezentace, která s plynulým hraním neměla vůbec nic společného. San Andreas ovšem nabízí poměrně široké možnosti grafického nastavení, a proto si jej můžete upravit tak, abyste dosáhli nejvyššího možného frameratu.

      gta sa max                          

Grafické nastavení vám umožní měnit celkové vizuální efekty, rozlišení, viditelnost, stíny, odrazy aut a dokonce také hustotu provozu. To, jak hustý bude provoz, hraje z hlediska plynulosti vcelku důležitou roli. Čím více dopravních prostředků kolem sebe uvidíte, tím větší výkon vašeho zařízení si hra bude nárokovat. Veškeré změny se projeví okamžitě a vy tak hru nemusíte restartovat. Pokud vám změny nevyhovují, vždy se můžete vrátit k defaultnímu nastavení, které by mělo odpovídat výkonu vašeho zařízení. Budeme moc rádi, když se s námi v komentářích podělíte o tom, na jakém zařízení hru hrajete, s jakými detaily a jak plynule se vám hraje.

gta san andreas detaily

Ovládání si nastavíte dle libosti

Stejně jako u grafiky, i ovládání lze optimalizovat takovým způsobem, aby se vám hrálo co nejlépe. Pozici všech softwarových tlačítek můžete libovolně měnit (u chůze i dopravních prostředků). Nikdo si tak nemůže stěžovat na to, že se mu špatně střílí, nebo by měl raději sprintovací tlačítko někde jinde. Vše si totiž můžete upravit podle sebe. Za zmínku stojí i velmi povedené ovládání dopravních prostředků s označením Flick (kromě toho je zde i klasické řízení pomocí analogu, nebo šipek). S tímto nastavením ovládáte volant prostřednictvím tažení prstu do levé, nebo pravé strany. Čím více prstem táhnete, tím ostřeji zatočíte. Jedná se o opravdu skvělý způsob řízení s důrazem na preciznost.

gta san andreas ovladani 1 gta san andreas ovladani 2

Automatické zaměřování VS manuální střelba

Na rozdíl od GTA Vice City si můžete v San Andreas zvolit manuální způsob míření, což v mnoha situacích rozhodně potěší. Automatické zaměřování na dotykových displejích sice má něco do sebe, ovšem ne vždy nám hlavní hrdina zaměří to, co zamýšlíme. Při volbě manuálního míření nejprve tapneme na ikonku střelby, poté se nám zobrazí klasický crosshair a my můžeme nepřátelům spokojeně namířit na hlavu. V případě automatického míření a tapnutí na střelbu se zaměří nejbližší objekt (osoba) a poté už stačí jen střílet. Možnost manuálního míření  rozhodně potěší vlastníky gamepadů, které hra samozřejmě podporuje. Když však budete hrát na dotykovém displeji a obklíčí vás  několik protivníků, bude se vám ještě automatické zaměřování hodit.

gta san andreas automaticke mireni gta san andreas manualni mireni

Nechybí ani detailní statistiky

V menu naleznete podrobné statistiky vašeho dosavadního působení ve hře. Dozvíte se v nich např. jaké jste spáchali zločiny, jestli z vás mají nepřátelské gangy respekt, nebo jak je na tom váš sex appeal. Jak jistě všichni dobře víte, San Andreas je v těchto věcech opravdu rozsáhlé. Pokud jste slabý a tlustý, můžete navštívit posilovnu a pořádně se vypracovat. Nedaří se vám vyhrávat pouliční rvačky? Zaboxujte si do pytle a získejte tak větší staminu.

gta san andreas statistiky 1 gta san andreas statistiky 2

Zhodnocení

Otevřený svět v podání GTA: San Andreas nelze než pochválit. Původní hru, která je sama o sobě skvělá, můžete nyní hrát na vašich mobilních zařízeních. Už jen tato skutečnost nám připadá  jako obrovský pokrok nejen herního průmyslu, ale také technologií. Rockstar do hry implementoval široké možnosti nastavení a tudíž si můžete San Andreas optimalizovat k obrazu svému a to jak po grafické, tak i herní stránce. Lze jen spekulovat o tom, zda se mobilní zařízení dočkají i čtvrtého dílu série Grand Theft Auto. Ten mají problém slušně rozjet i leckteré PC sestavy. Nebudeme ale skeptičtí a necháme se raději překvapit.

Grand Theft Auto: San Andreas
Grand Theft Auto: San Andreas
Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (115)