TOPlist

Zvětšení obrázků bez ztráty kvality jak v CSI seriálech? Google RAISR to umožní

Google Raisr

Internet je plný obrázků s nízkým rozlišením. Buď jsou už tak vyfoceny, nebo záměrně zmenšeny, aby se rychleji načítaly při pomalém připojení. Pokud takový obrázek chceme zvětšit, tak dojde ke zhoršení kvality fotky a rozmazání. To by ale mohla být již brzy díky Google RAISR minulost a každý by si tak mohl zahrát na IT technika z CSI seriálů, kteří dokáží s fotkami doslova kouzlit.

Google RAISR: Řešení rozmazaných obrázků?

RAISR, neboli rapid and accurate image super resolution je nová technologie z Google laboratoří, která dokáže předělat obrázky s nízkým rozlišením na vysoké rozlišení. A co je hlavní, nedojde u toho k rapidnímu zhoršení výsledné kvality obrázku.

Stávající metody pro zvětšení obrázků používají jednoduché algoritmy k vyplnění detailů. Hlavně si vypomáhají s hodnotami z okolních pixelů, což má za následek rozmazání, protože se ztrácí detaily původního obrázku.

google-raisr-1

google-raisr-3

Google RAISR na to ale jde jinak. A opět v tom má prsty umělá inteligence. Google ji naučil 10 000 párů obrázků, jeden byl v nízkém rozlišení, druhý pak ve vysokém. Díky tomu si technologie dokázala vytvořit filtry u jednotlivých obrázků, které mnohem věrněji reprodukují detaily a dokáží se tak přiblížit mnohem více k původnímu obrázku.

Díky této technologii Google věří, že může vylepšit snímky pořízené kamerami s nízkým rozlišením, ale také vylepšit přiblížení fotek v mobilních telefonech. V praktickém využití by se tato technologie dala také použít například k přenosu obrázků v nízkém rozlišení a následném zvětšení pomocí RAISR, tím by se razantně zmenšilo využití dat.

Co říkáte na novou technologii, která se tvoří ve výzkumných centrech Googlu?

Zdroj: androidpolice.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)