Google Sky Map dostává první aktualizaci od roku 2011

sky_map_ico

Možná jste už pomalu zapomněli, že Google měl ve svém portfoliu aplikací také “kapesní planetárium” Sky Map. Stejně, jako podobné programy, také Sky Map používá informace o zeměpisné poloze a směru namíření zařízení k zobrazení vesmírného prostoru, tedy hvězd, planet, souhvězdí a dalších objektů.

Sky Map – Astronomy App for Android

Sky Map - Astronomy App for Android

Začněme tím, že se podíváme do historie, kterou jsme v roce 2010 popsali v recenzi: “Vývoj tohoto programu započal v srpnu 2008, kdy čtyři nadšence z vývojového týmu Google napadlo využít schopnosti mobilních telefonů, které jsou schopné určit svou pozici na Zemi a polohu zařízení, k zobrazení aktuální hvězdné oblohy. Na základě informací o zeměpisné poloze a aktuálním času byli schopni vygenerovat odpovídající mapu, nicméně co celý projekt učinilo skutečně zajímavým, je využití dalších senzorů zařízení. Díky nim bylo možné určit, co se nachází ve směru, kterým telefon namíříte. Jako další pak přišla na řadu funkce vyhledávání, umožňující nalezení zvoleného objektu. Aplikace pak byla uvolněna v roce 2009 u příležitosti mezinárodního roku astronomie.”

Program však neměl ustláno na růžích. Vyhledávací gigant v srpnu roku 2011 po vydání verze 1.6.3 přerušil jeho vývoj, ale naštěstí proti svým zvyklostem aplikaci kompletně nezrušil, nýbrž ji v lednu 2012 zpřístupnil jako open source, tedy včetně zdrojových kódů, kterých se ujala komunita.

Dlouho poté se nic nedělo, až to skoro vypadalo, že aplikace upadla v zapomnění. Až v pondělí 29. února 2016 vývojářský tým, pracující pod hlavičkou Sky Map Devs, publikoval v Obchodě novou verzi s číslem 1.8.0. Nečekejme ale žádné převratné změny a novinky – například uživatelské prostředí vypadá stále stejně zastarale a zavání dobou, kdy telefonům vládl Android Froyo a Gingerbread, některé nabídky pak pochytily rysy ze stylu Holo. Asi nejsmutnější je, že aplikace není optimalizována na dnešní obrazovky s vysokým rozlišením. Jedinou zásadnější změnou rozhraní je tlačítko menu, které se přesunulo do akčního panelu, čímž se vývojáři snaží držet krok s moderními zařízeními se systémem Android, které již nedisponují hardwarovým tlačítkem pro vyvolání nabídky.

Co přináší nová verze Sky Map?

Podívejme se na novinky této verze:

  • Více hvězd (až do hvězdné velikosti/magnitudy 5,6).
  • Opraveny některé chyby v datech (například místo Rigil Kentaurus se nyní zobrazuje Rigel Kentaurus).
  • Nabídka je dostupná z akčního panelu.
  • Opraveno pořadí planet, takže se Jupiter zobrazuje za Venuší.
  • Přidán překlad do arabštiny.
  • Další drobné opravy.

Sky Map tak může zůstat na pozici jedné z nejlepších aplikací pro sledování noční oblohy, přičemž proti konkurenci se může pochlubit minimalistickou velikostí instalačního souboru, která je jen asi 2 MB. I když tato aktualizace určitě nestačí pro vstup do světa moderních astronomických aplikací, snad bude alespoň známkou dalšího vývoje.

Aplikace Sky Map má na svém kontě více než deset milionů stažení a velmi pěknou průměrnou známku 4,5. Stahovat a používat ji můžete zdarma.

Sky Map
Sky Map

Zdroj: Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)