Google Stadia změní způsob hraní. Nejnovější hry v nejlepší kvalitě na starém PC, telefonu i TV

Google Stadia přijde v listopadu

Google před malou chvílí představil novou herní platformu, se kterou chce doslova změnit způsob hraní. Google Stadia je multiplatformní platforma pro streamování her na všech možných zařízeních. Ať už je to telefon, notebook, tablet, televize, chromecast a v budoucnu se plánuje i další rozšíření.

Stadia nabízí streamování her až ve 4K rozlišení a 60 FPS do mnoha zařízení

Google Stadia je oficiální verzí projektu Stream, který Google testoval v minulém roce. V té době šlo ale pouze o podporu ve FullHD rozlišení a 60 FPS a limitovaná na jednu hru Assassins Creed Odyssey. Finální verze Google Stadia funguje již ve 4K rozlišení, 60 FPS a nebude chybět podpora HDR anebo Dolby. Do budoucna se počítá s podporou 8K rozlišení a 120 FPS.

Streamování her ve 4K rozlišení a 60 FPS

Stadia chce změnit i způsob streamování her. U každé hry si můžete aktivovat stream na YouTube. A to přímo ze serverů Googlu, takže vám to vůbec nebude zatěžovat internet nebo výkon. Můžete tak jednoduše streamovat ve 4K rozlišení a 60 FPS kdekoliv a kdykoliv.

To zajistí datová centra po celém světě. Google je vylepšil a společně s AMD vytvořil novou grafickou kartu speciální určenou pro novou platformu. Má výkon 10,7 teraflopů, což je více než PS4 Pro a Xbox One X dohromady. Kromě toho každá Stadia stanice je vybavena vlastním speciálním procesorem a 16GB RAM. V budoucnu se plánuje i vylepšování, takže výkonu bude vždy dostatek.

Introducing Stadia from Google

Introducing Stadia from Google

A to celé bude probíhat pouze na straně serverů Googlu a k hráčům se budou posílat pouze informace přes internet. Samotné spuštění hry trvá méně než 5 sekund. Google to prezentoval u YouTube videa, kde se můžete podívat na hru a kromě doporučení na jiná videa, bude k dispozici rovněž tlačítko pro hraní hry přes Google Stadia. Hra se ihned spustí, nemusíte řešit aktualizace, výkon vašeho zařízení, stahování či instalaci.

Rychlé sdílení hry pomocí odkazu

Díky Google Stadia se otevírají nové možnosti, jak přistupovat ke hraní. Vašemu kamarádovi nebo komukoliv jinému můžete poslat odkaz s vaši rozehranou hrou. Po otevření odkazu se spustí na stejném místě, se stejnými věcmi atd. Zkrátka se jednoduše přenese se vším potřebným, takže váš kamarád může pokračovat v hraní, kde jste skončili.

Google GDC 2019 Gaming Announcement

Google GDC 2019 Gaming Announcement

Od počátku se podporuje Chrome prohlížeč, Android zařízení, chytré televize anebo chromecast. Do budoucna se plánuje i rozšíření pro jiné prohlížeče. Náročnost na internetové připojení nebyla zveřejněna. Nicméně k veřejnému testování minulý rok bylo zapotřebí 15 Mbps, doporučováno ale bylo 25 Mbps.

Stadia Official Reveal: The Future of Gaming from Google

Stadia Official Reveal: The Future of Gaming from Google

Gamepad Google Stadia v sobě ukrývá i konzoli

Na akci se představil i hardware. A to herní ovladač neboli gamepad. Vidět ho můžete na fotografiích níže. Gamepad se připojuje k Wi-Fi a následně k datacentrům Googlu. To znamená, že se v podstatě jedná o herní konzoli pro streamování. S tímto gamepadem vám bude stačit už jen obrazovka, ať je to televize, telefon, počítač apod. Designové připomíná takovou kombinaci gamepadů z Xboxu One a PS4.

Stadia funguje i s klasickými ovladači

Pokud máte klasický gamepad například od Xboxu, nebo PS4, tak nemusíte kupovat tento ovladač od Googlu. Stadia funguje i s běžnými gamepady, akorát již bez výhod jako je instantní hraní přes tlačítko, rychlé tlačítko pro sdílení anebo asistenta Google. Využívat můžete samozřejmě i myš a klávesnici.

Gamepad má i dvě speciální tlačítka. Jedno je pro rychlé zachycení a sdílení herních klipů rovnou na YouTube. Druhé tlačítko je pro Asistent Google. A to z toho důvodu, že Google plánuje i velkou podporu asistenta. Přímo ze hry se ho můžete zeptat například na to, aby vám poradil, jak vyřešit hádanku, zabít bosse apod.

google stadia gamepad

Google je nově i herní studio. Brzy uvidíme AAA hry

A že to myslí Google opravdu vážně, můžeme vidět i na spuštění herní divize Stadia Games and Entertainmnent. Vede ho Jayde Raymondová, která pracovala na vedoucích pozicích v Ubisoftu nebo EA. Chystají se exkluzivní velkorozpočtové hry a zároveň bude Google financovat externí studia, aby vytvářela obsah.

A pokud jde o současné hry či chystané hry, tak již více než 100 herních studií pracuje na tom, aby byly jejich hry dostupné na novou platformu Googlu.

Cena a dostupnost platformy Stadia

Cenu za tuto službu Google neprozradil, je ale velice pravděpodobně, že se budou platit měsíční poplatky. Datum vydání je plánováno na rok 2019. A to v USA, Kanadě, Velké Británie a velké části Evropy. Jestli je mezi státy i Česká republika, není v tuto chvíli známé. Velice pravděpodobně ale ne, což jde vidět i z toho, že stránka stadia.com v Česku nefunguje. Pokud si ale aktivujete VPN Německa, tak se vám objeví možnost registrace novinek a základní přehled informací.

Co říkáte na novou herní platformu Google Stadia?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)