Google spouští novou službu “Inbox”. K čemu je dobrá?

google inbox

Již několik dní kolovaly po Internetu zvěsti, podle kterých měl Google spustit nějaké vylepšení své poštovní služby Gmail. Nejčastěji se v tomto kontextu objevovalo kódové označení “Bigtop”. Včera jsme se konečně dočkali oficiálního oznámení služby Inbox.

Projekt byl znám pod označením Bigtop Projekt byl znám pod označením Bigtop

Služba Inbox v kostce:

  • Službu najdete na adrese https://inbox.google.com.
  • Inbox je zatím pouze na pozvánky.
  • O pozvánku si můžete zažádat odesláním e-mailu na adresu inbox@google.com.
  • Byla vydána aplikace Inbox by Gmail pro Android, nicméně bez přístupu ke službě vám bude k ničemu.
Google mění pohled na elektronickou poštu Google mění pohled na elektronickou poštu

Google sám k nově spuštěné službě říká: “Inbox vytvářeli stejní lidé, jako Gmail, ale není to Gmail – je to úplně jiný typ e-mailové schránky, navržený tak, abyste se mohli zaměřit na to, co je skutečně důležité.” V podstatě by se dalo říci, že Inbox je jakousi kombinací pošty Gmail a osobního asistenta Google Now. Vývoj Inboxu přitom podle některých zdrojů probíhal již od roku 2012.

Zatímco zpočátku sloužila elektronická pošta především k zasílání digitálních poznámek v rámci firmy, o třicet let později máme svou poštu dostupnou kdykoli a kdekoli skrze své mobilní telefony. Dostáváme mnohem více e-mailových zpráv, kvůli čemuž nám sem tam může utéct některá z těch skutečně důležitých. Inbox chce v první řadě zjednodušit a zpřehlednit práci s elektronickou poštou.

  • Svazky/balíčky (“Bundles”) – automatická organizace pošty. Inbox dále rozvádí kategorie, jež se před nějakým časem objevily v Gmailu. Všechny objednávky, účty, nebo bankovní výpisy byste tak měli najít na jednom místě. Podobné zprávy jsou tedy zobrazovány společně, takže se s nimi můžete vypořádat najednou a zbavit se jich s jedním klepnutím. O třídění zpráv rozhoduje aplikace pomocí analýzy obsahu a vlastních filtrů.
  • Důležité informace (“Highlights”) – Inbox zvýrazňuje klíčové informace z důležitých zpráv bez nutnosti jejich otevření. Zobrazuje například letové trasy, informace o událostech, fotografie a dokumenty. Přidává k nim i užitečné informace z webu, který nejsou součástí původní zprávy, jako je skutečný stav vašich letů a dodávek balíků.
  • Připomínky – Inbox pomáhá soustředit se na priority tím, že můžete přidat vlastní připomenutí, od vyzvednutí věcí z čistírny, až po telefonát rodičům. E-mailové schránka se tak stává centralizovaným místem pro sledování věcí, které je potřeba udělat.
  • Odložení – pokud nemůžete či nechcete na zprávu reagovat hned, můžete ji “uspat” (“snooze”). K e-mailu se pak vrátíte třeba za týden, až budete doma, nebo kdykoli jindy, kdy si určíte.
  • Osobní asistent – Inbox dá uživateli užitečné informace, které může potřebovat. Například pokud jste si zadali úkol, že chcete zavolat do železářství, Inbox přidá telefonní číslo obchodu a řekne vám, jestli mají otevřeno. Jestliže si například zarezervujete restauraci nebo hotel online, Inbox přidá do potvrzovacího e-mailu mapu. Rezervujte-li si letenky on-line, Inbox přiloží odkaz na check-in.

Některé z funkcí si můžete prohlédnout v následujícím oficiálním videu.

The Inbox that works for you

The Inbox that works for you

Od včerejšího večera Google rozesílá pozvánky k vyzkoušení nového způsobu přístupu k e-mailové schránce. Každý nový uživatel přitom může pozvat další své přátele. Jak již bylo řečeno v úvodu – o pozvánku si můžete požádat i sami zasláním libovolného e-mailu na adresu inbox@google.com.

Oficiální aplikaci pro chytré telefony a tablety je již možné stáhnout z Obchodu Play. Instalační balíček je velký 36 MB a lze ho použít na zařízeních s Androidem 4.1 a novějším. Dosud si program nainstalovalo jen něco přes pět tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Aplikaci je možné instalovat i na česká zařízení, nicméně, jak již zaznělo, bez pozvánky vám nebude k ničemu.

Zatím se můžete podívat na jedenáctiminutovou “procházku aplikací”, kterou připravil redaktor serveru Droid Life.

Google’s new Inbox by Gmail app tour!

Google's new Inbox by Gmail app tour!

Inbox by Gmail
Inbox by Gmail

Zdroje: Google, Android Guys, Keinex, AndroidSPIN, Obchod Play, Hi-Tech, Android Police, Droid Life, Android Headlines, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)