★ Google bojuje se zavádějícími zprávami. Spustil ověřování faktů | Svět Androida ★
Menu

Google bojuje se zavádějícími zprávami. Spustil ověřování faktů

Internet je přeplněn zavádějícími zprávami a informacemi mnohem hůř, než kdykoliv předtím. Obzvlášť s nástupem sociálních sítí se dezinformační zprávy šíří neuvěřitelně snadno. Mnoho lidí přitom takovou informaci neumí rozeznat, proto Google nyní spustil ve svém vyhledávači ověřování faktů.

Ověřování faktů bylo spuštěno globálně, včetně Česka

Google se snaží, aby vyhledávané informace byly relevantní a zároveň i ověřené. A ověřováním faktů může alespoň trochu pomoct s falešnými zprávami od různých „alternativních“ webových stránek. V posledních měsících Google pracoval s organizacemi a společnostmi, které ověřují fakta, výsledek jejich spolupráce již můžeme vidět v Google vyhledávání.

FactCheck_Apr7.width-942

Ve vyhledávání se při zobrazení informací nebo článků, objeví také speciální řádek „Fact Check“, ve kterém se najdou informace o tom, jestli je tvrzení pravdivé. Prozatím jsou výsledky psané v angličtině, nicméně brzy by měly být přeloženy do češtiny. Stejně tak i ověřování faktů je zatím hlavně pro výrazy, které se vyhledávají v angličtině. Brzy by se to mělo rozšířit i na jiné jazyky, včetně češtiny.

Jakým způsobem si ověřujete fakta a informace na internetu?

Zdroj: blog.google.

Mohlo by vás zajímat

 

Komentáře

Skrisa

skrisa 0

z aplikace
8.4.2017 12:40

Je to dost zavadejici… kdo urci, co je skutecne pravda, paklize ne ctenar sam? .. cili chapu spravne, ze nastupuje dalsi cenzura? .. zacinam pouzivat bing.com a ostatni vyhledavace, protoze Google uz nenajde ani torrent .. smutne, kam to dotahli..

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

8.4.2017 12:51

Jaká cenzura? Zprávy se budou zobrazovat stejně, jako doposud, akorát k nim přibude informace, jestli se jedná o pravdu nebo lež.

Kulichoid

kulichoid 129

z aplikace
8.4.2017 12:54

David Trlica: a jakým způsobem Google zjistí, co je pravda a co ne?

Daevis

David TrlicaRedaktor 49

8.4.2017 13:03

@kulichoid

Google o tom nerozhoduje. Jak jsme psali ve zprávě, spolupracuje se společnostmi, které se zaměřují na ověřování faktů. V Česku je to například demagog.cz.

jav61

8.4.2017 17:03

David: To myslíš vážně? Jedná se o formu cenzury. Nic jako univerzální pravda neexistuje, i kdyby to potvrdilo tisíc agentur, nejde o nic jiného, než o výklad někoho, který někdo jiný vydává za pravdu, o faktech to nevypovídá nic. Navíc v čase a místě relativní. Jako příklad budiž použity zbraně hromadného ničení v Iráku. V době před invazí a měsíce po invazi bylo v západním světě faktem, že Irák má ZHN, naopak v Iráku platilo a bylo faktem, navíc ověřeným místními agenturami, že ZHN nevlastní. Na internetu byly po celou dobu alternativní názory, že ZHN jsou jen záminkou pro invazi a žádné v Iráku nejsou. Což se nakonec ukázalo jako fakt, který by v době invaze Google musel označit za fake.

Prostě s tímto ať jdou do … Názor na to, co je pravda nebo ne, ať si každý udělá sám. Toto je jen a pouze nástroj na ovlivňování veřejného mínění, který skutečně někteří prostší jedinci budou brát vážně. Ale ti, kteří si uvědomují a cení veškerých forem, které nabývá na významu slovo svoboda v reálném životě, těm se otevírá kudla v kapse. A to není zdaleka jen Google, například vzniklo ministerstvo pravdy(Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám), které má stejný účel a podobné instituce nabývají na významu v celé EU. Hnus.

David021

z aplikace
8.4.2017 20:31

Wtf?????? Co to tady melete ???
Google, že nenajde už ani torrent?? Wtf??
A že přicházejí cenzury?? Wtf??
Nechápu.
Žádné cenzury Panebože.
A Google najde i torrenty..

A jak to pozná? To nevím, ale napadá mě myšlenka, že informace musí být napsaná na více opravdu důvěryhodných zdrojů.. Jinak nevím, ale proč ne?
Ale nechápu, jak jste přišli na cenzuru..
Ale mimochodem i kdyby cenzura, tak by mi to opravdu nevadilo. Takové zprávy nemají na netu co dělat..

Karboxilas

8.4.2017 21:23

A cenzuře tu můžou psát jen jedinci, kteří buď vůbec neví, co to cenzura je, nebo úmyslně píší nesmysly.

Kulichoid

kulichoid 129

z aplikace
9.4.2017 0:43

David Trlica: Ale celou řadu faktů (odhaduji tak 90%) z oblasti například politiky a světového dění nejde ověřit vůbec.

Skrisa

skrisa 0

z aplikace
9.4.2017 1:21

David21/karbox..: .. paklize chcete byt ovcemi, jste ovcemi.. zkuste napred popremyslet nez neco zplodite kluci ;)

Liborse

Libor Šedivý 0

9.4.2017 1:45

Hehe, tady je ale diskuze. O cenzuru by se jednalo pouze v případě, kdy by to Google schoval. Takhle nechává na uživateli, ať si o tom rozhodne sám. Ta informace slouží jen jako vodítko. Já to naopak kvituji. Vidím, kolik vzniká webů a kolik účelových článků tam je. Kolik profilů na G+ jsem si už zablokoval, protože jejich autoři mi demagogicky vnucovaly úplné lži. V diskuzních fórech se taky pohybuje banda trolů, dementátorů apod. Rozumný člověk si pravdu najde sám. ;) Ale mít vodítko, to je fajn. Nejsem ovce a kdo mi říká, že jsem ovce, sám je ovce… Té druhé strany. :-D

petr dvorak

10.4.2017 1:26

No nevím. Přijde mi to takové… Napíše mi to, že Asad použil chemické zbraně nebo ne? Pokud mi to jen potvrdí, že Země je kulatá..

V1t3k

v1t3k 0

z aplikace
10.4.2017 7:30

petr dvorak: …tak ti to vyvrátí konspirační teorii že Země je placatá ;D

Flamb38

10.4.2017 10:43

Někteří tu potřebují takovou tu čepici alobalu koukám.

Nyny51

10.4.2017 13:07

Tak nějak nechápu, kdo, nebo co bude určovat co je a co není pravda.
Podle mě to bude jen o prosazování něčího pohledu na danou věc. Protože třeba zprávy týkající se politiky prakticky ověřit nelze.
Mimochodem, není to tak dlouho, co vědci tvrdili, že když se budeme pohybovat ve vlaku rychleji než šedesátkou, tak se udusíme. Kdyby v té době tohle fungovalo jistě by to bylo označeno za ověřený fakt a kdo by tvrdil něco jiného, bylo by to označeno za lež.
Z dnešního pohledu se nezměnilo nic, pravdě dneška může být lež zítřka a naopak.
Ale hlavně svět není černobílý, pravda je většinou někde uprostřed.

SeppWinkler

SeppWinkler 16

10.4.2017 13:32

Názory sa, ako vidím rôznia. Je principiálne jedno, ku ktorým sa prikláňam, len si jednoducho nemyslím, že niečo podobné by malo vyhľadávanie robiť. radšej keby pracovali na zlepšení vyhľadávania, filtrovania a triedenia vo svojich aplikáciách, ktoré je napríklad v kalendári, alebo Keep katastrofálne. Ono najväčšie nebezpečenstvo spočíva v tom, že G má v očiach mnohých dosť silnú autoritu a tak ich názor ovplyvní tam, kde by bolo dobré, aby si ho urobili sami. Je to princíp starého známeho “…musí to byť pravda, veď to hovorili v televízii…”

Skrisa

skrisa 0

z aplikace
10.4.2017 14:02

Seep: to je presne ono.. a to je samozrejme pocatek ;) .. ale uz dost, autor mel radost, ze neco sepsal, tak to nechme v tomto duchu

Karboxilas

11.4.2017 3:37

skrisa: Nejdřív si vygoogli slovo cenzura, pořádně si to nastuduj, co to znamená a pak teprve se k tomu vyjadřuj ;)

Sitler

sitler 2

12.4.2017 6:29

Mluvit o cenzuře v souvislosti s tím, co soukromý subjekt umístí či označí na svém webu/portálu je hodně směšné. Google ani jiné soukromé firmy si mohou označovat, nezobrazovat apod. Co se jim (ne)libi.

RSS (komentáře k článku)