Google nabízí alternativu pro hesla, do některých služeb se přihlásíte otiskem prstu

google přihlášení otisk prstu

Google právě vypouští aktualizaci, která odstraňuje nutnost pamatování hesla, k přihlášení do jeho služeb vám nyní bude stačit otisk prstu. Aktuálně lze tuto novinku využívat na zařízeních Pixel. Postupně by se však měla dostat na všechna zařízení s Androidem verze 7 (Nougat) a vyšším, a to v následujících několika týdnech.

Přihlášení do podporovaných Google služeb přes otisk prstu

Toto vylepšení využívá standardů FIDO2, W3C WebAuthn a FIDO CTAP. Jejich cílem je poskytnout snazší, pohodlnější a bezpečnější autentifikaci. Využití nalezne jak ve webových službách, tak v nativních aplikacích. Jakmile je tak otisk prstu k přihlášení do Google služeb zaregistrován, můžete jej k tomuto účelu využívat v obou případech bez dalšího nastavování. Záznam otisku je pak střežen pomocí FIDO2 standardu. Neměl by se tak dostat mimo vaše zařízení, na Google servery se odesílají pouze záznamy o jeho verifikaci.

Po přihlášení do podporované Google služby, jako je například passwords.google.com, vám web jako alternativu k identifikaci pomocí e-mailu a hesla nabídne ověření pomocí otisku prstu, následně otisk prstu uloží a můžete funkci začít používat. Stejně tak můžete pro přihlášení používat gesto, nastavené pro odemčení telefonu.

Ověření vaší identity tak funguje na základě údajů z vašeho telefonu, musíte mít proto dané nastavení (tedy odemknutí otiskem, případně gestem) zapnuté. Aktuálně není k dispozici seznam podporovaných služeb, kromě té zmíněné. Postupem času by se však tento způsob autentizace měl rozšířit mezi všechny Google služby. Stejně tak by se otisk prstu mohl stát nástrojem pro přihlašování i do produktů mimo Google portfolio.

Plánujete používat otisk prstu pro přihlášení?

Zdroj: Blog Google

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)