TOPlist

Google odstranil z Obchodu Play aplikaci ROM Manager

rom_manager_ico

Aplikace ROM Manager od Koushika Dutty („Koush“) má na platformě Android své pevné místo – již několik let pomáhá uživatelům s flashováním alternativních ROMek a obnovou zálohovaných dat. Bohužel si tento šikovný nástroj nyní z oficiálního repozitáře nestáhnete – Google ho totiž bez předchozího varování odstranil s tím, že aplikace porušuje hned několik podmínek služby.

Upozornění Google vývojáři Upozornění Google vývojáři

Zásadní problém Google vidí v možnostech plateb z aplikace, kde od července 2012 důsledně vyžaduje pro nákupy z aplikací výhradní využívání jeho ekosystému. Dutta ale nabízel u upgrade na verzi Premium kromě standardního způsobu také alternativní možnost – platbu přes PayPal, což se Googlu nelíbilo, neboť z takové transakce nemá provizi v údajné výši 30 % z ceny. Použití alternativy jako je PayPal znamená, že Google nedostane svůj podíl, a pokud je prémiová licence jednou z nejúspěšnějších placených aplikací na Androidu, je jen otázkou času, kdy se o ni Google začne zajímat (v tomto případě trvalo téměř rok a půl, než se rozhodl s tím něco udělat).

Google odstranil z Obchodu Play aplikaci ROM Manager Google odstranil z Obchodu Play aplikaci ROM Manager

Google bez obvyklého požadavku na nápravu odstranil aplikaci ROM Manager z Obchodu Play, o čemž autora informoval e-mailem. Dutta upozorňuje, že podobný problém měl Google i s další jeho aplikací – zálohovacím nástrojem Helium – ale Google mu poskytl lhůtu v délce šesti týdnů na zjednání nápravy. I kdyby se tento požadavek týkal všech jeho aplikací, Duttovi zbývaly do vypršení limitu ještě dva týdny.

Duttova odpověď Googlu Duttova odpověď Googlu

Tento nástroj přitom zaznamenal stovky tisíc stažení a těšil se velké oblibě u uživatelů s rootnutým telefonem. Patrně největší chybou ze strany Google je malá transparentnost celého procesu a nedostatek informací o tom, jaké důvody přesně vedly ke konečnému a okamžitému rozhodnutí.

Všechny zahraniční zdroje, které se o události informovaly, předpokládají, že se ROM Manager do Obchodu Play nakonec vrátí. Samozřejmě se tak stane až poté, co Koush odstraní možnost platby přes PayPal a jedinou nabízenou variantou bude placení skrze Google.

Zdroje: Droid-Life, Android Police, Android Authority.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)