Google Map Maker brzy skončí. Jeho funkce budou přímo v Mapách

google-map-maker-nahledak

Google Map Maker jistě spousta z vás zná. A pokud ne, tak vězte, že se jedná přesně o tu službu, která jednomu uživateli umožnila před rokem a půl nakreslit do Map Google Androida močícího na nakousnuté jablko. Tehdy byla služba pozastavena, protože si Google uvědomil, že uživatelům svěřuje až příliš velkou moc. Hlavním účelem služby Google Map Maker je totiž vylepšování mapových podkladů přímo jejich uživateli.

Google Map Maker

Google Map Maker půjde v březnu do důchodu

Tehdy došlo pouze k pozastavení a po pár měsících byla služba úspěšně obnovena, i když s jistými kompromisy. Od té doby v Googlu vymýšleli, jak uživatele nechat mapy upravovat tak, aby přitom nemohlo dojít ke zneužití. Postupně tak Google Map Maker přicházel o dílčí funkce. Nejprve bylo zakázáno kreslení nejrůznějších ploch, později bylo omezeno upravování silnic a cest. Nad úpravami měli dohlížet vybraní uživatelé nazvaní “Regional Leads”, kteří schvalovali úpravy ostatních na vlastní zodpovědnost. A pak přišel program Local Guides.

Google Map Maker

Zatímco program Local Guides (v češtině Místní Průvodci) byl kladně přijat samotnými uživateli, protože konečně mohli provádět (kromě recenzování podniků) dílčí úpravy ze svého smartphonu, Regional Leady byl odsuzován, protože díky nejrůznějším lokalizacím mobilní aplikace docházelo často k nepřesným překladům a různé zápisy se zobrazovaly například s chybnými kategoriemi. To byl problém, který Google potřeboval vyřešit.

Stávající funkce budou v Mapách Google, nové přibudou

Jelikož byl program Local Guides přijat veřejností mnohem lépe než původní Map Maker, rozhodl se Google, že funkce původní služby bude pomalu převádět do té nové. Uživatelé přihlášení do programu* tak mohou úpravy provádět přímo z aplikace Mapy Google, což je nejen pohodlnější, ale také rychlejší a mnohdy i přesnější, co se týče pozice objektů na mapě (když právě stojíte na daném místě).

Google Local Guides

Funkce, které nyní nabízí Google Map Maker, budou tedy na začátku příštího roku převedeny přímo do Map Google, odkud bude možné provádět všemožné úpravy. Měly by se vrátit i některé dříve odebrané funkce (například úpravy cest, přestože se jedná o složité procesy) a dokonce by měly nové funkce přibývat.

Již ode dneška přichází v platnost, že nové úpravy v Google Mapách nebudou schvalovat Regional Leadi v Google Map Makeru. To je první krok vypínání služby. O vypnutí služby se již nicméně Google zmínil na Local Guides Summitu, kde jsme měli dva zástupce české maperské komunity.

*Zmíněné úpravy v aplikaci Mapy Google nejsou v plném rozsahu omezeny na program Local Guides. Většinu úprav mohou provádět všichni uživatelé bez výjimek, ale program Local Guides nabízí svým uživatelům odměny, což Google považuje za motivaci k přesnějším úpravám.

Zdroj: google.cz.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)