TOPlist

Tři státy USA žalují Google za pochybný sběr lokačních dat

Google sledování polohy soud žaloba usa

Prokurátoři ze států Washington, Texas a Indiana a také hlavního města Washingtonu podali žalobu na společnost Google za údajně nekalé shromažďování lokačních dat. Dokumenty americkou firmu obviňují z toho, že uživatele záměrně uváděla (či uvádí) v omyl při nastavování práv v systému Android a v konkrétních aplikacích. „Systematicky klame spotřebitele ohledně toho, jak je sledována jejich poloha,“ zmiňuje žaloba, která navíc kritizuje i „téměř nemožné“ vypnutí sledování ze strany uživatelů.

Hlavním problémem údajně je, že Google prezentuje sledování polohy jako volitelnou možnost, kterou lze vypnout v nastavení, i když tomu tak není. „Google falešně vede spotřebitele k domněnce, že změna jejich účtu a nastavení zařízení umožní chránit jejich soukromí a kontrolovat, k jakým osobním údajům může společnost přistupovat. Pravdou je, že Google v rozporu s prohlášeními nadále systematicky sleduje zákazníky a profituje ze získaných údajů,“ komentuje situaci Karl A. Racine, prokurátor za Washington D.C. a autor žaloby.

Google Maps
Google Maps

Dalším objektem námitek má být zjištění, že Google uživatelům nepravdivě tvrdil, že pokud by byly lokalizační služby zakázány, některé jeho aplikace by nefungovaly správně, i když tomu tak nebylo. Námitky jsou vznášeny i proti různým manipulativním designovým prvkům a praktikám, které mají uživatele nutit požadovaná nastavení přijmou. Žalobci dokonce chtějí, aby technologický gigant vrátil peníze, které díky těmto praktikám získal.

Google
Google

Společnost Google už na žalobu zareagovala prvním vyjádřením. „Generální prokurátor zakládá případ na nepřesných a zastaralých tvrzeních o našem nastavení. Vždy jsme do našich produktů zabudovávali funkce ochrany osobních údajů a poskytovali robustní ovládací prvky pro údaje o poloze. Budeme se důrazně bránit a uvedeme věc na pravou míru,“ namítá firma skrze svého mluvčího.

Jaký máte názor na sledování polohy?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)